A 2. világháború idején, 1941. szeptember 9-én lépett életbe az úgynevezett Zsidó Kódex, mely a zsidók diszkriminációjához, üldözéséhez, végül pedig deportálásához vezetett. Ennek szomorú évfordulóján szervezett a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközösség 2024. szeptember 10-én „El nem feledett szomszédok“ elnevezéssel megemlékezést az emberi esztelen gyűlölködés áldozatai emlékére.
Schwartz József, a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség elnöke köszönte meg a jelenlévőknek, hogy megemlékeznek az ártatlan lelkekről, akik azért vesztették életüket, mert az emberi gonoszság lehetővé tette ezt.
„Városunkban évente három alkalommal tartunk nyilvános megemlékezést a holokauszt áldozatairól. Először január 27-én, a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján. Ilyenkor előadások formájában az iskolákban felhívjuk a fiatalok figyelmét a sötét múltra, és arra, hogy milyen borzalmakhoz vezethet a gyűlölet és a hazugságok. Másodszor június 15-én emlékezünk meg városunk legnagyobb tragédiájáról, amely 1944-ben történt, amikor a dunaszerdahelyi vasútállomáson körülbelül 3500 ártatlan zsidó lakost, köztük kisgyermekeket deportáltak. Többségük soha nem tért vissza. Nem szabad elfelejtenünk, hogy ez a tragédia a városunk roma lakosságát is súlyosan érintette“ – mondta a szónok, majd az aktuális esemény kapcsán hozzátette: „A harmadik megemlékezés szeptember 9-én történik, amikor a holokauszt és a faji erőszak áldozataira emlékezünk Szlovákiában. Szlovákia azon országok közé tartozik, amelyeket a holokauszt a leginkább sújtott, és ennek hatásait a mai napig érezzük. Ma a szlovák történelem sötét fejezetére emlékezünk, amely a Zsidó Kódexhez kapcsolódik“ – emlékeztetett a hitközség elnöke.
„Rendkívül fontos, hogy együtt emlékezzünk arra, hogy mire képes a gyűlölet, a hazugság és a faji intolerancia. Kötelességünk tanítani a fiatal generációkat, rendszeresen látogatni az iskolákat, és előadásokat szervezni a múlt borzalmairól, hogy a fiatalok megértsék, milyen pusztító következményei lehetnek az előítéleteknek és az intoleranciának. A jövő a mi kezünkben van, és gyermekeink kezében.
Nekünk kell azoknak lennünk, akik szembeszállnak a gyűlölettel, és küzdenek az igazságosságért, a toleranciáért és az egyenlőségért. Az oktatás és a tanulás a legerősebb fegyvereink a tudatlansággal és az előítéletekkel szemben, és használnunk kell őket az emberi értékek védelmében.
Ezért kérem, emlékezzünk, tanítsunk és építsünk egy jobb világot, hogy hasonló gonoszság soha többé ne ismétlődhessen meg“ – hangoztatta Schwartz József.
A tanulságos szónoklat után a Ladislav Dúbrava gimnázium diákjai olvastak fel 50, egykori dunaszerdahelyi lakos nevét, akik a városunkból elhurcolt, mintegy 3000 áldozat közt voltak. A harmadik emlékező év végén így már 150 tragikus sorsú volt dunaszerdahelyi lakosról „nem feledkeztek meg szomszédjaik“.
A nevek elhangzását követően előbb egy zsidó szent imát hallhattak a résztvevők, amely emlékezett a holokauszt áldozataira, majd az emlékezés köveit helyezték el a résztvevők az emlékműnél, így tisztelegve és fejet hajtva a holokauszt és a faji erőszak minden áldozatának emléke előtt.
A megemlékezésen készült további felvételeinket képgalériánkban tekinthetik meg.
Szöveg és kép: Rózsár Vnce
Ezt már olvasta?
Hátrányból előny – Idén is Felvidéki Vállalkozói Expo!
A felvidéki magyar vállalkozók bemutatkozási...
A Pázmaneum Társulás megalapításának 19. évfordulója
Szent Őrzőangyalok ünnepén, 2005. október 2-án...