A Garam, az Ipoly és a Duna összefolyása vidékének dimbes-dombos, változatos szépségű táját megfestő Gerstner István rajztanári diplomáját a Nyitrai Pedagógiai Főiskolán szerezte meg, majd Prágában és Moszkvában folytatta felsőfokú tanulmányait.
A kiállítást megnyitó Gaál Ida művészettörténész szerint e fővárosokban számtalan lehetősége adódott a klasszikus és a modern realista tájképfestészettel megismerkednie, azonban „ami színvilágával, kifejezésmódjával, technikájával közelebb állt Gerstner egyéniségéhez, az a francia impresszionista és posztimpresszionista festészet” volt.
Nem a természet hű mását próbálta meg megörökíteni a festővásznon, elveszve a részletekben, hanem szuggesztív módon kövzetíti felénk a természettel kapcsolatos saját élményeit, érzéseit és a táj hangulatát.
„A széles ecsetkezeléssel felrakott színfoltok a pillanat hatását váltják ki bennünk, s nem is teszik lehetővé a formák részletező rajzosságát”, s szintúgy a színek sem a természetben észlelt valódi színeket akarják visszaadni, hanem „hogy láttasák a tavaszi napsütés szikrázó ragyogását, vagy a téli szürkület tompa homályát, a természet ébredésének színes derűjét vagy a pihenésre készülő csendes őszi harmóniát” – összegezte a művészettörténész.
A tárlatnyitón részt vett a festőművész özvegye, Gerstner Anna, fia, dr. Gerstner Ákos, a Pro Culture Parkan elnöke, Karaffa Attila, Dunaszerdahely város alpolgármestere, Zsigmond Tibor, a Csalóközi Múzeum igazgatója, valamint a Nagyszombari Önkormányzati Kerület kulturális szakosztályának két munkatársa, Viera Kossíková és Barbara Lukačovičová is.
A megnyitót pedig a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola tanárának, Bazsó-Horváth Zsuzsannának, illetve végzős tanulójának, Tóth Sárának fuvolajátéka tette még meghittebbé.
Ezt már olvasta?
Megszállt múlt, megszállt hétköznapok – kommunista hálózatok Magyarországon és Csehszlovákiában
Itt az MCC új előadása: spiclik, besúgók és társutasok...