A pandémia kezdete óta keresik a kutatók a koronavírus elleni hatásos gyógyszert. A Molnupiravir klinikai tesztje az Egyesült Államokban már a harmadik fázisba jutott.
A vizsgálatok eredményeit várhatóan szeptemberben és októberben teszik közzé. Ha igazolódik a készítmény hatása, az amerikai Gyógyszerellenőrzési Hivatal sürgősségi eljárásban dönthet az engedélyezésről.
Ezt követően a gyógyszert Európában is engedélyezhetik, várhatóan még 2021 második félévében.
A Molnupiravir esetében döntő fontosságú, hogy a fertőzést követően minél előbb megkezdjék a gyógyszer terápiás alkalmazását. A készítményt minden ötödik napon két alkalommal kell bevenni, egyszerűen, szájon keresztül.
A gyógyszer megakadályozza a vírus RNS-ének felszaporodását az emberi szervezetben, így megelőzhető, hogy súlyos lefolyású megbetegedés alakuljon ki.
A Molnupiravir esetében a klinikai tesztelés második fázisa biztató eredménnyel zárult. Háromszáz ambulánsan kezelt beteg esetében sikerült megelőzni, hogy a Covid-19 lefolyása súlyosra forduljon. A kórházban kezelt betegek esetében azonban már nem bizonyult hasonlóan hatékonynak.
A vizsgálatok eredményei azt mutatják, a Molnupiravir más jelenleg ismert humán koronavírusok ellen is hatékony, de például a denevéreket fertőző vírustörzs ellen is.
Mellékhatásokat a páciensek mintegy felénél jelentettek, ezek azonban 90 százalékban enyhének bizonyultak. A gyógyszer klinikai tesztelése az Egyesült Államok mellett több országban, így Brazíliában, Kanadában, Izraelben, Németországban, Japánban, Nagy-Britanniában is több ezer ember bevonásával folytatódik.
A Molnupiravirt a kutatók eredetileg az influenza szövődményei ellen fejlesztették ki 2019-ben, a világra azonban időközben lecsapott a SARS Cov-2 koronavírus.
ma7
Ezt már olvasta?
Karácsony előtti találkozó a fogyatékkal élő gyermekek családjaival
A dunaszerdahelyi nyugdíjasklubban köszöntötte szerda...
Értesítés áramkimaradásról – 2024. december 21.
A Nyugat-Szlovákiai Villamosművek tájékoztatása alapján a...