Az Európai Bizottság is ígéretet tett, hogy alaposan kivizsgálja a problémát. Brüsszelben foglalkoztak a kettős élelmiszerminőség problémájával, amiről az utóbbi napokban élén vita bontakozott ki főleg Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon.
Március 6-án az agrártanács elé került, immár hét tagállam panaszaként a probléma. Marián Jurečka a cseh agrártárca vezetője 2015-ös, konkrét vizsgálati eredményeket tárt a tanács elé, míg Gabriela Matečná mezőgazdasági miniszter a hasonló szlovákiai élelmiszerminőségi vizsgáltok eredményeit summázta. Március 7-én a V4 csoport tagjainak jóvoltából újra elővették az ügyet a március 9-ei EU-csúcsot előkészítő általános ügyek tanácsának ülésén.
Magyar és szlovák kezdeményezésre az állam- és a kormányfők által elfogadandó dokumentumok is kitérnek majd az élelmiszerminőség problémájára. „Az a célunk, hogy ne legyen kettős mérce, és senki se legyen másodosztályú állampolgár az EU-ban. A multinacionális élelmiszergyártók nem téveszthetik meg következmények nélkül a fogyasztókat" - jelentette ki az Takács.
Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon több fogyasztóvédelmi összehasonlító vizsgálat is olykor jelentős eltéréseket mutatott ki ugyanazon termékek minősége, tápanyagtartalma és összetevői között, az esetek többségében úgy, hogy Ausztriától keletre silányabb termékeket adtak el ugyanolyan márka alatt.
Vera Jourová, az EU fogyasztóvédelmi biztosa március 6-án arra kérte a tagállamokat, hogy minden rendelkezésükre álló bizonyítékot gyűjtsenek össze az állítólagos anomáliákról. Ezek birtokban az Európai Bizottság jobban meg tudja majd ítélni a probléma horderejét, és kezdeményezhet esetleges intézkedéseket.
„Nagyon komolyan vesszük ezt az ügyet. Tilos az európai fogyasztók félrevezetése. Ez tisztesség kérdése. A tagállamoknak és a Bizottságnak közösen kell dolgoznia az ügyön. Elkötelezettek vagyunk annak biztosítása mellett, hogy a fogyasztóknak ugyanolyan szintű védelem jusson valamennyi tagállamban" - jelentette ki Jourová.
Forrás: gazdasag.sk