Az interjúban Lengvarský azt állítja, a két hétre kihirdetett lezárást tíz nap múlva újragondolják majd, amiben ő személy szerint nem lát problémát. „A kormányülés kezdetén a koalíciós pártok nagy része, azt mondta a lockdown ideje pontosan meg lesz határozva három hétben.
A konzílium és én 90 napot javasoltunk, hogy meg tudjuk azt szükség esetén hosszabbítani parlamenti döntés nélkül is”
– fogalmazott a miniszter hozzáfűzve, ezt a többiek is megértették.
Az, hogy az intézkedéseket csak 14 napra hirdettük meg, lényegtelen, mert így szigoríthatjuk, vagy meghagyhatjuk az eredeti szinten, illetve lazíthatunk is rajtuk.
A lényeg, hogy a veszélyhelyzet 90 napra szóljon, három hónapunk van arra, hogy az intézkedéseket a helyzetnek megfelelően alakítsuk” – mondta hozzáfűzve, úgy véli, két hét után ugyanígy folytatódik majd a lezárás további két hétre, mindenki számára.
De a részletekről, arról például, hogy mindenkinek otthon kell-e majd ülnie karácsonykor, szerinte még korai beszélni.
Akár napi szintű tesztelések is várhatnak ránk a munkahelyeken
Mint mondta, az intézkedések aszerint módosulnak majd, hogy milyen lesz a betegség előfordulási gyakorisága, a pozitivitás százalékos aránya, s ami a legfontosabb, milyen lesz a kórházi helyzet. „Foglalkozni fogunk a kórházak leterheltségével, de a monoklonális antitestek beadásáról vagy más gyógyszer bevetéséről is szó van, amit szerdán hagyott jóvá a kormány.
Azt látjuk, hogy a monoklonális antitestek segítenek a 65 év felettieknek abban, hogy ne kerüljenek kórházba. Annak ellenére, hogy nincsenek beoltva, és a kockázati csoportba tartoznak, az antitestek után csak elenyésző százalékuk kerül kórházba”
– fűzte hozzá a miniszter. S hogy milyen szigorítások jöhetnek még, ha szükség lesz rá?
„Nagyon drasztikus lehetőségeink vannak – az iskolák bezárása, a járáshatárok elhagyásának megtiltása, ami elvileg most is érvényes, de ez abszolút utazási tilalom lenne, nagyon kevés kivétellel” – mondta a miniszter hozzáfűzve az iskolákban is szigorítani fogják a tesztelést, a jövő héttől pedig bevezetik a munkahelyi tesztelést, először csak hetente egyszer, de ez szükség esetén szigorodhat, tesztelések lehetnek akár minden nap munkába érkezéskor, vagy csak az oltottak és a betegségen átesettek mehetnek be a munkahelyre.
Azok számára, akik nincsenek beoltva, valószínűleg szigorúbbak lesznek a szabályok”
– mondta a miniszter hozzáfűzve, a szabályok szigorításánál mérvadó a kórházi esetek száma lesz, de a lélegeztetőgépen lévő betegek száma is, ami aránylag hosszabb ideje 250-260 körül mozog.
ma7.sk/dennikn.sk
Ezt már olvasta?
A katonahősökre emlékeztek Dunaszerdahely város gyásznapján
Csendes főhajtással és koszorúzással emlékezett meg az I....