A felvidéki magyarok hívásait egy különleges technikai berendezés segítségével díjmentesen fogadják Magyarországon, ahol jelenleg 500 önkéntes dolgozik a segélyközpontokban. A segítők komoly tapasztalattal rendelkeznek a mentálhigiénés prevenció, a lelki egészség védelme, a krízis-intervenció és az öngyilkosságok megelőzése területén.
Azt, hogy az anyanyelven nyújtott lelkisegély-szolgáltatásra már rendkívül nagy szükség volt, a Carissimi Nonprofit Alap 2015-ös kutatása is megerősíti. A felmérési eredmények arról tanúskodtak, hogy krízishelyzetben a szlovák nyelven rendelkezésre álló szociális szolgáltatásokat a családok többsége nem tudja igénybe venni.
A Carissimi-kutatás megállapítását szakmai tapasztalatok is alátámasztják:
a szakemberek szerint egy magánéleti válsághelyzetben még anyanyelven is rendkívül nehéz megnyílni, más nyelven pedig szinte lehetetlen.
A Felvidéki Lelki Elsősegély Telefonszolgálatot a Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) működteti. Pogány Erzsébet, a társulás igazgatója a telefonszolgálatról elmondta, hogy létrejötte teljes mértékben helyi és anyaországbeli civil szervezetek érdeme. A SZAKC kezdeményezésének magvalósításában a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége és a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége vett részt.
Szakmai kérdésekben több szakértő is segíti a munkát: Buza Domonkos, a Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének szakmai alelnöke; Németh Gabriella, Pozsony megye önkormányzatának alelnöke; Bauer Edit, közgazdász – szociológus, szakpolitikus, dr. Rácz Jolán, református lelkész, a Diakónia Reformata nonprofit szervezet volt elnöke; Puss Sándor SJ, jezsuita szerzetes, a Jóindulat Polgári Társulás elnöke. Tóth Erika, a Carissimi Nonprofit Alap elnöke, valamint Pásztor Csaba, a Mátyusföldi Nagycsaládos Egyesület elnöke. A szolgálat tevékenységének koordinátora Hideghéthy Andrea, a SZAKC munkatársa.
Pataki János, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke a kezdeményezéssel kapcsolatban elmondta, hogy a felvidéki magyar nyelvű lelki elsősegély telefonszolgálat októberi indulását követően a következő lépés a délvidéki szolgáltatás kiépítése lehetne, mivel Kárpátalján és Erdélyben már működik a rendszer.
Ezt már olvasta?
Dunaszerdahely város 2025/1. sz. Pályázati felhívása pénzügyi támogatás iránti kérelem benyújtására a „Közhasznú szolgáltatások, általános közhasznú célok és közhasznú célok támogatása 2025” program keretében
Dunaszerdahely Város pályázati felhívást tesz közzé a...