Branislav Gröhling a SITA hírügynökségnek elmondta, hogy már ellenzéki politikusként is javaslatot tett a tanulás otthoni vagy egyéni formájára. Ezt azzal indokolta, hogy azok a gyerekek, akik az alsó tagozatos oktatásban odahaza részesültek, sok esetben a felső tagozatra átléptek Csehországba. Ott ugyanis már régebben élhettek ezzel a lehetőséggel.
Az oktatásügyi minisztérium a jövő év első negyedében már szeretné megalkotni az erről szóló törvényt. Ugyanakkor a tárcavezető megjegyezte, hogy az oktatásnak erről a formájáról az anyagi befektetés szempontjából is gondolkodni kell, és meg kell határozni azt is, hogy miként értékelik majd a diákok tudását.
A minisztérium éppen ezért emelni kívánja a diákok után fizetett eddigi 10 százalékos fejkvótát, amelyből az iskolák a tankönyveket és az otthon tanulók vizsgáztatását fedeznék.
„Ha mindezt meghatároztuk, akkor a javaslatunkat a parlament elé visszük. Nagyon optimista vagyok, remélem a jövő év szeptemberétől már életbe léphet az otthoni tanulás, azaz a homeschooling a felső tagozatosok részére is” – mondta Branislav Gröhling.
Az alsó tagozatosok 2008-tól tanulhatnak odahaza, azaz egyéni formában, a felső tagozatosok részére erre eddig nálunk nem volt lehetőség.
A képviselők egy csoportja azonban ebben az ügyben már 2018-ban az Alkotmánybírósághoz fordult. A tervezetet Daniel Lipšic és Peter Kubina terjesztették be azzal, hogy nincs nagy különbség az otthoni oktatás és az iskolai tanítás között. Nem gond a gyerekek szociális helyzete és a pedagógusok biztosítása sem. Az Alkotmánybíróság a beadványt 2019 decemberében fogadta és jelenleg még tárgyalnak róla.
(webnoviny.sk/Felvidék.ma)
Ezt már olvasta?
Dekor suli – lehetőség a kreatív fiataloknak
A Közös Igazgatású Szakközépiskola igazgatónőjével, Vajda...
Nyitott nap a dunaszerdahelyi Közös Igazgatású Szakközépiskolában
Nagy érdeklőés mellett zajlott a dunaszerdahelyi Közös...