A Szlovák Nemzeti Bank (NBS) legfrissebb előrejelzése szerint a szlovák gazdaság a következő évben 2,5%-os növekedéssel számolhat. Ez a nyári várakozásokhoz képest pesszimistább előrejelzés. Arról nem beszélve, hogy
az infláció az idei 3%-ról jövőre 5%-ra gyorsul, majd várhatóan fokozatosan csökkenni fog.
Ez utóbbit illető prognózis megbízhatósága azonban nagyjából annyi, mint a hosszú távú időjárás-előrejelzésé. Ami viszont egészen bizonyos és mindenki a saját pénztárcáján fogja tapasztalni, az az, hogy bár szép dolog a makroszintű gazdasági növekedés, az árak további emelkedése érezhető lesz különösen az alapvető élelmiszerek és szolgáltatások terén.
A magasabb inflációval párhuzamosan nőhet a megélhetési költség, ami különösen a családok számára jelenthet (további) anyagi kihívásokat.
Ezen felül a bankok és pénzintézetek várhatóan emelni fogják a hitelkamatokat, hogy kompenzálják az inflációs nyomást, hiszen ha emelkedik az infláció, a pénz vásárlóereje csökken – ami arra készteti a bankokat (költségek fedezése, hitelezési kockázatok emelkedése és más okok együtteseként), hogy emeljék a kamatlábakat.
Ez pedig az otthonteremtésre és a vállalkozások működésére is hatással lehet és lesz is, mivel
a magasabb költségek csökkenthetik a hitelek iránti keresletet, ami pedig a nagyobb beruházásoktól veheti el a családok és vállalkozások kedvét.
Azok, akik már most is küzdenek a mindennapi megélhetés nehézségeivel, a jövő évi árnövekedéssel szembesülve kénytelenek lehetnek tovább húzni a nadrágszíjat. Ez a helyzet pedig könnyen a szociális feszültségek fokozódásához vezethet. Éppen ezért, nem csupán gazdasági, hanem társadalmi szempontból is érdemes alaposan szemmel tartani az elkövetkező hónapok történéseit, hiszen a statisztikai számadatok mögött valós emberek és családok sorsa húzódik meg, amit nem „lát” a bűvös GDP…
szd/Felvidék.ma
Ezt már olvasta?
A mentőszolgálat ugyanúgy működik az ünnepek alatt, mint máskor
Az országos mentőszolgálat ugyanúgy működik az ünnepek...