Back to top

Európa egyik legmodernebb villamosítási rendszere épül Délnyugat-Szlovákiában

Publikálva: 2023, június 20 - 13:21
A Duna InGrid projektnek köszönhetően Európa egyik legmodernebb villamosítási rendszere épül Szlovákia délnyugati részén és a magyar határon. A legújabb intelligens automatizált vezérlési és felügyeleti technológiák bevezetése zajlik a villamosenergia-átvitelben és -elosztásban. A Duna InGrid projekt keretében megvalósuló villamosítási rendszer korszerűsítésének része az új békei erőmű és a Vajnory erőmű tervezett megépítése. Az intelligens hálózatok, más néven "Smart Grids" kiépítése Kelet-Szlovákia egy részére is kiterjed.
Európa egyik legmodernebb villamosítási rendszere épül Délnyugat-Szlovákiában

Az első hullámban a Duna InGrid projekt két szlovák cég együttműködésének eredménye - Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) és Západoslovenská distribučná, a. s., a magyarországi elosztórendszer-irányítóval, az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt.-vel. A határon átnyúló együttműködés hozzájárul az Európai Unió egységes energiapiacának fejlesztéséhez, amely jelenleg jelentős mértékben hozzájárul Európa stabilitásához. Közérdekű projektként kiemelt státuszt és a lehető legmagasabb nemzeti jelentőségű státuszt kapott. A SEPS rendelkezik a jelentős beruházásról szóló tanúsítvánnyal a Duna InGrid beruházási projekthez.

Biztonságosabb és stabilabb energiaellátás

A Duna InGrid projekt elsődleges célja egy intelligens hálózat kiépítése a közép-kelet-európai régióban. Nyugat-Szlovákiában az elmúlt években egyre nagyobb érdeklődést tapasztalunk a megújuló energiaforrásokból (RES) előállított villamosenergia-termelés új forrásainak összekapcsolása iránt. A megújuló energiaforrások részarányának növelése az energiamixben országos és európai szinten is deklarált, a környezetvédelmi szemlélet és a kívánt nagyobb energiaönellátás összefüggésében. Az elektromobilitás fejlődésével és a töltési infrastruktúra bővítésének szükségességével az elosztó és átviteli rendszerek fejlesztésével szemben támasztott igények is nőnek.

Az üzembe helyezést követően a mierovoi elektromos állomás 110/22 kV-os transzformátorállomásként szolgál majd Západoslovenská distribučná szükségleteire. Új típusú alállomásnak (az új "széles H" típusú ún. kültéri, egyrendszerű alállomásnak) tervezték, amely a jövőben bővíthető. Lehetőség lesz nagyobb teljesítményű (20 MVA és több) forrás/forrás csatlakoztatására is. Az állomást vezérlő és információs rendszerrel (RIS) szerelik fel, amely lehetővé teszi a távirányítást. Az optikai szálakat használó átviteli útvonalaknak köszönhetően kommunikál.

A Duna InGrid projekt részeként már megvalósult az optikai összeköttetések kiépítése Szered és Verebély elektromos állomásai között. Közvetlenül Vráble városának közelében egy innovatív tekercselési módszerrel valósítottak meg optikai útvonalat egy felsővezetéken.

„Az elosztóvezetékeken az optikai útvonalak kiépítése lehetővé teszi az infrastruktúra felkészítését az automatizálás jövőbeli bevezetésére. Az eredmény az elosztórendszer megnövekedett megbízhatósága és hatékonyabb működése lesz. A Duna InGrid projektben a ZSD mintegy 320 kilométer optikai útvonal megvalósítását tervezi. Emellett az ES Mierovo megépítésének köszönhetően csökkenni fog a pozsonypüspöki és dunaszerdahelyi villamos állomások terhelése. Az állomásra a jövőben 13 db 22kV-os vezeték csatlakozik a tervezett beruházások befejezése után. A 22 kV-os hálózat átalakítása lehetővé teszi az esetleges hibák hatásának és az érintett felszállási pontok számának csökkentését. Ezek csak kiválasztott tevékenységek a Duna InGrid projekt átfogó hatóköréből, amelyek a megvalósítási tervünkben szerepelnek” – mondta Tomáš Turek, a ZSE elnökségi tagja.

A főváros ellátása a műszaki infrastruktúra csúcstechnológiáival

A Duna InGrid projekt célja a villamosenergia-rendszer korszerűsítése az átviteli és elosztóhálózat-üzemeltetők közötti hatékonyabb együttműködés érdekében. Bekötésük Vajnoryban új villanyállomás építésével valósul meg. Az átviteli rendszer szintjén a SEPS egy intelligens, 400 kV-os, távirányítású alállomás építését tervezi, beleértve két 400 kV-os légvezeték megépítését a meglévő stomfai és pozsonypüspöki erőművekkel. Az új állomás építése a Pozsonypüspöki és a stomfai villamos állomások korszerűsítéséhez és bővítéséhez is kapcsolódik. A projekt megvalósítása szükséges a megújuló források villamosenergia-rendszerhez való további kapcsolásához.

„A gyorsan növekvő városok egyre nagyobb terhet jelentenek a villamosenergia-rendszerre, és megkövetelik a csomópontok megerősítését. Szlovákiában ez elsősorban a főváros területe, ahol aktívan be kell vezetnünk és alkalmazni kell az intelligens hálózati technológiákat az üzemzavarok megelőzésére. A Duna InGrid projekt részeként kiemelt beruházások valósulnak meg a rendszer biztonságának és megbízhatóságának növelése érdekében a fent említett területen. Dolgozunk például Pozsonyszőlősön egy új távirányítós villanyállomás építésének előkészítésén, amely hamarosan szükséges lesz Pozsony biztonságos és zavartalan áramellátásának fenntartásához. Ebben a projektben azonban tevékenységünk átfogóbb, céljuk a villamosenergia-hálózat megerősítése annak stabilitásának biztosítása érdekében Nyugat- és Kelet-Szlovákia egész területén” – mondta Jaroslav Vach, a SEPS igazgatóságának elnöke és vezérigazgatója.

A Duna InGrid projekt meghosszabbítása

A Duna InGrid projekt célja az európai energiarendszerek összekapcsolása. 2021-től a megvalósítás második hulláma a Duna InGrid projekt része. A projekt ezen része magában foglalja a tevékenységek területi kiterjesztését Szlovákiában és Magyarországon, valamint más entitások bevonását, köztük a Východoslovenská distribučná, a. s., a kelet-szlovákiai villamosenergia-elosztást, valamint az ELMÜ Hálózati Kft. elosztó társaságot és az MVM Émász Áramhálózatii Kft.

A projekt második hullámának partnereinek közös tevékenysége mindkét tagállam más régióiban igyekszik előfeltételeket teremteni a megújuló villamosenergia-források fejlesztéséhez, a villamosenergia-rendszerek digitalizálásához és automatizálásához. Ezek az összehangolt tevékenységek a partnerek közös tanulmányait követik. „2023-ban a Východoslovenská distribučnában üzembe helyezték a kiegyenlítő fojtó kísérleti projektjét, amely lehetővé teszi a villamos energia reaktív komponensének áramlásának optimalizálását és ezáltal a feszültségarányok stabilizálását a Szlovák Köztársaság villamosítási rendszerében. Az intézkedés a decentralizált technológiák fejlődésére és az elosztórendszerek felhasználóinak villamosenergia-fogyasztási jellegének változására reagál. A modern infrastruktúra, mint például a projekt részeként megvalósuló Szinna és Szobránc járások közötti 110 kV-os vezeték, optikai kommunikációs réteggel egészül ki. Az információs technológiák fejlesztése, a kiberbiztonsági rendszerek, a voicebot és chatbot alapú rendszerek üzemeltetői és felhasználói közötti innovatív interfészek teszik teljessé a projekt második hullámának tevékenységeinek mozaikját” – mondta Marcel Fitere, a Hálózatüzemeltetési és Fejlesztési Divízió igazgatója.

A Duna InGrid projektről, annak Szlovákia és Európa számára nyújtott előnyeiről és jelentőségéről a 2023. június 27-én 13.00 órakor sorra kerülő online nyilvános konzultáció során tudhat meg többet. élőben a projekt honlapján: www.danubeingrid.eu.

(PR)

Ezt már olvasta?

Címkék: PR článok
Cookies