Back to top

Emberi kötelességünk segíteni!

Publikálva: 2022, április 4 - 21:43
Több mint egy hónapja tart az orosz–ukrán háború a szomszédunkban. A konfliktus természetesen a régiónkban élő embereket is foglalkoztatja. Ennek kapcsán kérdeztük Hájos Zoltán polgármestert.
Emberi kötelességünk segíteni!

Elmondhatjuk, hogy a háború bennünket, dunaszerdahelyieket is érint, egyrészt annak közelsége, másrészt a városunkba érkező menekültek miatt is, akik nálunk leltek, még ha átmenetileg is, menedékre. Önkormányzatunk is fontosnak tartotta a háborús konfliktus során kifejezni szolidaritásukat nemcsak testvérvárosunk lakosai, a beregszászi polgárok felé, hanem nemzeti hovatartozástól függetlenül Ukrajna polgárai felé is. Megmozdultak a szerdahelyiek, de a környékbeliek is, adományaikkal, pénzügyi hozzájárulásaikkal, munkájukkal segítve a bajbajutottakon.

Köszönetet szeretnék mondani mindenkinek, aki bármilyen módon bekapcsolódott a segítségnyújtásba, illetve azoknak is, akik továbbra is szeretnék támogatni az ide érkező menekülteket.

A segítségnyújtás ugyanis nem állhat meg, hiszen sok ukrajnai csupán egy táskával, egy váltásnyi ruhával érkezett hozzánk, hátrahagyva ingatlanjukat, lakásukat, életük munkáját. Amíg a bajba jutottak pénzhez, állami támogatáshoz folyamodhatnak, igyekszünk számukra biztosítani a létfeltételeket. Ezért is az önkormányzat felajánlotta két ingatlanját, így a hajléktalanszálló fölötti, de attól teljesen független épületrészt, illetve a termálfürdő területén lévő városi panziót. Ez most arra elég, hogy átmenetileg meghúzhassák magukat, amíg vagy tovább indulnak, vagy Dunaszerdahelyen, illetve környékén találnak maguknak megfelelő szállást.

Szeretnénk egyben felhívni a dunaszerdahelyi polgárok figyelmét a további adakozás lehetőségére is. Az előző, a sikabonyi közösségi házban létesített gyűjtőpontot átköltöztettük a Kodály Zoltán Alapiskola volt fogászati rendelőjébe, amelynek a bejárata a Vasútsor utca felől található. Itt munkatársaink minden kedden és csütörtökön 16.00 órától 18.00 óráig várják az adományokat. Leginkább ruhaneműre van most szükség, az évszaknak megfelelően – gondolva a kisgyerekes anyukákra, de várunk gyerekruhát, kamaszokra, illetve nőkre való öltözéket is. Emellett köszönettel fogadjuk a babakocsikat vagy a pelenkákat is, több méretben.

A város által elszállásoltak számára a városi Gastro DS cégen keresztül biztosítjuk a meleg étkeztetést, így például a Jilemnicky utcai és a Smetana ligeti Alapiskolákba járó ukrajnai gyerekek már az iskolában étkeznek.

A szlovák parlament által elfogadott Lex Ukrajna törvény is azt segíti elő, hogy a menekültek, amíg nem tudnak visszatérni szülőföldjükre, be tudjanak illeszkedni és lehetőségük legyen emberhez méltó körülmények között élni Szlovákiában.

Az Ukrajnából érkezőknek ez a törvény nem kifejezetten menekültjogokat ad, hanem ún. „tolerált lakhelyű” személyekként biztosít számukra különleges státuszt, magyarán biztosítja számukra az itt tartózkodást, a lakhatást, a munkához való jogot, illetve a szociális és egészségügyi ellátást.

A törvény egyben bizonyos pénzösszeggel is próbálja motiválni Szlovákia polgárait, hogy ingatlanjaikat nyissák meg a rászoruló menekültek előtt.

Dunaszerdahely város válságstábjának legutóbbi ülésén is, amelyen a városi hivatal munkatársain kívül többek között részt vett a helyi idegenrendészet igazgatója, a járási hivatal krízisosztályának vezetője, illetve a járási munka-, szociális- és családügyi hivatal igazgatója is, ugyancsak abban egyeztünk meg, hogy fontos a városba érkezett menekültek bejelentkezése. Vagyis miután beregisztrálták magukat, illetve családtagjaikat az idegenrendészeten, és ha már konkrét ingatlanban elhelyezkedtek, fontos, hogy annak a címét a városi hivatalban is bejelentsék.

Ennek több összefüggése is van. Egyrészt az önkormányzat tudja, hogy a területén kik és hol tartózkodnak, illetve ha ún. rekreációs ingatlanról vagy panziókról van szó, a városi rendelet módosításával nulla euróban fogja meghatározni a szállásadót az ukrán menekültek elszállásolásával kapcsolatban.

Ezért is fontos tehát, hogy a városi hivatalban ne csak az ukrajnai menekültek jelentsék be ott-tartózkodásukat, hanem az ingatlan tulajdonosa is.

Sok menekült az anyagiaknak is híján van – zárolták az ukrán bankokban a számlájukat vagy egyszerűen nem működik a bankkártyájuk. Ezért szociális segélyért kell folyamodniuk a munkahivatalnál.

Az önkormányzat mostani képviselő-testületi ülésén egy határozati javaslatot terjesztek a képviselő-testület elé, amely révén a város a saját költségvetéséből – átmenetileg, amíg az államtól nem kapnak támogatást – is tud majd biztosítani gyorssegélyt ezeknek az embereknek. Ezt külön költségvetési tételként fogjuk vezetni, és az államtól támogatásként kérjük majd vissza, „refundálva” ezeket a kiadásokat.

Jó tudni, hogy azon ukrajnai menekültek számára, akik már konkrét címen laknak, az állam, illetve a megye biztosít egészségügyi ellátást. Ők a lakhelyük szerinti körzeti orvoshoz, gyermekorvoshoz tartoznak.

Sajnos, ebben a feszült, háborús helyzetben gyakran „meglepő” nyilatkozatok hangzanak el Szlovákia vezető politikusainak szájából, de brüsszeli politikusokéból is… Sok polgárt félelemmel tölt el az a merészség, amellyel nyilatkoznak, s többen tartanak attól, nehogy emiatt szélesedjen ki a konfliktus, akár Szlovákia területére is...

Szerencsére vannak higgadt, nyugodt nyilatkozatok is. Olyan politikusoké, akik számára a fontos szempont Európa békéje és biztonsága, valamint az energia- és az élelmiszerellátás a biztosítása.

Sajnos a konfliktus hatását már érezzük, elszabadult az infláció, és egyre magasabbak az árak. Mégis hiszem, hogy nálunk a béke megmarad, hiszen ebben a helyzetben ez a legfontosabb!

Ezt már olvasta?

Cookies