Back to top

Ezüst gazdaságról városunkban

Publikálva: 2019, április 26 - 06:51
A „Silver economy” projekt zárókonferenciáját tartották csütörtök délelőtt a MOL Arénában.
Ezüst gazdaságról városunkban

Az egyre idősödő társadalom kihívására igyekszik választ találni Ezüst gazdaság program, amely veszély helyett esélyként tekint a korosodásra. Abból a felismerésből kiindulva, hogy az 50+ korosztály tagjai komoly vásárlóerőt jelent, gyerekeiket már felnevelték, iskoláztatták, lakás- és autóhitelük nagy részét kifizették, így most már saját vágyaik, igényeik kielégítésére koncentrálhatnak. 

A  Rába-Duna-Vág Európai Területi Társulás által megvalósított konferencián Vasi Emma, a társulás igazgatója köszöntötte a résztvevőket, majd Berényi József, megyei alelnök, a rendezvény védnöke mutatta be a projektot és a megyék közti együttműködés részleteit. Kitért arra is, nagy kihívás több ország szabályozásának megfelelni a megyei együttműködések során, de továbbra is elkötelezettek ezen ügy kapcsán. Kitért arra is, hogy a jövőben a területi együttműködés költségvetése csökken az EU-n belül.

Menyhárt József, az MKP elnöke a Magyarországról érkező gazdasági támogatások kapcsán kiemelte a fiatalok fontos szerepét, egyúttal jelezte, Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel folytatott találkozójukon is megerősítést nyert, hogy Magyarország az idén 10 milliárd forinttal támogatja a felvidéki vállalkozásokat. 

Színes előadások sorában többek közt Hervay Rozáliától, a Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaság elnökétől megtudthattuk, hogy az új időskor egy értékes erőforrás. A nyugdíjkorhatár emelésével, aktívabb életet élnek, értékes tapasztalattal rendelkeznek és a nyugdíjkorhatár elérése után is hozzá kívánnak, tudnak járulni a társadalom működéséhez. Az 50 év feletti lakosság aktív részvételével az egyéni életminőség javulásával enyhül az egészségügyi, a szociális ellátásukra nehezedő nyomás. Az 55 - 62 év közötti aktív dolgozók új szerepeket keresnek maguknak, mert az anyagi hátterük és az egészségük ezt is lehetővé teszi számukra, így nem szorulnak szociális gondoskodásra. A demográfiai változások viszont azt is mutatják, hogy a családok egyre kevésbé töltik be a természetes védőháló szerepét, a gondozási funkciókat, emiatt az intézményes ellátások aránya és jelentősége nő.

Lelkes Gábor  régiófejlesztési szakértő pedig előadásában jelezte, számos speciális szakterületi oktatásra, képzésre, ismeretterjesztésre is szükség van az időskorban. Ezek segítségével a nyugdíjba vonulásuk előtt ismereteket szerezhetnek arról, mi vár rájuk nyugdíjasként, milyen problémákkal fognak szembesülni, s azokat hogyan tudnák jól megoldani.

A rendezvény a „Silver economy” című pályázat részeként az Interreg V / Szlovákia-Magyarország együttműködési program keretében az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósult meg. A programról részletes információ a www.skhu-silver.eu honlapon érhető el.

Ezt már olvasta?

Cookies