Ennek értelmében betiltanák a műanyagból készült egyszer használatos tányérokat és evőeszközöket, italkeverőket, szívószálakat, léggömbpálcákat, fültisztító vattapálcikákat, ételek és italok tárolására szolgáló, expandált polisztirolból készült edényeket, csomagolásokat és poharakat.
A minisztérium indoklása szerint ezek a műanyagból készült termékek könnyen pótolhatók környezetkímélő, többszöri használatra szolgáló megoldásokkal. A betiltást már az év elején jóváhagyta az Európai Unió.
„Szlovákiába évente 14 ezer tonna nem csomagolásként szolgáló műanyag érkezik, melyek jelentős részét szívószálak, evőeszközök és egyéb hasonló termékek alkotják. Ezek az egyszer használatos műanyagok döntő többségben behozatalból származnak és hulladékként végzik nálunk” – mondta ezzel kapcsolatban Sólymos László környezetvédelmi miniszter, hozzátéve, hogy ez egy további lépés, mellyel az általa vezetett tárca felveszi a harcot a világszerte óriási problémát okozó műanyaghulladék keletkezésével.
A törvénymódosítás az elkövetkező évekre vonatkozóan változásokat eszközöl a kommunális hulladék újrahasznosításának céljai terén is. Szlovákiának 2025-ig a csomagolóanyagokból keletkező hulladék 65 százalékát, 2030-ig pedig 70 százalékát kell újrahasznosítania. 2030-ig az üveghulladék 75 százalékát, a papírhulladék 85 százalékát, a vashulladék 80 százalékát, s a műanyaghulladék 55 százalékát kell a tervek szerint újrahasznosítani.
„A hulladékgazdálkodás céljai között szerepel 2035-ig az összmennyiség legalább 10 százalékára csökkenteni az újrahasznosíthatatlanná vált kommunális hulladék mennyiségét” – áll a tárca javaslatában. A törvényjavaslat egyebek mellett szól az újrahasznosítható termékek gyártóinak előnyben részesítéséről is.
Forrás: felvidek.ma
Ezt már olvasta?
Mindenszentek és halottak napjának népi hiedelmei Csallóközben
November elsején ünnepli az egyház azokat a szenteket,...