A családtörténeti tárlat, amint Nagy Iván múzeumigazgató elmondta, éppen csak bepillantani enged, vagy méginkább: felkelteni hivatott az érdeklődést az ősi pókatelekiek iránt, akik a régió történéseinek meghatározói voltak az évszázadok során.
Maga a konferencia négy, különböző megközelítésű tartalommal igyekezett rávilágítani a Kondék történelmi jelentőségére.
Nagy Iván múzeumigazgató a Kondé családnév nyomába eredt, s fejtegetésében névtanilag igyekezett körüljárni a máig legrejtélyesebb kérdést, miszerint miért vette fel az 1400-as évek derekán az addig Fekete családnevet viselő família a Kondé nevet. Nem állást akart foglalni Nagy Iván a kérdésben, hanem a lehetséges tények figyelembevételével próbált megvilágítani néhány valóban fontos felvetést, névtani körülményt.
Csiba Balázs, a pozsonyi Comenius Egyetem oktatója, levéltáros korának egyik híres személyiségét, a 15. században élt Kondé Mihálynak, Pozsony megye alispánjának az életét, pontosabban a levéltári forrásokból moziakszerűen összeillesztett személyt és tevékenységét igyekezett feltárni a hallgatóság előtt.
Nyáry István, a Csallóközi Múzeum munkatársa a családfa 18–20. századi vonalát mutatta be aprólékos gondossággal, elmenve a mai leszármazottakig.
Nagy Attila helytörténész pedig Pókateleki Kondé István sírjának a történetét elevenítette fel régi fotók segítségével, illetve az exhumálás és az újratemetés történetét illusztrálta, valamint idézett az 1774–1811 között templomatya Kondé István számadásából, amelyből megerősítést nyer, hogy a Szent György-templom mai kinézetét (oltárait, padjait stb.) éppen neki köszönhetjük.
Az izgalmas előadások bővített változatai nyomtatott formában is megjelennek majd a decemberi Múzeumi Híradóban.
(ya)
Ezt már olvasta?
Munkálatok a Komárom-Pozsony vasútvonalon november 28-án
Vonatpótló autóbuszok szállítják az utasokat november 28...