
Két évvel ezelőtt Albáron, ahol él, elindult a polgármesteri székért és nagyon szoros csatában vesztett. Sokaknak elvette volna a kedvét ez a politikától, de önnél nem így történt.
Amikor eldöntöttem, hogy harcba szállok a polgármesterségért már tudtam, szeretnék országos szinten is politizálni. Mivel az önkormányzati választások nem sikerültek, így lett időm és mindenképp azért dolgoztam tovább, hogy parlamenti képviselő lehessek. A 2020-as választások előtti kampányban is ez a cél lobogott a szemem előtt.
Mennyire látott erre valós esélyt az 54.helyről az OĽaNO listáján?
Őszintén bíztam és hittem benne, de szinte lehetetlen küldetésnek tűnt. A párton belül nem gondoltuk volna, hogy 25,03 százalékos eredményt tudunk elérni a februári választásokon, amely majd 53 képviselői széket jelent.
Mit tartottak elérhető eredménynek?
A beszélgetéseink során a 16-17 százalék tűnt a megugorható szintnek, miközben ennek élérésért dolgoztunk hónapokon keresztül, mégha ez is álomszerű volt a voksolás előtt.
Mennyire volt fontos a párton belül a magyarlakta régiók, így a Dunaszerdahelyi járásban elért eredmény? Tavaly a Csallóközi Vásáron a jelenlegi miniszterelnök is megjelent.
Fontos kiemelnem, hogy mi nem akartuk célzottan megszólítani a csallóközi magyar szavazókat. Matovič elnök úrral meg is voltunk egyezve, hogy a magyar közösségben nem fogunk erőteljes kampányt folytatni. Aki visszaemlékezik, minimálisan voltak jelen az óriásplakátok a régióban, mert nagyon fontos volt számunkra, hogy a Magyar Közösségi Összefogás bejusson a parlamentbe, mert egy kiváló koalíciós partnert láttunk bennük akkor és ma is. A pártelnök dunaszerdahelyi látogatásának oka az volt, hogy megegyezzünk az MKP-val a közös listán való indulásban. Tudjuk, hogy ez nem sikerült, de azzal is tisztában voltunk, a párt sok politikusa szeretetett volna a listánkon indulni, de sajnos az akkori MKP országos vezetőivel nem tudtunk leülnünk tárgyalni.
Ami a régiót illeti, nagyon fontos számunkra ez a vidék, én itt éltem le az életem, s azt szeretnénk, hogy fejlődjön a régió. A pártunk Nagyszombat megye szintjén is vezető szerepet tölt be, s látszik, hogy a Dunaszerdahelyi járás itt is kiemelt figyelmet kap, nem lesz ez másként az országos politika szintjén sem. A térségben ugyanis kiváló lehetőség rejlenek a mezőgazdaságban, de azt szeretnénk, ha a gazdaság mellett a kisebbségi jogok területén is fejlődni tudnánk.
A választási eredmények után kiderült, pártjuknak 53 képviselője lett a parlamentben, köztük Ön is. Milyen bizottságban dolgozik a nemzeti tanácsban?
A legnagyobb frakció tagjaként nagy a felelősség és sok a feladat, én az emberjogi és kisebbségügyi bizottságnak vagyok a tagja. Ezen a területen szerettem volna dolgozni, itt szeretnék előrelépést elérni, egyúttal azért sem akartam további bizottságban részt venni, mert az sok időt vett volna el tőlem. Szeretnék különös figyelmet fordítani a mi régiónkra, annak fejlődését segíteni, egyeztetve a kormányzati képviselőkkel.
Mit lát a Dunaszerdahelyi járás szintjén a legnagyobb kihívásnak?
Számos kérdés van. Számunkra az elkövetkező egy év legfontosabb feladata, hogy országos szinten megtisztítsuk a minisztériumokat a korrupciótól, a visszaélések rendszerét megszüntessük, mert sok helyen hatalmas méreteket öltött. A jogállamiság visszaállítása tehát a fő cél. Emellett olyan területek, mint a víz védelme, a mezőgazdaság újraindítása is kiemelt helyet foglal el terveinkben. Szeretnénk kijavítani azokat a rendszerhibákat, amelynek köszönhetően az alacsonyabb tengerszint feletti magasságban fekvő régiókban alacsonyabb támogatást kapnak a mezőgazdaságban, de a megyei struktúra átalakításán is dolgozni kívánunk. A kisebbségi jogok területén pedig olyan változásokat akarunk elérni, amelyet szerintem szlovák párt korábban nem vállalt fel.
A járási hivatalok szintjén történő személycserékről már cikkezett a szlovák sajtó. Mi várható akár helyi szinten a minisztériumok alá tartozó intézményekben?
A kormányban nem egyeztünk meg a keresztkontrollon, az egyes pártok felelőssége az alájuk tartozó minisztérium működése. A járási hivatalok vezetőinek kiválasztása kapcsán megszólítottuk a pártokat, hogy jelöljenek személyeket, nem számított ki elkötelezett egyik vagy másik párt szintjén, s így összesen több mint 600 jelöltet hallgatunk meg. Hamarosan bejelentjük a neveket az egész ország szintjén, s a jelölteket is közzé tesszük.
Megegyeztünk, hogy a minisztériumokban és a hivatalokban a többi pozíciót megpályáztatjuk, hogy transzparens módon történjen a kiválasztás, mert ezzel is szeretnénk hozzájárulni az ország megtisztításához.
Milyen a kapcsolata Dunaszerdahely városával?
Azt gondolom, hogy korrekt a kapcsolatunk, a múlt heti trianoni emlékesten is találkoztunk a polgármester és alpolgármester úrral, s ugyan az önkormányzati politika egy más terület, mint a parlamenti munka, de azon kívánok dolgozni, hogy a megyei és helyi szinten is hatékonyan tudjunk majd együttműködni.
Ha élőre tekintünk, milyen eredménnyel lenne elégedett a választási időszak végén?
Nagyon nehéz erre a kérdésre válaszolni, mert három hónapnyi olyan munka van mögöttünk, amelyhez hasonló még nem volt Szlovákia történetében. Azzal is tisztában vagyunk, hogy a gazdasági helyzet korántsem ideális, de megoldási lehetőség vannak, s a deficit után majd gyorsan ki tudunk lábalni és növekedési útra lépni. Ha sikerül visszaállítanunk a jogállamiságot, ha működni fog a bíróság és ügyészség, ha az emberek ismét hinni fognak a politikában és a jogaik tiszteletben tartásában, akkor már hatalmas eredményt tudhatunk magunk mögött. Erről fog szólni az elkövetkező időszak, de mindezek mellett a régiók erejét is szeretnénk visszahozni, hogy a földművelés újra lehetőség legyen Szlovákiában, kihasználva azokat a lehetőségeket, amelyek korábban megvoltak. Azt gondolom, ha közben a gazdaságot is sikerül visszaállítani a megfelelő irányba, akkor elégedettek lehetünk.
Rajkovics Péter
Ezt már olvasta?

Húsvéti hétvége a CINEMAX-ban (április 18-21.)
Egy amerikai akció-vígjáték a hét magyar szinkronos...