![ilustračné foto, Pixabay.com Szlovákiában a dolgozó méhek gyakran csak egy hétig élnek](https://dunaszerdahelyi.sk/files/styles/840x/public/images/article/2019/aug/15/15-08-19-vcely_0.png?itok=iwrpHOug)
z volt az egyik témája a kiszucai méhész találkozónak, amelyre Gerebes (Povina) községben került sor. Elhangzott, hogy a dolgozó méhek élettartama átlagban 6 hét. A munkásméh élettartama főhordás esetén 4-7 hét. A kikelést követően a munkamegosztásuk nagyon precíz és megtervezett.
Szlovákiában a szárazság, a vegyszerek, valamint különböző betegségek következtében élettartamuk sokszor csak egy hetet tesz ki. Ezért van kevesebb méz, ami tetejébe egyre drágább. A méhészek félelmüket fejezték ki, hogy Szlovákiában is megjelenhet az agresszív kínai lódarázs, melynek előfordulását már jelezték Spanyolországban, Portugáliában, Franciaországban, valamint Olaszországban is.
Mária Terézia már a 18. században tudatosította, hogy a kis teremtményekre királyi figyelmet kell fordítani, de sajnos idővel erről az emberek valahogy megfeledkeztek.
A méhekre veszélyes ázsiai lódarázs A „Vespa velutina” kártétele jelentős. A 3 cm-re megnövő darazsak a kaptár bejáratánál várakoznak a méhekre, s kíméletlenül lecsapnak rájuk. Így nemcsak elpusztul a kijáró méhek nagy része, a veszélyt érezve ritkábban is fognak kiszállni, így lecsökken a virágpor-tartalékuk, ami a méz csökkenéséhez vezet.
Az ázsiai lódarazsak egész nyáron aktívak, és még ősszel sem pihennek. Vagyis, pont akkor akadályozzák a méheket munkájukban, amikor azok a téli időszakra készülnének. A méhek áttelelése így veszélybe kerül. Emiatt ment tönkre nagyon sok méhész Franciaországban.
A kiszucai méhészek nemrég felfedeztek egy érdekes módszert az immunitás javítására. A kaptárlevegő felhasználásáról van szó, az apiterápiás ház révén. Ez a módszer jó hatássaal van az allergiás betegségek kezelésénél, valamint az immunitás fejlesztésénél.
ma7.sk