Ennek alapján az időskori nyugdíjba vonuláskor két szempontot fognak alapul venni: a munkavégzés időszakát és az életkort. Eddig az alkotmányban csak egy feltétel biztosította a nyugdíjba vonulás lehetőségét – mégpedig az életkor. Milan Krajniak (Sme rodina) munkaügyi miniszter jelezte, hogy
a ledolgozott évek számát vagy egységesen határoznák meg, vagy az egyes hivatásoktól függően.
„Arról még vitázhatunk, hogy a ledolgozott évek számát egységesen rögzítsük-e mindenki számára, és például 40 évben határozzuk meg, mint ahogy azt javasoltuk, vagy a különböző hivatásoknál különbözőképpen járjunk el, aszerint, hogy ezek fizikailag mennyire megterhelőek, illetve az emberi szervezetet mennyire veszik igénybe” – magyarázta a csütörtöki (december 3.) parlamenti vita során. Egyúttal arról biztosított, hogy
a témáról még össztársadalmi vita fog folyni, és az eredményt egy az alkotmánymódosításra épülő törvény fogja rögzíteni.
Svrček a javaslat kapcsán elmondta: „Az időskori nyugdíj olyan számítási módját vezetjük be, amely nem hozza hátrányos helyzetbe azokat a szülőket, akik szülési, apasági vagy szülői szabadságon voltak.”
Garantálni fogják továbbá azt a jogot, hogy minden munkavállaló az adójának egy részét a szülei támogatására fordíthassa, amennyiben azoknak jár az időskori nyugdíj.
Nem kötelességről, hanem erre való jogról van szó. Ehhez három feltételt kell teljesíteni.
- a szülők gyerekének ki kell nyilvánítania a szándékát, hogy az összeg egy részét a szüleinek akarja felajánlani.
- a kedvezményezettnek időskori nyugdíjat kell kapnia;
- az érintett szülő nevelte fel a gyermekét.
A nyugdíjrendszer Svrček által bemutatott változtatási javaslatait több ellenzéki képviselő is bírálta. Kifogásolták a fogalmak homályosságát, illetve azt a tényt, hogy az előző választási ciklusban a Sme rodina mozgalom is támogatta a maximális nyugdíjkorhatár elfogadását.
ma7 / tasr
Ezt már olvasta?
A katonahősökre emlékeztek Dunaszerdahely város gyásznapján
Csendes főhajtással és koszorúzással emlékezett meg az I....