Az elmúlt fél évben a teljes rokkantságot, vagyis a munkaképesség 70 százalék fölötti csökkenését, legtöbbször a rákbetegségben szenvedőknek ismerték el. Ezek az összes betegség 56 százalékát tették.
Tegyük hozzá gyorsan, hogy a jelenleginél jóval hatékonyabb szűrővizsgálatokkal nemcsak a rokkanttá váló rákbetegek száma, de a betegségben elhunytaké is jelentősen csökkenhetne. Az időben felismert onkológiai betegség ugyanis jól gyógyítható.
Hasonlóképp, mint a múlt évben, továbbra is a daganatos betegségek vezetik a Szociális Biztosító felülvizsgáló orvosai által megítélt teljes rokkantság listáját, ismerte el Peter Višváder, a biztosító szóvivője.
A viselkedészavarok csökkentik a munkateljesítményt
Hogy a világ nem jó irányba tart és nagy kihívásokkal kell még szembenéznünk a jövőben, azt jelzi, hogy a második leggyakoribb rokkantsághoz vezető ok (249 új rokkantság) valamilyen lelki eredetű betegség.
Aki ilyenben szenved, az sokszor felkelni is képtelen az ágyból, nemhogy dolgozzon.
A rokkantság harmadik leggyakoribb oka (242 új eset) a keringési rendszer betegségei. Ezen nem is csodálkozhatunk, hiszen rengetegen szenvednek magas vérnyomásban, aminek sokszor agyvérzés vagy szívinfarktus a következménye.
Ami a részleges rokkantságot (félinvalid) illeti, vagyis amikor a munkaképesség-vesztés 40-70 százalékos, abban sem állunk jól. A biztosító az első hat hónapban 6 693 esetben ismerte el, hogy a kérelmező olyan egészségkárosodásban szenved, ami miatt jogosult a juttatásra. A részleges rokkantság leggyakoribb okai az izmok, a csontok és ízületek betegségei (1818 esetben) voltak, de itt is második helyen szerepelnek a lelki betegségek és viselkedészavarok (1081 esetben), a harmadikon pedig a szív- és érrendszeri betegségek (712 esetben).
Több mint kétszázharmincezren kapnak rokkantsági nyugdíjat
A teljes rokkantsági nyugdíj átlagösszege június közepén 392,85 euró, a részlegesé pedig 216,63 euró volt.
A Szociális Biztosító 2020 első félévének végén 233 629 rokkantnyugdíjat fizetett ki.
A súlyos betegségben szenvedők összesen 52 hétig (1 évig) lehetnek betegállományban.
Ezután vagy visszatérnek dolgozni, vagy ha egészségi állapotuk ezt nem engedi meg, igénylik a rokkanyugdíjat. Ez orvosi felülvizsgálattal jár, hogy kiderüljön, milyen mértékű az egészségkárosodás, s ennek alapján teljesen vagy csak részlegesen válik-e munkaképtelenné az igénylő.
Mivel a rokkantsági nyugdíjak összege alacsony, aki képes rá, dolgozik mellette. Erre a törvény is lehetőséget nyújt, mégpedig korlátozások nélkül, miközben a rokkantsági nyugdíjára is jogosult marad az érintett.
Sokan – egészségi állapotuk függvényében – csak napi pár órát, mások teljes munkaidőben dolgoznak. A fizikai munka, mint terápia, kimondottan ajánlott a lelki eredetű betegségben szenvedőknek.
ma7.sk
Ezt már olvasta?
Mindenszentek és halottak napjának népi hiedelmei Csallóközben
November elsején ünnepli az egyház azokat a szenteket,...