– A miénk az egyik legrégebben folyamatosan működő néptáncegyüttes Szlovákiában, az elsők között alakult, s mindig magas színvonalon működött. Tavaly ünnepeltük egy nagy volumenű műsorral a jubileumunkat, 60+ címmel. A műsor első felében a régi táncosaink különböző korosztályai léptek fel, majd a másik felében a Használjon! című új, teljes estét betöltő előadásunkat mutattuk be.
– Hogyan került az együttes élére?
– Jómagam 1987-ben kezdtem el az együttesben táncolni, utána elmentem katonának, majd a Szőttesben folytattam. Ekkoriban már Brandl Ferenc vezette, majd 1995-től egy évig én, s utána újra Brandl. Feri halála után egyrészt a táncosok, illetve Ibolya Ildikó is felkért, hogy vegyem át az együttest, így 2014 óta az én vezetésem alatt működik.
Az volt a tervem, hogy minden évben legalább egy nagy műsorral jöjjünk. Az egyik évben mindig a Csallóközi Gála kerül bemutatásra, ez a tematikus műsorunk. Ide mindig meghívunk egy hozzánk közel álló vendégegyüttest. Az első ilyen két éve volt, akkor a Szőttes lépett fel, most pedig a soproni Pendelyes néptáncegyüttes állt velünk a színpadra. Hasonlóan, mint két éve, most is egy prológ volt a nyitószám, amelyet közösen táncolt a két együttes. Idén ez egy magyar verbunk volt, de különleges, hiszen lányok is felléptek. Mégpedig azért, mert van egy különleges hely Szatmárban, ahol a lányok is táncolták a verbunkot. Utána félórás műsort adott a vendégegyüttes, majd mi jöttünk. Ezúttal szerepeltek a gyerekeink is, ugyanis szeptembertől újjáalakult a gyerekegyüttesünk. Ők utánpótló csapatként a Csallóközi részei, s ugyancsak szeptemberben alakult meg az Apró Csallóközi is, vagyis két gyerekegyüttes működik ma a Csallóközi égisze alatt. A mostani műsorban mindkét kis csapat fellépett.
– Honnan merítenek, s honnan a kifogyhatatlan energia munkájukhoz?
– Csakis tiszta forrásból táncolunk, nem visszük el a táncszínház felé az előadást, nem mintha ezzel valami problémám lenne, de az a hitvallásom, munkásságom lényege, hogy csakis tiszta forrásból építkezzünk. Tiszta koreográfiák, tiszta tánc jellemez bennünket.
Harminc éve csöppentem bele ebbe a „világba”, és az életemmé, véremmé vált, bár tudatosan akkor nem is tanultam ezt. Persze, ma már más a helyzet, most már teljesen tudatos a dolog. Hogy miképp működik? Először meg kell tanulnom magamnak is a táncanyagot, általában videókról, gyűjtésekből, vagy saját gyűjtésekből merítve, s utána ezt kell átadnom minél hitelesebben a táncosaimnak. Amikor egy táncanyagot már tökéletesen tudunk (persze ilyen nincs, mert nincs tökéletes tudás), még hozzátesszük önmagunkat is. Ezt követi a koreografálás, a rendezés, illetve az adott tánc elhelyezése egy műsorban. Úgy, hogy az ott valóban hasson, s éljen.
S hogy honnan az energia… Az egyik példaképem, Szabó Szilárd mondta, azt várták tőle a táncosai, hogy energiát adjon. Ő erre azt felelte, csak úgy lehet adni, ha kap is. Valahogy én is így vagyok ezzel, engem is a táncosaim éltetnek, visznek előbbre.
– Ma eléggé nagy az érdeklődés a néptánc iránt…
– Az olyan műsorok, mint a Páva, nagyon sokat segítenek ebben, s új dimenziókba helyezik, másképp mutatják meg a munkánkat. Az állandó szereplés is erősíti az érdeklődést. Például mikor a tánctörténeti tanórát elvisszük az iskolákba, sokszor utána odajönnek hozzánk a gyerekek jelentkezni az együttesbe. Valóban többen táncolnak most, mint régebben, Dunaszerdahelyen két nagy együttes is működik. Azt látom, van jövője a néptáncnak, de hogy valóban ereje és értelme legyen, rengeteg munkát igényel. Nekem is erről szól minden percem. De azt is el kell mondanom, hogy amit mi csinálunk, annak az egyik legfontosabb része a közösségépítés. Amikor összejövünk, igazi közösséggé kovácsolódunk, s ezáltal értéket is teremtünk. Mikor a félszáz nálunk táncoló gyerek fellép, s mi ott látjuk szüleiket, nagyszüleiket, tudjuk, hogy ők már velünk együtt magukénak érzik ezt a kultúrát, s viszik tovább.
– Mik a jövőbeli terveik?
– Nyár elejére tervezünk egy nagy gyerekműsort, ősszel pedig jön a Csallóközi új nagybemutatója. S közben természetesen tánctábor, fellépések… Várunk mindenkit, aki a gyerekcsoportunkhoz akar csatlakozni, csütörtökönként van a próba a kultúrházban az 1–3-as korosztálynak fél háromtól, a felsőbb korosztályoknak pedig háromnegyed négytől. De szeretnénk a felnőttegyüttes mellett egy utánpotló csapatot is indítani, ide is várjuk az érdeklődőket.
Ezt már olvasta?
Nagy sikert aratott a Csallóközi Gyermeknéptánccsoport jubileumi műsora
Vasárnap, november 10-én ismét a Szërdahelyi sétatéren...
A múzeumnak is haladni kell a korral – Nagy Ivánnal beszélgettünk
Dunaszerdahely egyik ikonikus épülete a Sárga kastély....