
A szlovák himnusz elhangzása után és Vivien Šnírerová, a Ladislav Dúbrava Gimnázium tanulója szavalata után Tilajčík Edit üdvözölte a megjelenteket a 2. világháború befejezésének 80. évfordulója tiszteletére megszervezett emlékezésen.
1945. május 8-a történelmi fordulópont nemcsak Szlovákia, hanem egész Európa lakosai számára, hiszen ekkor ért véget az újkori történelem legvéresebb háborúja – idézte fel Tilajčík Edit. Nyolcvan év után nemcsak a fasizmus felett aratott győzelemre emlékezünk most, hanem a döbbenetesen sok kioltott emberi életre is – tette hozzá, majd köszöntötte a jelenlévők közt Karaffa Attilát, Dunaszerdahely alpolgármesterét, Gútay Lászlót, az önkormányzat Oktatási és kulturális bizottságának elnökét, Jozef Jánskyt, az Antifasiszta Harcosok Szövetségének Galántai Regionális Bizottságának elnökét, Libuša Klučkovát, az Antifasiszta Harcosok Szövetségének Járási Bizottságának elnökét, Ondrej Urban alezredest, a Szlovák Köztársaság Katonai Szövetsége klubjának elnökét, Schwartz Józsefet, a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség elnökét, Varga Viktort, a Csallóközi Népművelési Központ igazgatóját, és a további megjelent hivatalok, intézmények, politikai pártok vezetőit, munkatársait.
Karaffa Attila, városunk alpolgármestere rövid idézettel indította ünnepi beszédét, melynek lényege: a világban csak akkor lehet béke, ha a nemzetekben, a városokban, a családokban és végső soron a szívekben béke van.
„A 2. világháború befejezésének 80. évfordulója alkalmából, szomorúsággal és tisztelettel emlékezünk azokra az ártatlan áldozatokra, akiknek a háború elvette az életét, a szabadságát, az otthonát” – kezdte beszédét az alpolgármester, hozzátéve, hogy a Fasizmus felett aratott győzelem napja az emlékezés napja is, amikor azokra emlékezünk, akik életüket áldozták, hogy mások békében élhessenek.
„Sose felejtsük a múltat, hogy meg tudjuk védeni a jelent és a jövőt. Az emlékezés a mi felelősségünk – jelentette ki Dunaszerdahely alpolgármestere. A béke fontosságát hangsúlyozva kiemelte, hogy a béke nemcsak egy szó, hanem az út is egy jobb világ felé. Manapság különösen fontos kiemelni a béke jelentőségét” – hangoztatta.
„Ne feledjük, a béke bennünk kezdődik: a szívünkben, a családjainkban, közösségeinkben” – zárta szavait Karaffa Attila.
Varga Viktor, a Csallóközi Népművelési Központ igazgatója előbb röviden szlovák nyelven szólt a hallgatósághoz, mondván, magyarul fogja elmondani rövid beszédét, mert „amióta a világon vagyok, magyarul még senki nem kért bocsánatot azért, amit a világháborúban elkövettek”.
„A 46 év alatt magyarként soha nem hallottam, hogy valaki bocsánatot kért volna. Az elődeink az álmaikat követve eladták a lelküket az ördögnek. És az az út, ami jó szándékkal volt kikövezve, sajnos a pokolba vezetett” – hangoztatta a népművelési központ igazgatója.
„Magyar, támadt magyarra, zsidóra, cigányra, fogyatékosokra és mindenki másra, akiről úgy gondolta, hogy nem az ő érdekeit szolgálja. Nem tudjuk kijavítani, mert nem mi voltunk az elődeink” – mondta ünnepi beszédében.
Egyetemistaként, a második világháborúról szóló szakdolgozata kidolgozása közben olvasott utána a második világégés helyi vonatkozású történelmének, akkor döbbent meg, hogy „mire voltunk képesek emberként. Társulva egy hatalommal. Saját érdekeink érdekében 565 ezer magyar ember veszett oda. 565 ezer! Bocsánat!” – hangzott el rövid, de sokatmondó beszéde végén a bocsánatkérés.
Schwartz József, a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség elnöke nemcsak a hitközség elnökeként, hanem emberként állt a hallgatóság elé, olyan emberként, akinek ősei valamikor ennek a városnak a nagy részét népesítették be, akinek az elődei közül nagyon sokakat megöltek történelmünk egyik legsötétebb időszakában.
„A háború nemcsak katonai konfliktus volt, hanem a civilizált világ morális összeomlása is. Több mint 70 millió ember halt meg, köztük 6 millió zsidó” – mondta a dunaszerdahelyi hitközség elnöke.
Az eltelt 80 év, a felszabadulásra emlékezés ennyi alkalommal soknak tűnhet, ám a zsidóság, akik több mint 3 ezer éve emlékeznek meg az egyiptomi rabszolgaság alóli felszabadulásra, tudják, hogy a szabadságról sosem szabad megfeledkezni. A szabadság sajnos nem egy magától értetődő dolog, hanem ajándék, amit vigyáznunk kell – fejtette ki.
„Soha többé nem engedhetjük meg, hogy a gyűlölet politikának álcázza magát” – emelte ki, hozzátéve, hogy szüleink gondoskodtak róla, hogy ennek a tragédiának az emléke ne halványuljon, ám ez a felelősség ma már a miénk, a mi generációnké, nekünk kell azt továbbadnunk gyermekeinknek, unokáinknak.
„Emlékezzünk együtt – a múlt tanúságtétele a jövő felelőssége” – zárta ünnepi gondolatait Schwartz Jószsef.
Az ünnepi beszédeket követően Katarínu Andrejcová, színésznő, énekesnő betétdala hangzott el, majd Jozef Jánsky , az Antifasiszta Harcosok Szövetségének Galántai Regionális Bizottságának elnöke ünnepi gondolatait, történelmi visszatekintését hallhatták a jelenlévők.
A szabadságunk vérrel lett megvásárolva, több ezer, több tízezer áldozattal járt. Erről a helyről is emlékezünk azokra, akik életüket áldozták azért, hogy mi békében élhessünk. Emlékük előtt tisztelgünk és hálánkat fejezzük ki az áldozatok előtt a koszorúk elhelyezésével – mondta az ünnepi szónok.
Az emlékező beszédek után a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola tanára, Bazsó Horváth Zsuzsanna és tehetséges tanítványa, Miške Sofia fuvolajátéka tette még fennköltebbé az ünnepi megemlékezést
Tilajčík Edit külön megköszönte a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatójának, Iván Péternek és a központ munkatársainak, hogy a kellemetlen, esős időben lehetővé tették, hogy az emlékezők a központ aulájában gyűlhettek össze.
Az „Aki az igazságért lángol“ (Kto za pravdu horí) himnikus ének elhangzása után az emlékezés koszorúit helyezték el a város és a járás intézményeinek, hivatalainak vezetői, a politikai pártok és közéleti szervezetek képviselői a fasizmus áldozatainak emlékművénél.
A megemlékezésen készült további felvételeinket képgalériánkban tekinthetik meg.
Szöveg és kép: Rózsár Vince
Ezt már olvasta?

Dunaszerdahely Város Polgármesterének Díja a Csallóközi Könyvtárnak
Dunaszerdahely Város Polgármesterének Díjában...