„A Covid–19 világjárvány nagyon nehéz helyzetbe kényszerítette a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központot is. Az egyre rosszabb anyagi helyzet ellenére a járvány idején az épületen belül 7 új helyiséget alakítottunk ki, valamint felújítottunk több próbatermet. Amikor átvettem az épületet, lomtalanítanunk is kellett – 15 nagyméretű konténerrel likvidáltuk a sok évtized alatt felhalmozódott, már nem használható, meghibásodott eszközöket és minden egyéb felesleges dolgot, szemetet” – mondta.
A világjárvány valóban nehéz helyzetbe kényszerítette az intézményt, hiszen 2020. márciusának derekán már leálltak a próbák, a betervezett bérletes, színházi előadások, a koncertek, a gyerekprogramok és egyéb rendezvények.
Ekkor intézményvezetőként előre indult: elhatározták, bármilyen rossz helyzetbe is kerültek, a munka nem állhat le. Ezért belekezdett a pályázati koncepciójában előterjesztett fejlesztések megvalósításába. A magyarországi pályázaton való sikeres részvétel nagyban hozzájárult e tervei megvalósításához, de a kollégák is támogattak mindenben.
„A Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ fény-, és hangtechnikai felszereltsége nagyon elavult volt, még az 1980/90-es évek maradványaként. A rendezvények alatt a színpadi fényeket az első emeleten kialakított kabinból irányította a fénytechnikus, miután manuálisan külön-külön beállította a színpadon a lámpákat. A hangtechnika jelenleg is siralmas állapotban van. A felszerelést az eszközöket (hangpult, mikrofon, állvány, keverőpult, erősítők, hangfalak, lejátszók…) külsős cég biztosítja, annak függvényében, hogy a színházi előadások, az egyes rendezvények, milyen hangtechnikát igényelnek.
A pályázati támogatás lehetővé tette, hogy a színházteremben kialakítsuk az egységes hang-, és fénytechnika működtetésének a rendszerét, ami lehetővé teszi egy központi helyről való technikai irányítást, ami a 21. században már elengedhetetlen feltétel a minőségbiztosításnál.
A támogatási összegből beltéri fénytechnikai keverőpult monitorral, robotlámpák, feszültségszabályozók megvásárlására került sor. A megfelelő eszközpark birtokában, valamint a professzionális hangtechnikai és fénytechnikai elemek döntően hozzájárulnak a rendezvények sikeres lebonyolításához, a nézőszám növekedéséhez, a minőségfejlesztéshez, az innovatív programok, rendezvények bevezetésére”
– mondta el Takács Tímea.
A digitális zongoraszett megvétele is lehetőséget ad kisebb, kamarajellegű koncertek lebonyolítására az új kamarateremben. A művelődési központ az elkövetkezendő években szeretné fokozatosan tovább bővíteni technikai eszköztárát.
„A további pályázati összegek pedig lehetővé tették a nyári programjainknak a megvalósítását, így tíz (bevétel nélküli) koncertet és egy (bevételes) szabadtéri színházi előadást tudtunk megvalósítani, a közönség és a mi nagy örömünkre, amelyet hagyományteremtő szándékkal indítottunk útjára.
Annak ellenére, hogy a központ alap feladatkörét csak a tavaszi és a nyári hónapokban tudtuk ellátni, sikeres évet tudhatunk magunk mögött.”
Takács Tímea számára a legfontosabb, hogy a „kollektívából” igazi csapat lett. Elmondta azt is, mindez a városi önkormányzat hozzájárulása nélkül nem valósulhatott volna meg.
Dunaszerdahely városa ugyanis segítette a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ fejlesztéseit, és rendszeresen biztosítja az anyagi támogatást, ami az elmúlt nehéz időszakban az egyetlen, rendszeres anyagi bevétele volt az intézmények. Bár a művelődési központ mint önálló költségvetési szerv működik, vagyis magának kell kigazdálkodnia a fenntartásához szükséges további összeget, ám azt csak részben tudták teljesíteni a 2020-as évben.
(na)
Ezt már olvasta?
Jövő héten lesz a Samaria Klezmer Band lemezbemutató koncertje
A Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség és a Csallóközi Múzeum...
Csill & Dance Táncstúdió – Bemutatkoznak a Csaplárkult csoportjai
Új sorozatunkban a Csaplár Benedek Városi Művelődési...