Back to top

Magyar jövő ott van, ahol van magyar szó, magyar zene, magyar tánc

Publikálva: 2025, január 23 - 12:06
Január 22-én a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban ismét nívós kultúrműsorral ünnepeltük a Magyar Kultúra Napját.
Magyar jövő ott van, ahol van magyar szó, magyar zene, magyar tánc

A Pázmaneum polgári társulás 13 évvel ezelőtt honosította meg a Csallóköz szívében a Magyar Kultúra Napja alkalmából tartandó rendezvényt. Ezen a napon helybeli óvodások, iskolások, diákok, művészek és közéleti személyek lépnek fel és köszöntik a Himnusz születésnapját – mondta el Rajkovics Haizok Melinda, az ünnepi est háziasszonya, majd szeretettel és tisztelettel köszöntötte a megjelenteket, kiemelve dr. Szilágyi Pétert, a Nemzetpolitikai államtitkárság helyettes államtitkárát, dr. Nagy Márton diplomatát, Magyarország pozsonyi nagykövetségének nevében, dr. Puha Györgyöt, Dunaszerdahely város alpolgármesterét, dr. Tóth Melindát, a nagycenki küldöttség nevében, Szalai Gábor lelkiatyát, a Keresztény Értelmiségiek Szervezetének büki küldöttsége nevében, dr. Iván Pétert, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatóját, a Pázmaneum Polgári Társulás küldöttségét és Venyercsan Pált, a Liszt Intézet igazgatóját.

Az ünnepi műsort a Dunaszerdahelyi Szent István téri Közös Igazgatású Iskola diákjai indították a Himnusz elszavalásával, majd a Széchenyi utcai óvoda legkisebb növendékei zenés verses előadását, illetve Lukács Sára, a Kodály Zoltán alapiskola tanulója szavalatát láthatták, hallhatták a nézők

Dr. Szilágyi Péter, a Nemzetpolitikai Államtitkárság helyettes államtitkára ünnepi beszéde elején emlékeztetett rá, hogy 1989 óta, január 22-én a Magyar Kultúra Napját ünnepeljük az anyaországban, a Kárpát-medencében és a diaszpórában egyaránt.

„Azóta ez a nap emlékeztet bennünket arra, hogy mi is részesei, formálói vagyunk egy olyan örökségnek, amely 1100 éves múltra tekint vissza, és amely mind a mai napig erőt és reményt ad nekünk, magyaroknak szerte a Kárpát-medencében és azon kívül“ – emelte ki az ünnepi szónok.

Oravecz Imre Kossuth-díjas költőt idézve: „A haza szűnik meg, ha megszűnik a centrum, a kultúra, amelybe az ember beleszületett”, rámutatott arra, hogy „mi, magyarok talán mindenkinél jobban érezzük ennek az igazságát, hiszen közös kultúránk tartott meg bennünket az elmúlt 100 évben, és ma is ez testesíti meg nemzeti összetartozásunkat. Ez az a hatalmas szellemi örökség, amely egybefonja múltunkat és jelenünket, és amely reményt ad egy szebb magyar jövőre. Ezért fontos, hogy minden nap tegyünk róla, hogy a kultúra ne csupán hagyomány, hanem élő, folyamatosan formálódó és fejlődő valóság legyen“.

Beszédében megköszönte a Pázmaneum Polgári Társulásnak, hogy évről évre méltón ünnepelhetjük nemzeti kultúránkat és magyarságunkat, mindannyian részesei, egyben formálói is lehetünk szellemi örökségünknek.

„Egy felbecsülhetetlen értékű, 1100 éves kultúra örökösei vagyunk. Múltunk során az elnyomásban, a szétszakítottságban és a legnagyobb kilátástalanság közepette is képesek voltunk megőrizni, sőt gyarapítani ezt a kincset. Legyünk tehát büszkék magyarságunkra. Azonban, hogy méltók is legyünk erre az örökségre, meg kell mutatnunk, hogy mi is képesek vagyunk éltetni, továbbadni azt az utánunk következő nemzedékek számára, hogy ők is részesei lehessenek ennek a különleges élménynek, amelyet magyar kultúrának nevezünk.

„2025 a nemzetpolitikában a jövő nemzedék éve. A magyar jövő pedig csak ott van, ahol van magyar szó, magyar zene, magyar tánc. Ahol jön mindig újabb nemzedék, amely akarja megismerni, felfedezni és újraértelmezni magyarságát“ – zárta ünnepi gondolatait Szilágyi Péter.

Póda Erzsébet, író, újságíró, szerkesztő, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának tagja A hasadék című novellát adta elő, a Zengő Gyermek- és Kamaszkórus Gaál Zöld Ágnes vezetésével pedig Gryllus Vilmos dallamait és az Örökségünk című dalt énekelte. A dunaszerdahelyi 10. számú Szent György cserkészcsapat színpadi jelenettel köszöntötte nemzeti imádságunkat, a Matthias Corvinus Kollégium Fiatal Tehetség programjának diákja, Póda Tamás szavalatával, Nagy Viki Kiss Kata és Kovács Kati ismert dalaival emelte az est színvonalát; a Csallóközi Táncegyüttes táncbemutatója pedig méltó zárása volt az ünnepi rendezvénynek.

Karaffa Attila, városunk alpolgármestere köszönetét fejezte ki minden fellépőnek, hogy gazdagították a rendezvényt, majd szólásra kérte Gubík Lászlót, a Magyar Szövetség elnökét.

Gubík László három gondolatot tartott fontosnak kiemelni. Mint mondta, az első a Zengősök előadásában elhangzott: »A szüleim nyelvét a gyerekeim hangján elkopni nem hagyom« gondolathoz kötődik. „Ha csak ezzel megyünk ma haza, akkor úgy gondolom, hogy a magyar kultúra alapkövét és alappillérét meg is óvtuk“ – hangoztatta a Magyar Szövetség elnöke.

A másik gondolat, az a köszönet gondolata, mert jó látni Csallóközben az alkotókedvet, a kreativitást, a művészetet és a helyi hagyományoknak a megélését. A harmadik gondolat pedig a magyar kultúra három lényeges elemét érintette.

„Az egyiket itt láttuk a színpadon. Az az alkotóművészet és az alkotókedv és a teremtő erő. A másik, ami legalább annyira fontos, az az életerő, az életösztön, a szervezés, a közösségszervező erő és az életigenlés. Mert szép dolog az alkotás, de ha nem tudunk megszerveződni, ha nincs meg bennünk az életösztön és az életerő, akkor ezt nem tudjuk nagyon sokáig folytatni. A harmadik alkotóeleme is a legfontosabb pillére a kultúránknak“ -–mondta Gubík László, hozzátéve, hogy „A művészet mellett, illetve a közösségszervezés mellett, a mai napnak a legfontosabb mondata: aki nélkül nem beszélhetünk kultúráról, a Jóisten és az istenhit és az ő áldása“, majd Kölcsey szavait idézve zárta ünnepi gondolatait: „Isten áldd meg a magyart“.

Karaffa Attila hálával és köszönettel szólt minden résztvevőhöz, látogatóhoz, hogy ilyen nagy létszámban gyűltek össze a Himnusz születésnapján.

„A magyar kultúra őrzőihez is szólok. Ezt a feladatot kérem, hogy továbbra is tartsák meg, erősítsenek bennünket. Úgy tudnak legjobban erősíteni, ha eljárnak, eljönnek a rendezvényeinkre, amikor csak tehetik. Jelenlétükkel önök is tudják gazdagítani az egyetemes magyarságot, az egyetemes dunaszerdahelyi magyar közösséget – zárta szavait a Pázmaneum Polgári Társulás ügyvezető elnöke, majd Gubík Lászlóval közösen okleveleket nyújtottak át az ünnepi műsor résztvevőinek. A rendezvény nemzeti imádságunk eléneklésével zárult.

A Magyar Kultúra Napja tiszteletére rendezett ünnepi műsoron készült további felvételeinket képgalériánkban tekinthetik meg.

Szöveg és kép: Rózsár Vince

Ezt már olvasta?

Cookies