Ami a szlovákiai igazságszolgáltatás függetlenségét illeti, csak alig észrevehető javulást lehet tapasztalni az előző évhez képest. Az anyagban foglalkoznak a Nemzetbiztonsági Hivatal (Národný bezpečnostný úrad) anyagai alapján a bírókat ért ellenőrzéssekkel, melyek aggályokat ébresztenek az EU szerveiben. A Szlovák Alkotmánybíróság jelenleg is foglalkozik ezekkel az ügyekkel. További kételyek fogalmazódtak meg azzal kapcsolatban is, hogy még mindig nincs kinevezve 3 alkotmánybírói várományos a posztjára.
Az Európai Bizottságnak az sem kerülte el a figyelmét, hogy a korrupció a szlovákiai vállalkozások egyik legnagyobb fékezője. Ezt különösen a közbeszerzéseknél, s az ezzel összefüggő közigazgatási eljárásokban domborodik ki.
A Világgazdasági Fórum 2017-es kimutatása szerint, amely 138 országot vizsgált meg a közbeszerzésekkel történő visszaélésekkel kapcsolatban, Szlovákia a 122. helyen végzett. A jogosulatlan kifizetések és a kenőpénzek esetében pedig a 89. helyre került. Ennek fényében nem csodálkozhatunk azon, hogy Szlovákiát az EU-n belül a legrosszabb tagországok között tartják számon.
A korrupció elleni fellépést az EB szerint akadályozhatja az átláthatóság hiánya, a rendőrség és az ügyészség elégtelen felelősségvállalása a nyilvánosság irányába. A kormány helyet a rendőrség igazgatóját és rendőrségi felügyeletet a belügyminiszter nevezi ki, akinek egyúttal alá vannak rendelve. Mindez csökkenti a rendőrség függetlenségét és akadályozza az érzékeny esetek kivizsgálását, a legmagasabb helyeken tapasztalható korrupció felgöngyölítését.
Forrás: gazdasag.sk
Ezt már olvasta?

Húsvéti hétvége a CINEMAX-ban (április 18-21.)
Egy amerikai akció-vígjáték a hét magyar szinkronos...