„Utalványokért az egész ország területén folyamodhatnak a háztartások, tehát újabban már Pozsony megyében is. Rendkívül élénk érdeklődésre számítunk“ – közölte a SITA hírügynökséggel a VSE szóvivője, Katarína Šulíková.
Azoknak a háztartásoknak, melyek támogatáshoz szeretnének jutni kis megújuló energiaforrások telepítésére, hat alapkérdésre kell választ adniuk. A VSE szerint a háztartásoknak először meg kell győződniük arról, hogy projektjük megfelel minden követelménynek. „Győződjenek meg róla, hogy teljesítenek-e minden feltételt! Ez olyan kritériumokat foglal magába, mint a háztartás fajtája, a bevételi limit, a technológia típusa és hasonlók“ – sorolta Šulíková.
A háztartásoknak pontosan meg kell határozniuk a pénzügyi limiteket és a projekttervet. Az állami támogatás ugyanis csak a költségek egy részét fedezheti, ezért reális áttekintést kell szerezni az összköltségre és az önköltségre vonatkozóan.
A technológia megválasztásánál ügyelni kell az energetikai hatékonyságra és a hosszú távú fenntarthatóságra. „Olyan beruházást kell választani, mely nemcsak hosszú távú megtakarítást eredményez, hanem csökkenti az energiafogyasztást és környezetkímélő“ – tette hozzá Šulíková.
A háztartásoknak megbízható kivitelezőt kell választaniuk az olyan technológiai berendezések szerelésére, mint a fotovoltaikus panelek vagy a hőszivattyúk. „Olvassák figyelmesen a recenziókat és a referenciákat, bizonyosodjanak meg róla, hogy kifogástalan minőségű szerelést és szervizelést végeznek-e“ – hívta fel a figyelmet Šulíková.
A projekt megvalósításánál ügyelni kell a vonatkozó törvények és az építési szabványok betartására, mivel egyes technológiák esetében speciális engedélyekre és bizonylatokra van szükség.
„Például a fotovoltaikus panelek esetében kérvényt kell benyújtani a területileg illetékes disztribútorhoz is“ – mutatott rá, hozzátéve, hogy a háztartásoknak a dotáció megszerzése előtt át kell gondolniuk azt is, hogy az új technológia milyen megtakarításokat eredményez számukra a jövőben.
A „Zöldet a háztartásoknak!” projekt folytatásával a Szlovák Innovációs és Energetikai Ügynökség támogatni kívánja a 10,8 kilowattig terjedő teljesítményű, kis áramtermelő berendezések vásárlását és telepítését, mint a fotovoltaikus panelek és a szélturbinák. Ugyancsak támogatnák a hőtermelő berendezések alkalmazását, mint a hőszivattyúk, napkollektorok és a biomasszára működő kazánok.
A projekt folytatásába már regisztrálhatnak a kis megújuló energiaforrások gyártói és forgalmazói, augusztus végéig pedig nyilvánosságra hozzák a támogatás elnyerésének feltételeit is. Összesen több mint 181 millió euró áll majd a háztartások rendelkezésére. 2015 óta a projekt keretén belül több mint 53 ezer megújuló energiaforrás telepítését támogatták 111 millió eurót meghaladó értékben.
(NZS/Felvidék.ma/SITA)
Ezt már olvasta?
Munkálatok a Komárom-Pozsony vasútvonalon november 28-án
Vonatpótló autóbuszok szállítják az utasokat november 28...