A nagy melegben dekoncentráltabbak vagyunk, azonban a gyerekek és az idősek, illetve a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők jobban megszenvedhetik a forróságot. Jelentkezhetnek bőrkiütések, görcsök, előfordulhat hirtelen ájulás, kimerültség, súlyos esetben pedig akár stroke is! Aki autóba ül, számítson rá, hogy a többi vezető is figyelmetlenebb lehet a szokásosnál!
Folyadékbevitel:
Sokan tudatában vannak azzal, hogy nem isznak eleget, mégis nehezen bírják rá magukat az ivásra.
1. Mint minden szokás kialakításánál, fontos a fokozatosság, ne a végcéllal kezdj rögtön. Ha alig bírod magad rávenni a napi egy liter elfogyasztására, ne sokkold magad egy másfél literes üveggel, hogy annak tartalmát majd 8 óra alatt megiszod az első napon. Tegyél magad elé egy kisebb (például fél literes) flaskát, és azt töltögesd újra.
2. A reggeli mellé mindig vegyél magadhoz innivalót is, akár egy bögre teát, egy pohár vizet, de legjobb, ha veszel egy fél literes innivalót, lehetőleg ne agyoncukrozott szénsavas üdítőt, ha egészséges is akarsz maradni. Ezt délelőtt kortyolgathatod, legyen a cél az, hogy legkésőbb ebédidőben fogyjon el, de inkább előtte.
3. Ebédre egyél levest, vagy legalább egy jó pohár innivalót készíts be, amit az ebéd folyamán megiszol.
Tippek a hőség ellen:
– 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a tűző napon
– Ha muszáj kimenni, viseljünk szellős, lenge, kényelmes ruházatot
– Ha érzékeny a bőrünk, gondoskodjunk a leégés elleni védelemről
– Óvjuk a fejünket: a jó minőségű napszemüveg és könnyű nyári kalap vagy kendő sokat számít!
– Ne hagyjuk a gyerekeket vagy a háziállatokat az autóban – még akkor sem, ha résnyire nyitva hagyjuk az ablakot! A napon hagyott autóban pillanatok alatt veszélyesen megemelkedhet a hőmérséklet, ami rossz esetben gutaütéshez vezethet.
– A legjobb ha vizet, ásványvizet, vagy szénsavmentes üdítőt fogyasztunk.
– Kerülendő az alkohol és a kávé, mindkettő elősegíti ugyanis a kiszáradást. A forró tea viszont segít a szervezet hűtésében – igen, izzadni fogsz tőle!
– Étkezéskor fogyasszunk sok gyümölcsöt és kerüljük a zsíros, nehéz ételeket. Ha sokat izzadunk, fontos, hogy gondoskodjunk a só pótlásáról is.
– Ha már kezd elviselhetetlenné válni a forróság, egy frissítő zuhany segít. Ezt érdemes akár naponta többször is megismételni.
– Érdemes legalább napi 1-2 órát légkondicionált helyiségben tölteni.
– Ha nincs kéznél légkondi, a ventilátor is megteszi, arra azonban figyelj oda, hogy ne legyen túl erős fokozatra állítva, mert az megfázást, illetve ízületi fájdalmakat okozhat (ugyanez igaz a légkondira is)!
– Szintén fontos, hogy a légkondi legyen kitisztítva, hogy a pangó vízben felszaporodó baktériumok (például a legionella) ne okozzanak csúnya megbetegedéseket.
– Kell a megfelelő napvédelem, ez a vízparton is különösen fontos, mert a víztükör fokozottan veri vissza a nap sugarait.
– Minden nyáron lerágott csont, de igaz: felhevült testtel ne csobbanj a hűsítő habokba, előtte zuhanyozz le!
– Védd a fejedet a Nap sugaraitól. Ha úgy érzed, szédülsz, fáj a fejed, rosszul vagy, valószínűleg napszúrást kaptál, fordulj orvoshoz, és húzódj be a napról!
Összefoglalva: hűtés, sok folyadék, gyümölcs és strand.
nlcafe.hu
Ezt már olvasta?
Ismét naptárral érkezik a decemberi Dunaszerdahelyi Hírnök!
A Dunaszerdahelyi Hírnök 2024-es decemberi száma mellett...