A koronavírus-válságra hivatkozva elfogadott törvénymódosítás lehetővé teszi a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) számára, hogy a mobilfelhasználók tudta és engedélye nélkül megismerje tartózkodási helyüket. A módosítást előterjesztő kormánykoalíció azzal indokolta a változtatást, hogy ezen adatok alapján akarják majd ellenőrizni, hogy a külföldről, pontosabban "vörös", vagyis nem biztonságos kategóriába sorolt országokból hazatérők betartják-e a rájuk vonatkozó karanténintézkedéseket.
A vitatott jogszabályt, amelyre már júliusban rábólintott a parlament, Zuzana Čaputová államfő megvétózta.
Most a parlament ezt a vétót bírálta felül:
a törvénymódosításra a 150 fős pozsonyi törvényhozás 84 kormánykoalíciós képviselője voksolt igennel, az ellenzék összes jelen lévő képviselője, szám szerint 41-en pedig nemmel.
A módosítás azt is kimondja, hogy 5000 euró bírság szabható ki azokra, akik nem tartják be a kötelező karantént, miután visszatértek Szlovákiába egy vörös zónába sorolt országból. Az államfő már jelezte, hogy ha megtörik a vétót, az Alkotmánybíróságához fordul.
„Kihágást követ el az a személy, aki válság idején nem veti alá magát az intézkedéseknek, nem tartja be a karantént a Szlovákiába való belépés után egy járvány vagy egy veszélyes fertőző betegség terjedése idején" - áll a módosító javaslatban. Ezért a kihágásért 5000 euró pénzbírságot szabhat ki a közegészségügyi hatóság.
„A törvényjavaslat célja, hogy a szolgáltató megadja a Közegészségügyi Hivatalnak azon ügyfeleinek telefonszámát, akiknek SMS-t küldtek, mert veszélyes országban voltak és meghatározott időn belül visszatértek Szlovákiába, ugyanakkor az általános együttműködés keretében az érintettek engedélye nélkül is feldolgozhatnak és szolgáltatnak adatokat a közegészségügyi hivatalnak" - fogalmaznak az előterjesztők. Az üzemeltető így az érintettek beleegyezése nélkül is feldolgozhatja a helymeghatározó adatokat, például figyelmeztető SMS-üzenetek küldésekor.
Az államfő által megvétózott törvénymódosítás újratárgyalására összehívott rendkívüli parlamenti ülést egyébként rövid időre megszakította a házelnök, mivel több ellenzéki képviselő elutasította, hogy szájmaszkban vegyen részt az ülésen.
A parlament legnagyobb ellenzéki pártja, a Robert Fico vezette Smer-SD, amely alkotmányellenesnek és pontatlannak tartja a jogszabályt, már előre jelezte, hogy elfogadása esetén alkotmánybírósághoz fordul, és kérni fogja hatályba lépésének felfüggesztését is. A kihirdetésével egy időben hatályba lépő jogszabály jövője így igencsak kérdéses.
Annál is inkább, mert a kormánykoalíció már tavasszal elfogadott egy hasonló tartalmú jogszabályt, amelynek hatályba lépését az alkotmánybíróság felfüggesztette, később pedig alaptörvénybe ütközőnek minősítette.
A javaslat azoknak az adatoknak a körét is szabályozza, amelyeket az érintett beleegyezése nélkül feldolgozhatnak. A telefonszám mellett „a szükséges mértékben és a szükséges ideig feldolgozható az adatforgalom, hogy meghatározható legyen, az előfizető mikor jelentkezett be a hálózatba, valamint megállapíthatók legyenek az előfizető tartózkodási helyének adatai az előfizető beleegyezése nélkül is."
A Közegészségügyi Hivatal legfeljebb 60 napig gyűjtheti, dolgozhatja fel és tárolhatja ezeket az adatokat, ezt követően haladéktalanul meg kell semmisíteni őket. „A Közegészségügyi Hivatal csak abból a célból kérhet ki ilyen adatokat, hogy megelőzze a világjárvány vagy egy veszélyes, fertőző betegség előfordulását és terjedését" - áll az anyagban. A Közegészségügyi Hivatalnak jelentést kell tennie a parlament alkotmányjogi bizottságának arról, hogyan kezelte az adatokat.
A törvénymódosítás miatt nem kevés kritika érte Igor Matovič kormányát, amely több más, az elmúlt napokban hozott - a koronavírus terjedésével indokolt - intézkedés miatt is bírálatok kereszttüzébe került.
Ezek egyike a kötelező szájmaszkviselet szigorításaival kapcsolatos. Köztük azzal, hogy a szerdán tartott tanévkezdéstől már az általános iskolák felsőtagozatos tanulói számára is kötelező a szájmaszk viselése, továbbá megszüntették azokat az eddigi kivételeket is, amelyek alapján például a légzési nehézségekkel, asztmával vagy más hasonló betegségekkel küzdőknek ez nem volt kötelező.
Figyelmet keltett, hogy a szigorítások életbe léptetésével szinte egy időben több olyan fényképfelvétel került nyilvánosságra, amelyeken Igor Matovič egy ismerősének lakodalmán a többi vendéggel együtt szájmaszk nélkül mulatozik, holott a Közegészségügyi Hivatal rendelkezése szerint ilyen eseményeken is kötelező a maszkviselés.
Szlovákiában augusztus közepe táján az előző hónaphoz képest érezhetően megemelkedett a naponta újonnan regisztrált koronavírus-fertőzések száma. Ez a mutató később némileg alacsonyabb szinten stabilizálódott, a napi új esetszám az utóbbi napokban 30 és 70 között mozog.
Az országban eddig összesen 4042 személynél mutatták ki a vírus jelenlétét a Nemzeti Egészségügyi Információs Központ szerdai adatai szerint. A gyógyultnak nyilvánítottak száma 2523, vagyis jelenleg mintegy másfél ezer aktív fertőzöttet tartanak nyilván. Szlovákiában eddig a kórnak hivatalosan 37 halálos áldozata volt, közülük négyet szerdán erősítettek meg. Az országban eddig már több mint 340 ezer vírustesztet végeztek el.
ma7.sk
Ezt már olvasta?
Polgári est Esterházy János tiszteletére
A Pázmaneum Társulás és a Csallóközi Múzeum tisztelettel...