Back to top

Hájos Zoltán: „Példát adunk egymásnak és jövőt építünk utódainknak”

Publikálva: 2025, április 26 - 20:10
A Szent György-napok ünnepi városi díjátadó gáláját április 26-án rendezték meg a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban. A többnapos programsorozat szerves része és jeles eseménye évek óta már a városi díjátadó, ahol Dunaszerdahely Város rangos kitüntetéseit, elismeréseit vehetik át a jelöltek.
Hájos Zoltán: „Példát adunk egymásnak és jövőt építünk utódainknak”

Az ünnepség elején megemlékeztek az elhunyt Ferenc pápáról. 

Aznap adták át a város Pro Urbe-díjait és a Pro Educatione-díjat, valamint Dunaszerdahely Város polgármesterének díjait és a polgármesteri emléklapokat is, amelyek odaítéléséről a polgármester döntött. Idén sem a város díszpolgára, sem a Pro Urbe Juvenis-díjra nem jelöltek.

„Nagy tisztelettel köszöntöm Önöket a mai városi díjátadó ünnepségen, amely idén különleges jelentőséggel bír. Egyrészt e jeles alkalommal hagyományainkhoz híven városi díjakat adunk át azoknak, akik kimagasló munkájukkal gazdagították közösségünket. Másrészt pedig e rendezvény része városunk első írásos említésének 770. évfordulóját ünneplő jubileumi eseménysorozatnak” – fogalmazott ünnepi köszöntőjében Hájos Zoltán polgármester, hozzátéve, hogy „itt vertünk gyökeret, itt neveljük gyermekeinket, itt építjük, fejlesztjük városunkat – és talán itt találjuk meg végső nyugalmunkat is. Városunk így nem csupán egy földrajzi pont a térképen, hanem otthon, múlt és jövő egyszerre.”

A polgármester utalt rá, hogy maga az itt élő közösség tette és teszi naggyá Dunaszerdahely városát, egyben meg is köszönte minden intézménynek, szervezetnek, hogy részt vesznek városunk 770 éves jubileumi rendezvényeinek megszervezésében.

„A város jövőjét nem csupán az épületek, az utak, a beruházások alakítják. Az igazi erőforrás maga az ember. Az itt élő, itt dolgozó, itt álmodó közösség. Mi vagyunk azok, akik Dunaszerdahelyt formáljuk. Mi vagyunk azok, akik nap mint nap munkánkkal, hitünkkel, szeretetünkkel naggyá tudjuk tenni ezt a várost – nem hivalkodó módon, hanem úgy, hogy példát adunk egymásnak és jövőt építünk utódainknak” – zárta gondolatait a polgármester.

Beszédjét követően a polgármester Puha György és Karaffa Attila alpolgármesterekkel együtt átadta városunk rangos elismeréseit.

Elsőként a Dunaszerdahelyi Plébániai Karitász vehetett át Pro Urbe-díjat a rászorultak önzetlen segítéséért, a város lakosainak javára végzett, humánus tevékenységért, kétévtizedes sokrétű aktív munkássága elismeréseként. A díjat Bozay Krisztián katolikus esperesplébános vette át.

Az idén 20. jubileumi esztendejét ünneplő szeretetszolgálat 2016 óta már a Nagyszombati Érsekséghez tartozik. Munkájukat mintegy 150 rászoruló család javára végzik, 10 állandó önkéntes segítségével, napi rendszerességgel, továbbra is az önkormányzat támogatásával, illetve nagyon szoros az együttműködésük a Nagyszombati Főegyházmegyei Szeretetszolgálattal. Kapcsoltban vannak a nagyobb élelmiszerláncokkal, de segít a dunaszerdahelyi hajléktalanszálló ellátásában is, ahová élelmiszert, ágyneműt, ruhát és tisztítószereket juttat, egészségügyi segédeszközöket kölcsönöz.

Ugyancsak Pro Urbe-díjjal tüntették ki a dunaszerdahelyi 10. sz. Szent György Cserkészcsapatot, a több mint három évtizede tartó elkötelezett tevékenysége elismeréseként, mellyel vallásgyakorlásra, természetszeretetre, hazaszeretetre, magyarságuk megtartására neveli a rá bízott fiatalokat, és városunk legaktívabb ifjúsági közösségeként segíti a dunaszerdahelyi ifjúság eszmei és szellemi fejlődését.

A cserkészcsapat már 34 éve foglalkozik a fiatalok nevelésével. A cserkészmunka során vallásgyakorlásra, természetszeretetre, hazaszeretetre, magyarságuk megtartására neveli őket. Megszólítja a hetedik életévüket betöltött gyerekeket és életformát kínál számukra.

Öregbítik a város jó hírnevét, állandó jelleggel részt vesznek a város által szervezett koszorúzásokon, szolgálatot vállalnak és az ifjúsági rendezvényeken is részt vesznek. Városunk megbecsült civil szervezete, akik mindig segítenek, ahol tudnak.

Pro Urbe-díjjal méltatta az önkormányzat Garay László volt városi képviselőt is, a közéletben és építészet területén végzett munkájáért, a város fejlődéséhez való szakmai hozzájárulásért, a négy évtizedet átölelő városi képviselői munkássága elismeréseként.

Garay László 1954. szeptember 23-án született Dunaszerdahelyen. A Szlovák Műszaki Egyetem Geodézia és Kartográfia tanszékén szerezett diplomát 1979-ben. A kataszteri hivatalban dolgozott mint igazgatóhelyettes, később magánvállalkozó volt. A városi képviselő-testület tagja volt a rendszerváltástól 2022 év végéig. 2002–2006 között Dunaszerdahely alpolgármestere, majd 2006 decemberétől ismét magánvállalkozó. 1984-től 1994-ig részt vett a városi építészeti bizottság munkájában, majd 1994-2006, 2010-2014 és 2018-2022 a városi építészeti bizottság elnöki tisztét töltött be. 

Képviselőtársai közül a leghosszabb ideig volt Dunaszerdahely városának képviselője.

Az önkormányzat 2025-ben Kiss Anasztáziát tüntette ki Dunaszerdahely Város Pro Edicatione-díjával, elismerésként szakmai elhivatottságáért, kiváló oktatási-nevelési eredményeiért és a módszertan területéhez való rendkívüli hozzájárulásáért.

Kiss Anasztázia 1986-ban kezdte pályafutását a Szabó Gyula Alapiskolában, alsó tagozatos tanárként. Munkássága során külső munkatársként dolgozott a pozsonyi Szlovák Pedagógiai Intézetben is, mint magyar nyelvi szakértő. Elsősorban lektori tevékenységet végzett, és részt vett a magyar nyelv és irodalom tantárgyi oktatási standardjának kidolgozásában a magyar tanítási nyelvű alapiskolák alsó tagozata számára.

2001 és 2023 között az alsó tagozatért felelős igazgatóhelyettesi pozíciót töltötte be. Aktív hozzáállása és kivételes szervezői képességei kulcsfontosságú tényezői voltak számos iskolai rendezvény sikerének. Ma is aktív pedagógusa az iskolának, elkötelezettsége és lelkesedése a tanári hivatás iránt felbecsülhetetlen értékű példamutatás minden kollégája számára.

A Dunaszerdahely Város Polgármesterének Díja elismerésre azok a magánszemélyek és csoportok terjeszthetők fel, akik városunk területén élnek, a város érdekében tevékenykednek, kimagaslót alkottak, kiemelkedő eredményt értek el a tudomány, a technika, a művészet, a sport, a nevelés területén, tevékenységet végeztek az emberi élet védelmének, a város vagyonának és lakosainak érdekében, továbbá olyan személyek, akik tevékenységükkel érdemeket szereztek a város gazdasági és kulturális fejlődésében, jó hírnevének itthon és külföldön való terjesztésében, illetve többszörös véradók.

Hájos Zoltán polgármester ebben az évben három polgármesteri díj odaítéléséről döntött, valamint egy polgármesteri emléklapot adott át.

Elsőként a dunaszerdahelyi Csallóközi Könyvtár részére, a sokéves, az olvasás szeretetére és a közösség építésére kifejtett tevékenységük, valamint a helyi kulturális és társadalmi élet gazdagításának elismeréseként, illetve az intézmény nemrégiben ünnepelt háromszoros jubileuma alkalmából.

Polgármesteri díjban részesült Martákné Vésey Katalin is, a kultúra, az oktatás és a nevelés területén végzett munkásságáért, a bábművészet területén kifejtett sokéves, eredményes tevékenységéért, illetve Dunaszerdahely kulturális életének gazdagításáért, városunk hírnevének öregbítéséért.

2025-ben polgármesteri díjjal ismerték el Schevela Rolandot, Janský-plakett gyémánt fokozatának a tulajdonosát humánus, emberi cselekedetéért, példaértékű áldozatkészségéért, 80-szoros véradásért.

Dunaszerdahely Város Polgármesterének Emléklapját a polgármester olyan személyeknek adományozza, aki kiemelkedő módon érdemet szerzett városunk vagy a régiónk fejlődésében, képviseletében és népszerűsítésében; az elismerés adományozható továbbá kiemelkedő munkahelyi, életkori vagy egyéb jubileum alkalmából, a köz érdekében vagy non-profit szervezet érdekében a sokéves tevékenység végzéséért.

Idén az elismerést dr. Angst Svetozár vehette át, köszönetként és elismerésként a dunaszerdahelyi és környékbeli betegek számára a gyermekgyógyászat, valamint a klinikai immunológia és allergológia területén szakértelemmel, odaadó gondoskodással és empátiával végzett munkája iránt.

A gálaesten ünnepélyes keretek között kinevezték városunk régi-új diákpolgármesterét, Bíró Bulcsút is, illetve a diák-alpolgármestereket: Dziadek Tamást, Milan Škodát és Nagy Zsoltot.

A díjátadó gálát jelenlétével megtisztelte többek között Nagy Darina, a városi hivatal vezetője, illetve a városi képviselő-testület tagjai, a történelmi egyházak képviselői, a városban működő intézmények vezetői és a civil szféra szereplői.

A kultúrműsorban a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola Vonósnégyese (felkészítő tanár Iván András), Bíró Bulcsú és Szabó Ilona előadóművész, Nagy István zongoraművész lépett fel. A gálaestet Bíró Éva és Tilajcík Edit vezették. (A díjazottak bővebb bemutatása a dunaszerdahelyi.sk oldalon érhető el.)

(et, bé, nagy, fotók: Nagy Attila)

Ezt már olvasta?

Cookies