A csónakleletet a Csallóközben fedezték fel, egy Somorja melletti kőbányában. A kutatás és a vizsgálatok 2016-ban elkezdődtek, elsőként a fa körgyűrűire épülő dendrokronológiai kormeghatározással.
Az alapos és megismételt vizsgálat azt mutatta, hogy a lelet Kr. e. a 4–3. századból való. Mindezek után pedig a Radiocarbon Dating Services Miami cég az USA-ban 14 C vizsgálattal igazolta a dendrokronológiai vizsgálatok eredményét.
A dendrokronológiai vizsgálat azt is bizonyította, hogy a vízi jármű az Alpokban készült. Ezek szerint a csónakot a kelták használhatták, akik kereskedni jöttek a Csallóközbe. A projekt létrehozásában együttműködött Peter Barta, a pozsonyi Comenius Egyetem Archeológiai Tanszékének tanára, aki az ilyen típusú leletek szakértője.
2020-ban a vizsgálatok lezárultával, František Šmigrovský vezetésével elkezdődtek a konzerválási, és később a restaurálási munkálatok is. Mivel a csónak kiemelése során több darabra tört, a helyreállítás is nehezebb volt.
A fenti munkák befejezésével a csónak a megújult állandó régészeti tárlat dísze lett. A tárlatban úgy helyeztük el, mintha a Duna partján felejtették volna.
A modernizáció mellett célunk volt az is, hogy a kiállítást korszerű kirakatrendszerrel bővítsük, a gyűjteményeket vonzóan és esztétikusan mutassuk be, s eközben a tárlat a modern múzeum követelményeivel is összhangban legyen. Ugyanakkor az új eszközök megfelelnek a gyűjteményi tárgyak védelme és biztonságos bemutatása szempontjainak.
A projekt megvalósítását a Művészetet Támogató Alap támogatta.
-csm-
Ezt már olvasta?
Almási Róbert szépséges nyomai a Csaplár Benedek központban
Almási Róbert festőművész emlékkiállítása nyílt meg...