Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves vendégeink! Tisztelt korábbi díjazottak és tisztelt városi díjra javasoltak! Kedves partnervárosainkból érkezett vendégeink!
Nagy tisztelettel és sok szeretettel köszöntöm Önöket a városi díjátadó ünnepségen, amelyre hagyományos időpontban, Dunaszerdahely védőszentjének, Szent György tiszteletére megrendezett ünnepségsorozat keretén belül kerül sor. A mai gálaesten is, mint az előző években mindig, a városunk közössége érdekében nyújtott kimagasló teljesítményeket díjazzuk.
Közösségünk nem lehetne sikeres, ha nem lennének olyan személyiségek, akik képesek és hajlandóak cselekedni városunk lakosainak érdekében. Önmagában már azon személyeknek, vállalkozásoknak is kijár a tisztelet, akik munkahelyeket teremtenek és munkát kínálnak városunk lakosainak és a környéken élőknek Dunaszerdahelyen, hiszen fontos, hogy a munkájukat tisztességgel elvégzők el tudják tartani családjukat, gyermekeket tudjanak vállalni, és őket tisztességgel fel tudják nevelni.
Szükséges hangsúlyozni, hogy városunk vezetésének fontos, hogy Dunaszerdahelyen is szülessenek gyermekek, hiszen ők a közösségünk szempontjából a jövő, az a nemzedék, amelynek átadhatjuk azt az hagyatékot, akár építészeti, vagy eszmei örökséget, amelyet elődjeink miránk hagytak. Ezért is alkottunk hagyományt a városi hivatalban, hogy az újszülötteket és szüleiket ünnepélyes kereket között köszöntsük gyermekeik megszületése alkalmából. Fontosnak tartjuk, hogy gyermekeink elsősorban anyanyelvi oktatásban részesüljenek, hiszen közösségünk számára fontos a nyelvünk, kultúránk, és hagyományaik megtartása.
Az oktatási igényeket figyelembe véve Dunaszerdahely város önkormányzata kilenc óvodát és öt alapiskolát működtet. Megjegyezném, hogy nemcsak a városunkban többségben élő magyar közösség számára biztosítjuk az anyanyelvi oktatást, hanem a kisebb létszámú szlovák közösség részére is, az önkormányzat által fenntartott óvodákban és az alapiskolákban.
Gondolatban visszatérve a gyermekvállalásra, a fiatalok gyakran ezért nem vállalnak gyermeket, mert nincs olyan ingatlanuk, ahol a gyermekeiket felnevelnék. E körülményre való tekintettel és annak kapcsán, hogy városunkban bevezettük a fejlesztési illetéket, egy városi alapítványt hoztunk létre, hogy elsősorban a fiatal dunaszerdahelyiek számára ne legyen előnytelen a lakás-, vagy családi ház vásárlásakor, vagy annak felépítése kapcsán a megnövekedett költség. Azok a városunkban állandó lakhellyel rendelkező fiatalok, akik lakást, vagy családi házat vásároltak, vagy családi házat építettek, másfél év elteltével pályázatot nyújthatnak be a városunk által megalapított Fészek Alapítványhoz, mellyel akkora összegre pályázhatnak, amely megfelel a lakás, vagy családi ház felépítésekor kiszabott fejlesztési illetéknek.
Dunaszerdahely jó hírnevét viszik sportolóink, népművészeti csoportjaink, kulturális egyesületeink a járásunk határain túlra, sőt külföldre is, ahol sokszor nemcsak, hogy sikeresen képviselik városunk sport klubjait, népművészeti csoportjait, hanem számos elismeréssel és díjjal térnek haza. Ezeket a sikereket és elismeréseket csak kemény munkával, elszántsággal és rengeteg támogatással lehet elérni. Dunaszerdahely város önkormányzata évente több mint 700.000 euróval támogatja a városunk területén működő sportegyesületeket és kulturális csoportokat.
Itt szeretném megragadni az alkalmat, hogy köszönetet mondjak sportolóinknak, az edzőknek, a sport klubok vezetőinek, a kulturális egyesületek tagjainak, és vezetőinek, valamint a szülőknek, hogy az együttes erőfeszítéssel számos kiváló eredményt értek el, saját maguk és közösségünk büszkeségére.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Az idén is számos jelölés érkezett a városi hivatalba, a javasló bizottságnak nem volt könnyű dolga, hogy képviselő-testület elő terjessze javaslatát. Nagy öröm számomra, hogy városi díjak átadásának ünnepélyes pillanatokat együtt tudjuk átélni. Most a városi díjak ünnepélyes átadása következik!
Ezt már olvasta?
Polgári est Esterházy János tiszteletére
A Pázmaneum Társulás és a Csallóközi Múzeum tisztelettel...