Hétfő este a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ színházterme „változott“ mozivá, nagyszámú közönség előtt vetítették le az Eperjes Károly színművész rendezte filmet.
A filmvetítést követően előbb Tóthné Boda Éva, az NMI Művelődési Intézet Győr-Moson-Sopron Megyei igazgatóságának megyei igazgatója köszöntötte könyvcsomaggal Takács Tímeát, a Csaplár VMK igazgatónőjét.
Elmondta, a 2022-23-as Petőfi Sándor-év tiszteletére Magyarországon és külhonban alakuló Petőfi Klubok hálózatának dunaszerdahelyi klubjának tevékenysége jelképesen ezzel a filmbemutatóval és beszélgetéssel indult. Kiemelte, a közös munka megtiszteltetés a megyei igazgatóságnak, örülnek annak, hogy a Csaplár VMK is kapcsolódik a 40 héten keresztül szerveződő további programjaival az emlékévhez.
Takács Tímea, a Csaplár Benedek VMK igazgatónője megköszönte Tóthné Boda Évának a lehetőséget, a közönségnek pedig a nagyszámú látogatói érdeklődő jelenlétet.
A rövid köszöntő és a döbbenetes hatású film után Póda Erzsébet beszélgetett Eperjes Károly színművésszel, a Magyar Passió rendezőjével, aki az egyik főszerepet - Leopold atyát - testesítette meg, valamint a Fjodorov őrnagyot alakító Gál Tamással.
Eperjes Károly röviden beszélt a film létrejöttének körülményeiről, előzményeiről. Mint mondta, a film alapjául Várnai Péter címzetes prépost, Krisztus inge című könyve szolgált. Az 1950-ben játszódó film egyfajta hiánypótló kordokumentum, mivel a kommunista hatalom egyházzal, hívőkkel szembeni túlkapásairól szól, mely tematikát eddig nem dolgoztak fel a magyar filmtörténelemben.
Az éjszakába nyúló beszélgetés során a két színész filmről, színészetről, emberi értékekről, nemzeti kötődésről, a múlt ismeretének fontosságáról beszélt, mély nyomot hagyva az érdeklődőkben.
Szöveg és kép: -rovin-
Ezt már olvasta?
Méry Beáta vízre írt jelei a Csallóközi Múzeumban
Szobrok, képek, szőttesek – mint „Vízre írt jelek“. Méry...