„Ez egy olyan egyedi felmérés volt, melyet először végeztünk elismert gyógyszergyártó vállalatainkban. Csehország inspirált minket, ahol már második éve végzik el ezt az összehasonlító kutatást. Az eredményeinket a Klinikai vizsgálatok világnapján, május 20-án fogjuk prezentálni." – ismertette pozsonyi sajtótájékoztatóján Katarína Slezáková, az AIFP ügyvezető igazgatója.
Tamara Milly, az AIFP klinikai vizsgálatokat végző munkacsoportjának elnöke szerint a kutatás szigorú nemzetközi szabályok szerint zajlanak az önkéntes jelentkezőkön, tehát az egészséges résztvevők és a betegek hozzájárulásával. A cél, hogy meghatározzák, hatásos és biztonságos-e az új gyógyszer vagy terápia, valamint az, hogy a beteg minél hamarabb hozzájusson az újfejlesztésű gyógyszerhez és rendszeres egészségügyi ellátásban részesüljön. További előnyt jelent a betegnek, hogy számára ez kezelés ingyenes.
A gyógyszerfejlesztés nagyon költséges folyamat, mely akár 12-13 évig is eltarthat. Egy gyógyszer kifejlesztése átlagosan 2,6 milliárd amerikai dollár körül mozog. Ezt az összeget teljes egészében a gyógyszergyártó ipar állja. A néhány évig tartó preklinikai fázis után folyamatosan következik még négy gyógyszerkutatási fázis, melyekkel azt vizsgálják mennyire biztonságos az adott gyógyszer, milyenek a mellékhatásai, mennyire hatékony és milyen a megfelelő adagolás. Ezután a gyógyszer útját követik egészen a bejegyzéséig.
Iván Rybár, a pöstyéni Országos Reumatológiai Intézet klinikai teszteléseiben gyakorlatot szerzett orvosa leszögezte, hogy jobb, ha a tesztelés saját betegeken történik, mint ha toborzással vagy hirdetésekkel gyűjtenék a kutatáshoz a tesztalanyokat.
„Mint a kezelőorvos ismerem a páciensek konkrét betegségeit, ők ennek a módszernek köszönhetően elsőként juthatnak hatékony gyógymódhoz. Ez az orvosok számára is hasznos, mivel így új ismeretekre tehetnek szert." – nyomatékosította Rybár a kutatás fontosságát.
Forrás: gazdasag.sk