Back to top

A kormány szociális csomagja miatt aggódnak a pékek

Publikálva: 2017, október 5 - 09:35
Szlovákiában jelenleg közel 480 sütőipari cég működik, amelyek összesen több mint 8 ezer főt foglalkoztatnak. A Szlovákiai Pékek Tanácsa kiszámította, hogy a kormánykoalíció által javasolt pótdíjakkal személyi költségeik évi 18 millió euróval emelkednek, ami szakmai szervezet szerint elviselhetetlen terhet jelent az ágazatnak.

A friss pékáruk iránti kereslet folyamatosan csökken, ezért az egyik legrégebbi szlovákiai mesterség túléléséért aggódóknak a szakmabeliek – tájékoztatott Szlovákiai Pékek Tanácsa, amely a Szlovákiai Ipari Pékek Unióját, valamint Nyugat- és Kelet-Szlovákia Pékjeinek és Cukrászainak Céheit, valamint a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségét tömöríti.

Az aktuális számítások szerint a tervezett módosítások keretében bevezetendő a hétvégi, az éjszakai és az ünnepnapon végzett munkáért fizetendő kötelező pótlékok összesen több mint 18 millió euróval növelik a hazai pékségek éves költségeit.

„Ezek a Munkatörvénykönyvben megjelenő változások a minimálbér emelésével együtt végzetes hatást gyakorolnak az egész szektorra" – vélekedett Vladislav Baričák, az Szlovákia Ipari Pékek Uniójának (UPPSR) alelnöke.

A pékipari ágazat már régóta rossz kondícióban van. Az Élelmiszer és Ipari Kamara adatai szerint az ágazat az idei első negyedévben 8 044 személyt foglalkoztatott, ami az élelmiszeripari ágazatban dolgozók 26 százalékát jelenti. A szektorban dolgozóknál a legalacsonyabb, vagyis 649 euró az átlagbér, ami 30 százalékkal kevesebb, mint a nemzetgazdasági átlagfizetés.

„A pékségekre jellemző a nem szokványos a munkaidő beosztás, azaz főként éjszakai, hétvégi és ünnepnapokon történő munkavégzésről van szó. Tehát jellemzően azokon a napokon, amelyekre az összes javasolt pótlék vonatkozik" – magyarázta Baričák, hozzátéve, hogy a hazai pékségekből immár tartósan mintegy 1 750 munkaerő hiányzik.

Nem járt sikerrel a munkaügyi minisztérium és a munkahivatalok azon kezdeményezése sem, hogy új munkaerőhöz a munkahivatalok közvetítésével jussanak – közölte az Ipari Pékek Uniója. „Többféle módon lehetne harcolni a probléma ellen. Például a pék és cukrász szakokra specializálódott iskolák támogatásával. Ezen téren a változások már a duális szakképzés keretében elkezdődtek. További lehetséges út az lehet, hogy a közép- és főiskolák kvótáit aszerint állapítsák meg, hogy milyen az egyes ágazatok százalékos képviselete a nemzetgazdaságban" – egészítette ki Baričák.

További lehetőséget jelentene, ha megengednék a harmadik országokból érkező külföldiek alkalmazását. Jelenleg ez a folyamat bonyolult és időigényes. „A külföldiek részére ugyanolyan munka és bérfeltételekkel szavatolhatnánk a munkaviszonyt, mint amilyeneket a hazai alkalmazottaink felé alkalmazunk" – zárta le Baričák.
A szomszédos Lengyelországban és Csehországban, a nemzetgazdaságban több munkapozíció iránt a hazai polgárok már nem mutattak érdeklődést, ezért ott lazítottak a külföldiek alkalmazásának feltételein.

A koalíciós partnerek szeptember végén megállapodtak egy új szociális csomag bevezetésről, amelye rövid időn belül a parlament elé kerül. Robert Fico kormányfő akkor arról tájékoztatott, hogy a minimálbér emeléséről is megegyezés született. A megállapodás részben az éjszakai, hétvégi és ünnepnapokon végzett munkát is érinti. "Mi ezekről még tárgyalni fogunk a szociális partnereinkkel. Általánosságban azonban az a megállapodás, hogy ezt az intézkedést érvénybe léptetjük" – szögezte le korábban a kormányfő.

Forrás: gazdasag.sk

Ezt már olvasta?

Címkék: gazdaság, ekonomika
Cookies