„A Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika koncertsorozat eredeti célja az volt, hogy a zenei műfaj eszköztárával közelebb hozza a Dunaszerdahelyi Városi Hivatalt a város lakóihoz, bemutatva mellette a zenei műfajok sokszínűséget, és persze kulturált keretek között könnyed esti szórakozást biztosítani egy nem szokványos koncerthelyszínen, a városi hivatal udvarában településünk és a környék polgárainak, a zeneszerető és a művészetpártoló közönségnek” – összegzi az indulás célját Takács Tímea, a rendezvénysorozat elindítója.
Elmondta egyben, hogy már a kezdeteknél szerettek volna fellépési lehetőséget teremteni és biztosítani a már ismert hazai és külföldi előadóművészeknek, valamint bemutatkozási lehetőséget nyújtani a kezdő, amatőr és fiatal művészpalántáknak.
„Több fiatal tehetséget épp a Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika koncertjein ismert meg a közönség, és kaptak ezáltal újabb fellépési lehetőséget a kibontakozó művészek” – tette hozzá, elmondva azt is, hogy a zenei programsorozat célja ennek mentén az volt, hogy hozzájáruljanak a város kulturális életének a fejlődéséhez és színesítéséhez, bővítéséhez és Dunaszerdahely jó hírnevét öregbítsék itthon és külföldön.
Takács Tímea kiemelte azt is, hogy szerették volna a testvérvárosi kapcsolatokat is a rendezvényen keresztül elmélyíteni. Rámutatott arra is, hogy a rendezvény minden évben más-más tematikára és zenei műfajra építi fel a programsorozatát, figyelembe véve az adott év jeles zenei évfordulóit is. Az egyes koncertek előtt a vendégeket egy pohár behűtött pezsgővel és pogácsával várják, s a rendezvénynek a helyszíni látványterve és a logója is már rögtön az első évben elkészült, amelynek színvilága megegyezik a városi zászló és címer színeivel, ezzel is erősítve, hogy fontos a szervezők számára a helyi identitás.
Pozitívum emellett a látogatók számára, hogy a Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika koncertsorozata minden érdeklődő számára ingyenesen elérhető, hiszen az udvari muzsika célcsoportja eléggé széles: a kultúrát, a művészetet, a zenét kedvelő és pártoló, művelő és értő közönség, mecénások, hazai és külföldi művészek, közösségek, diákok, családok, baráti társaságok, nyugdíjasok, a város lakossága, minden korosztályt beleértve. Odafigyelnek, hogy a program vonzó legyen a városba látogató hazai és külföldi turisták, vagy a közeli és a távoli régió lakói számára is.
Az eredeti helyszín számos éven át a városi hivatal udvara volt. „Szerettük volna egy nem szokványos koncerthelyszínnel különlegessé tenni a nyarat, felkelteni az érdeklődők figyelmét a rendezvény iránt. A hivatal főbejárata a város Fő utcáján nagyon frekventált helyen található. A rendezvény ideje alatt azonban nem a főbejárat, hanem a hátsó bejárat volt megnyitva a közönség számára. Az épület mögött biztosított volt a parkolás vagy a biciklik tárolására is. A koncertek a rossz idő esetén a városháza házasságkötő termében kerültek megrendezésre. Az első időkben a két lányom, Réka és Virág segített nagyon sokat, majd a Novus Ortus Diákszínpad fiataljai is bekapscolódtak a munkába” – fogalmazott Takács Tímea.
A főszervező annak is külön örült, hogy koncert után a közönségnek módjában áll beszélgetni az ismerősökkel és a fellépőkkel egyaránt, ezt a lehetőséget ki is használják és nagyon is szereti a közönség.
A koronavírus világjárvány miatt és az azt követő járványügyi előírások betartása okán aztán az udvari muzsika 2020-ban átkerült egy nagyobb helyszínre, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ előtti térre.
Végül pedig a jubileum alkalmával vegyük sorra, milyen tematikákkal és mely zenekarokkal, énekesekkel, művészekkel ismerkedhettek meg az egyes évek nyarán Dunaszerdahely és a régió, valamint a településünkre látogató turisták a Dunaszerdahelyi Udvari Muzsikának köszönhetően.
2010 – Laczo Deczi & Celula NY zenekar New Yorkból, a Kicsi Hang, a Golddies Latin&Retro, az Ardea és a Harvestri zenekarok mutatkoztak be a közönségnek.
2011 a városban élő nemzetiségek autentikus zenéjére helyezte a hangsúlyt. A meghívást elfogadta és fellépésével megtisztelte a rendezvényt Lakatos Róbert és a RÉV népi zenekar – magyar zene, a Romengo együttes (HU) – cigányzene, Michal Noga és barátai (SR) szlovák zene, Harvestri – Ivan Terry Zeman & H3O (SR)- szlovák zene és Létající rabín zenekar (CZ) – klezmer zene. Ebben az évben a fesztivál programja kibővült a CSAVAR Színház – Tóth László: „Jöttünk külhonból…” című előadásával. Dunaszerdahely városa a fesztivál ideje alatt fogadta vendégül a devecseri iszapkárosult áldozatok családjainak gyermekeit, akik történetesen a Devecseri Ifjúsági Fúvószenekar tagjai is voltak egyben, így a fesztivál biztosított egy bemutatkozó fellépést számukra, amelynek hatalmas sikere volt.
2012-ben a városban működő énekkarok kaptak lehetőséget a fellépésre és mutatták be repertoárjuk legjavát, úgymint a Four Art Singers vokál együttes, a Vox Camerata kamarakórus, valamint a Szent György Kórus.
A 2013-as esztendő a város tehetséges fiatal és már gyakorlott művészeinek adott bemutatkozási és fellépési lehetőséget. A fellépők között volt a Kicsi Hang zenekar, valamint Farkas Mária énekes növendékei. A rendezvénysorozatot Kollár Katalin, Keviczky Tünde, valamint Nagy Andrea énekesek közös koncertje zárta.
2014-ben a program Dunaszerdahely és Gödöllő város testvérvárosi kapcsolainak ápolására és megerősítésére, kulturális kötődéseire helyezte a hangsúlyt, amelynek keretén belül a 20 éves testvérvárosi kapcsolat ünnepélyes megerősítésére is sor került. Fellépők: a Gödöllői Szimfonikus Zenekar és Sáha Emese – fuvola, Dunaszerdahely, Cuento Gitár Trio, Gödöllő, a dunaszerdahelyi Operett Trio, Csikó Georgina és a Vendéghang együttes Gödöllő, Banyák István és zenekara, Bősi Szabó László, Dóka Zsuzsanna Dunaszerdahely, Prekopa Laura – Török Ignác Gimnázium diákja, Gödöllő.
2015 tematikája a fekete és fehér billentyűk voltak. Felléptek: a Széchenyi István Egyetem együttese és Baranyai István hegedűművész, Gödöllői Szimfonikus Zenekar tagjai, Bertók István zongoraművész, Fekete Tamás – a pozsonyi Zeneakadémia zongora szakos diákja.
2016-ben volt Bartók Béla zeneszerző születésének 135. évfordulója. Koncertet adott a Pántlika népi zenekar, Korpás Éva és népi zenekara, Écsi Gyöngyi népdalénekes és a Pósfa népi zenekar.
2017-ben a reformáció 500. évfordulójáról emlékeztek meg. Fellépők voltak: Kodály Zoltán Daloskör (SK), Szent Efrém Férfikar (HU), A Megmaradásunkért Kultúrcsoport (SK), Lumen Christi Gospel Kórus (HU).
2018-ban a középpontban a Kulturális Akciócsoport CULTACROSS együttműködési projekt volt, Dunaszerdahely és Győr városa között. Az eseményen tiszteletét tette a Hoppáré Zenekar (HU), a Colombre Band (HU Győr), és a Gurgen Ovsepian - V. Nemzetközi Operaének Mesterkurzusának záró koncertje (vendégprogram).
2019 tematikája a magyar népzene volt. Megörvendeztették a közönséget: Nagy Csomor András és népi zenekara, Pántlika népzenekar, Lakatos Róbert & RÉV népzenekar, Sarló Citerazenekar. A vendégprogram a DS Zsidó Fesztivál keretében Malek Andrea & Jáger András, Malek Andi Soulistic voltak.
2020-ban ünnepeltük a világhírű magyar zeneszerző Lehár Ferenc 150. születésnapját. Fellépők voltak: Opera Trió és a Gödöllői Szimfonikus Zenekar Szalonzenekar (HU), Kosáry Judit és Wurczer Péter, Kosár Szabolcs és Kosár-Józsa Janka, Ambrus Lelkes Simona.
2021 tematikája az acappella volt. Fellépők: Pósfa zenekar, For You acapella együttes, Four Art Singers énekegyüttes. FiveLive Acappella együttes (HU).
2022 színes kavalkádjába a NowEmber zenekar, Klezmer Band együttes, Kalandor zenekar, Tom White & the Mad Circus zenekar, rockabilly - rock'n'roll (HU) kapcsolódtak be.
2023 éve a „hangszereké” volt. Fellépők: Farkas Izsák, hegedűművész (HU), Nádszegi Fúvószenekar, Lámpás Citerazenekar, László Attila (Erdély).
2024-ben ünnepelte 15. jubileumi évadát a Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika. A középpontban a magyar nóta szerepelt, és jól ismert regionális fellépők örvendeztették meg a közönséget, úgymint: Kosáry Judit és Kosár Szabolcs, Dóka Zsuzsa és Szabó László, valamint Vontszemű Zoltán és zenekara.
A hálás közönség pedig már várja a 2025-ös Dunaszerdahelyi Udvari muzsikát!
(nagy)
Néhány felvétel a Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika előző éveiből:
Ezt már olvasta?
Akik a saját világukat teremtették meg írásban
Az idén második alkalommal hirdette meg Csallóközi...