A hibrid fenyegetésekkel való küzdelem, Ukrajna további segítése, a külszolgálat fenntartható finanszírozása, és a fejlődő országoknak nyújtandó segítség is előkelő helyen szerepel Ódor Lajos kormánya külügyi célkitűzései között. Ugyancsak szeretnék megalkotni a középtávú külügyi stratégia alapjait is.
Szintén nagy hangsúlyt fektetnének az előrehozott választás standard lebonyolítására, a bűnözés elleni küzdelemre, és a közélet megtisztítására.
"Szlovákiában a választások évtizedek óta standard módon történtek, az eredmények bárminemű befolyásolása nélkül. Ez alól az előrehozott választás sem lesz kivétel"
– áll a kormányprogramban.
Megengedhetetlennek tartják az állam és a szervezett bűnözés összefonódását.
Szintén nagy hangsúlyt fektetnének a kritikus infrastruktúra kiberbiztonságára.
Nem nyitnak meg kulturális-etikai kérdéseket
Az égető problémák kezelése mellett az ország jövőjével, versenyképessége növelésével is foglalkozni akarunk. Az országot nem lehet a végtelenségig a visszapillantó tükörből irányítani, nem ignorálhatjuk azokat a trendeket, amelyek meghatározzák a 21. századot”
– áll a programnyilatkozatban. A kulcsfontosságú területeken a kabinet olyan stratégiai anyagok kidolgozását és konkrét lépések felvázolását ígéri, amelyeket a következő kormány is felhasználhat. A szakértői kormány nem fog kulturális-etikai kérdéseket megnyitni.
A kormány célja, hogy a választásig biztosítsa az ország működését, felelős költségvetési tervet készítsen, és biztosítsa az ország nyugati külpolitikai irányultságát. „Az ország szakmai kapacitásainak felhasználásával felvázoljuk a lehetőségeket, hogyan lehet rendet tenni az államháztartásban. Szlovákiának reális, hatékony és felelős konszolidációs tervre van szüksége” – közölte a kabinet.
Csak áttételesen esik szó a kisebbségekről
Szintén kulcsfontosságú a szociálisan gyengébb rétegek segítését célzó intézkedések kidolgozása és végrehajtása, hogy megbirkózhassanak a magas infláció következményeivel.
„A célzott, a rászorulókat segítő intézkedések helyett az átfogó intézkedések dominálnak. Ezeket pedig a jelenlegi költségvetési helyzetben hosszú távon nem engedhetjük meg magunknak”
– folytatódik a programnyilatkozat, hozzátéve, a gyengébbek megsegítése és a kisebbségek tiszteletben tartása az egész országnak hasznára válik.
A szakértői kormány miniszterei el akarják érni, hogy minimalizálni lehessen azoknak az uniós támogatásoknak az összegét, amelyektől elesik az ország, ezért javaslatokat készítenek, hogyan lehet hatékonyabban, átláthatóbb módon és szakmai szempontokból megfelelően felhasználni ezeket az értékes forrásokat.
A kormány további célja a tehetségek itthon tartása, illetve hazacsábítása külföldről.
„Közös erővel el kell érnünk, hogy fokozatosan megfordítsuk ezt a trendet”
– olvasható a programban.
A kormány továbbra is megbízható, elkötelezett partner kíván lenni, aki előnyben részesíti a közös európai megoldásokat az egyoldalú lépésekkel szemben.
ma7/TASR
Ezt már olvasta?
Karácsonyi hangulatban a nyugdíjasklub tagjaival
Megtelt a dunaszerdahelyi nyugdíjasklub csütörtök délután...