Vörös Terézia, a Dunaszerdahelyi Regionális Közegészségügyi Hivatal epidemiológusa szerint vidékenként, megyénként változó a helyzet.
Fontos tudni, hogy a Kínából, Dél-Koreából, Iránból és Olaszországból, a járvánnyal leginkább sújtott országokból, érkezők kötelesek családtagjaikkal és azokkal együtt, akikkel egy háztartásban élnek, 14 napos karanténba vonulni. Minden közösségi megmozdulás, mint amilyenek a színházi előadások, a sport- és kulturális rendezvények, elmaradnak.
Már múlt szombattól tilos a látogatás a kórházakban és az idősotthonokban, ahol a leginkább veszélyeztetettek, a beteg és idős emberek tartózkodnak. A helyzettől függően várhatók további szigorítások, illetve a mostani intézkedések feloldása.
A középiskolákban és az egyetemeken szünetel a tanítás. Míg az előbbiek esetében egyelőre csak erre a hétre vonatkozik a szünet, addig az egyetemisták március 22-ig nem járnak előadásokra és szemináriumokra.
Veszélybe kerültek az írásbeli érettségik is, amelyekre március 17-én kellene sort keríteni, de a helyzetre való tekintettel lehet, hogy elmaradnak. Erről, ha minden igaz, ma születik döntés.
Nagyszombat megyében az alapiskolások egyelőre még mentek iskolába és az óvodák is üzemelnek.
Legkevesebb két hétig nem tartanak szentmiséket, istentiszteleteket sem.
Egyes munkáltatók, ahol erre mód van, engedélyezik dolgozóiknak az otthonról való munkavégzést is, a fertőzés elkerülése végett. A nagy autógyárak, ha a helyzet úgy hozná, leállítanák a gyártást.
„Mivel cseppfertőzéssel terjedő vírusról van szó, a helyzet gyorsan változhat, rosszabbodhat vagy éppen javulhat. Ha betartjuk az óvintézkedéseket és nem fogunk gyülekezni, tömegrendezvényeken találkozni, nagy valószínűséggel meg tudjuk fékezni.”
A legfontosabb, hogy higgadtak maradjunk és bárhonnét érkezünk haza, munkahelyünkről, vagy éppen a bevásárlásból, első dolgunk legyen az alapos kézmosás. A szappan is megteszi, ha nincs kézfertőtlenítő.”
„Ha influenzaszerű tüneteket észlel magán valaki, maradjon otthon, hívja fel a háziorvosát, ő majd ellátja a kellő tanácsokkal és szükség szerint intézkedik, vagyis eldönti, hogy a fertőző osztályra kell-e vinni a beteget és mintát kell-e venni tőle, vagy sem. Ha nem jártunk külföldön és a velünk érintkező emberek sem, akkor több mint valószínű, hogy „rendes” influenzánk van” – hangsúlyozza járványügyi szakember.
A legnagyobb veszélyben egyértelműen a 80 év feletti korosztály van és azok, akiknek már van valamilyen komoly alapbetegségük, ilyenek például a daganatos betegek, akiknek a kemoterápiás kezelések következtében lerombolódik az immunrendszerük, de oda kell figyelni a cukorbetegekre és a szív- és érrendszeri bajokkal küszködőkre is.
„Vigyázzunk idős és beteg családtagjainkra, használjuk ki, hogy lehetőség van az elektronikus receptkiírásra is, vagyis nem kell az orvosi rendelőbe menni a vényért. A gyógyszertárba inkább valamelyik egészséges családtagot küldjük, az idős vagy beteg ember maradjon otthon.
Jó lenne, ha a postán, az üzletekben betartanánk az 1-1,5 méteres távolságot egymás között, ez szerintem csakis rajtunk múlik. Olaszországban is ez helyzet, ott is működik, nálunk is működhet, egy kis odafigyeléssel” – teszi hozzá.
Forrás: Brogyányi Júlia, ma7
Ezt már olvasta?
A nyugdíjaspanziók szépkorúit köszöntötték
Karácsony közeledtével a városvezetés mindig meglátogatja...