
A szakszemélyzet elöregedése komoly problémát jelent a szlovákiai egészségügy számára csakúgy, mint a kórházak és ambulanciák elégtelen, elavult felszerelése vagy az egészségügyi nővérek és orvosok hiánya.
Az NCZI adatai szerint egészségügyi dolgozóink száma 2009 és 2017 között 77 961-ről 81 068-ra nőtt. Ez akár jó hír lehet, de hamis illúziókat is kelthet a szlovákiai egészségügy állapotáról.
Ha azonban egy másik tényezőt is figyelembe veszünk, a helyzet teljesen más megvilágításba kerül. Ez a faktor a 60 év feletti egészségügyi személyzet arányának növekedése, amely a 2008-ban mért 14,4 százalékról 26,6 százalékra nőtt 2017-ben.
Ha a szlovákiai egészségügyben nem sikerül lelassítani vagy megakadályozni az elöregedést, az a közeljövőben az egészségügyi ellátás összeomlásához és betegellátási problémákhoz vezethet.
Habár szlovákiai orvosok körében a legnépesebb korcsoportot a 60 év felettiek alkotják (sőt, a Besztercebányai kerületben ez az arány eléri a 30,8 százalékot), a helyzet mégsem olyan drámai, mint például a fogorvosok esetében – a Nyitrai kerületben 46,1 százalékuk 60 év feletti.
A nyugdíjaskorú orvosok aránya tehát továbbra is egyre emelkedik, miközben a fiatal orvosok létszáma nem nő hasonló ütemben.
Forrás: ma7.sk