Gröhling megvédte a kormány döntését, hogy az országos lezárás ellenére is folytatódott a jelenléti oktatás az iskolákban, mert a gyerekek nehezen jóvátehető veszteségeket szenvednek, ha nem járhatnak az iskolába. Elismerte ugyanakkor, hogy számos bírálatot kaptak a szülőktől, akik féltik a gyermekeik egészségét.
Nem az iskolák bezárása, hanem az oltás a megoldás
Hangsúlyozta, a járványt nem az iskolák bezárásával, hanem az oltásokkal lehet feltartóztatni. Elutasította, hogy csak az iskolák lennének a járvány tűzfészkei.
Ha nem vezet eredményre az oltási kampány, rá fogunk szorulni az iskolák bezárására - figyelmeztetett a tárcavezető.
Folyamatosan emelkedik a pedagógusok átoltottsága, jelenleg már a pedagógiai alkalmazottak 71 százaléka kapott védőoltást. Az iskolák alkalmazottai is az OTP-szabály vonatkozik, vagyis kötelezően tesztelni kell azokat az oltatlan alkalmazottakat, akik nem az előző 180 napban küzdötték le a Covid-19 betegséget.
Még nem eldöntött kérdés a gyerekek kötelező oltása
A kötelező teszteléshez és a védőeszközökhöz 30 euróval járul hozzá a tárca minden egyes alkalmazott esetében. Gröhling hangsúlyozta, támogatja a kötelező maszkhasználat visszavezetését az alapiskolákban.
A gyermekek kötelező tesztelése még nem eldöntött kérdés. A tesztek azonban az állami készletekből rendelkezésre állnak.
A különböző osztályokba járó diákok nem találkozhatnak egymással még az iskolai ebédlőben sem, fogalmazott a miniszter. Mérlegelik annak lehetőségét, hogy az osztályokat karanténba helyezzék már abban az esetben is, ha valamelyik diák öntesztje pozitívnak bizonyul.
Individuális lesz a jelenléti oktatás
Jövő hét hétfőtől bezárnak a művészeti alapiskolák, szabadidőközpontok, nyelviskolák, megszűnik minden iskolán kívüli szakkörös tevékenység - közölte Gröhling. A kollégiumok és az éttermek csak a jelenléti oktatásban részt vevők számára lesznek elérhetőek.
Individuális alapon folytatódhat a jelenléti oktatás az iskolákban, vagyis a szülők dönthetik el, hogy iskolába engedik-e a gyermekeiket. Ennek részleteit későbbre ígéri a miniszter.
Mindez a gyakorlatban azt jelentené, hogy hibrid formában folytatódna az oktatás, azaz egy osztályon belül lennének diákok, akik jelenléttel és olyanok is, akik online kapcsolódnának be a tanórákba.
Gröhling szerint megvizsgálják a lehetőségeket, hogyan tudja majd igazolni a szülő, hogy a gyermeke nem vesz részt a jelenléti oktatásban. Akár a most formálódó osztrák szabályozást is követhetik majd, vagyis aki otthon marad, automatikusan igazolják a hiányzását, mintha betegség miatt maradna távol - fogalmazott a tárcavezető.
Korábban kezdődhet a téli szünet
Mérlegelik, hogy december 22. (szerda) helyett december 17. (péntek) legyen az utolsó tanítási nap a téli szünet előtt. Erről a következő napokban döntés születik - hangsúlyozta Gröhling.
Ha a regionális közegészségügyi hivatalok határoznak az iskolák bezárásáról az adott járásban, ezt tudomásul kell venni - hangsúlyozta Gröhling, de nem lát olyan adatokat, ami indokolná, hogy az egész országban bezárják az iskolákat.
ma7.sk/Kolek Zsolt
Ezt már olvasta?
Dekor suli – lehetőség a kreatív fiataloknak
A Közös Igazgatású Szakközépiskola igazgatónőjével, Vajda...