
Élénk piaca mellett aztán további hét vására is lett a régi Duna-Szerdahelynek: a Márton-napi, a Luca-napi, a Piroska-napi, a Virághéti, a Keresztjárói, a Magdolna-napi és a László-napi.
Mindegyik messzi tájról is vonzotta ide az érdeklődőket.
Harminckilenc esztendeje ezt az ezerszáz éves hagyományt álmodták újra, s megszületett Szerdahely egykori vásárainak „kistestvére”, a Csallóközi Vásár is.
„Úgy tűnik, mintha számtalan titkos forrásból fakadna itt a jókedv a leírhatatlan kavargás, az egész országból összesereglett árusok s vásári szerencsejátékosok rikoltozó zsibongása, a hangoskodó alkudozás, a céllövöldék puffanásainak sorozatos zaja... És hogy ne csupán a szemnek meg a fülnek, hanem az orrnak is legyen dolga, hát lépten-nyomon az étvágygerjesztő házikolbász, a frissen sülő pecsenye csábító szagának csiklandása, az újbor édeskés illata kíséri a látogatót” – írták 1982-ben A Hétben a Csallóközi Vásárról.
Arról a vásárról, amelyik az elmúlt időszakban oly mértékben kinőtte magát, hogy a régió egyik legvártabb fesztiválja, gasztronómiai és találkozási pontja lett.
S jövőre lesz negyven. Akarom mondani: ezerszáznegyven!
Szerdahelyi vásártéren,
Ihajláré, tyuhajla.
Legényvásár lesz a héten,
Rip-rop, ropogós a gerenda.
Én is megyek a vásárra,
Ihajláré, tyuhajla,
Legényt választok magamnak,
Rip-rop, ropogós a gerenda...
(Csallóközi népdalrészlet, gyűjtötte: Szomjas György 1957-ben, énekelték: iskolás lányok)
Nagy Attila
Ezt már olvasta?

Felmelegedés, aztán lehűlés – ilyen lesz a héten az időjárás
Az elmúlt néhány nap borús, esős időjárását enyhe...