Márciusban zajlott az egész hetes rendezvénysorozat, a Könyvtári Roadshow március 15. és 19. között a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesülete szervezésében. Áprilisban és májusban további online rendezvények kerültek megszervezésre, ezúttal az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Intézetének jóvoltából. A szakmai továbbképzések ingyenesen elérhetőek voltak és mivel online kerültek megtartásra, létszámkorlátozás sem volt.
Április 26-án a Szerzői jog a gyakorlatban című képzésen vehettek részt az érdeklődő könyvtári szakemberek. Az online előadáson huszonhárman vettek részt. Párkány, Komárom, Rimaszombat, Pozsony, Somorja, Szőgyén, Zselíz, Dunaszerdahely és Udvard könyvtárai képviseltették magukat. A szakelőadó Dancs Szabolcs, a budapesti Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Szabványosítási Irodájának vezetője volt. A képzés keretében a résztvevők megismerkedhettek a szerzői jogot érintő törvények legfontosabb, legalapvetőbb tudnivalóival.
A témában jártas előadó konkrét, szemléletes példákon keresztül mutatta be a vonatkozó paragrafusokat. Az előadás keretében párhuzamosan kerültek bemutatásra a nemzetközi, a magyarországi, a szlovák és a cseh törvények.
A résztvevőknek lehetőségük volt kérdéseiket előre feltenni, így az előadó már kész válasszal tudott szolgálni az előadás idején. A könyvtárosok a gyakorlatban is hasznosítható tudást szereztek, így például nem okoz majd számukra gondot kinyomozni az egyes művek jogutódjait, vagy éppen kideríteni, hogy felhasználhatják- e az egyes művek szövegeit, vagy sem.
Május 18-án három nehéz, összetett témával foglalkoztunk. A délelőtt folyamán a nyíregyházi Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár Médiatár vezetője, Márföldi István tartott előadást az álhírekről. A tartalmas előadás interaktív formában zajlott. Több tesztet csinálhattak végig a résztvevők, amelyek bebizonyították, hogy bizony fel kell venni a kesztyűt, mert nagyon gyakran vagyunk félrevezetve.
A szakmai előadó bemutatta azokat a legegyszerűbb módszereket, amelyeket alkalmazhatunk, ha egy hír valódiságát szeretnénk kideríteni.
A résztvevők nemcsak a magánéletükben hasznosítható tudást szereztek, hanem könyvtárosként a fiatalokkal és felnőttekkel való munka során is kiemelkedő módszerekkel lettek gazdagabbak. A 21. század egyik legfontosabb készsége a kritikai gondolkodás.
A délután folyamán Zsigri Mária, a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár gyerekkönyvtárosa tartott előadást két olyan témában, amelyek szintén a 21. századi gyereknevelés meghatározó elemei: webbiztonság és internetes zaklatás. A foglalkozás keretében bemutatásra kerültek az internethasználat veszélyei, illetve azok az eszközök, módszerek, amelyekkel ezen veszélyek elkerülhetőek, avagy csökkenthetőek. Az előadó saját könyvtárosi és szülői tapasztalatából hasznos tudnivalókat osztott meg a résztvevőkkel.
Az előadás keretében bemutatásra kerültek azon szak- és szépirodalmi művek, amelyek segíthetik a szülők, a pedagógusok és a könyvtárosok munkáját. Rengeteg olyan gyermek- és ifjúsági irodalmi mű van a piacon, amely segíthet feldolgozni a gyerekeknek az esetlegesen megélt zaklatást, bántalmazást.
Adott esetben könyvtári foglalkozások is segíthetnek, hogy felszínre kerüljenek az elnyomott, eltitkolt esetek. Nem könnyű téma, de szembe kell vele néznünk és mint más esetben is, jobb megelőzni, amennyire csak lehet.
Nyertes lett az egyesület Olvasás 21 – Čítanie 21 nevű projektje, amelynek keretében a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesülete szakemberekkel együttműködve Dél-Szlovákia több helyszínén valósít meg magyar gyermekeknek, fiataloknak, felnőtteknek, szakembereknek könyvtár-, olvasás- és irodalomnépszerűsítő csoportfoglalkozásokat.
A csoportfoglalkozások keretében a résztvevők kortárs vagy klasszikus irodalmi szövegekkel ismerkednek meg.
A résztvevők az irodalmi műveken kívül megismerkednek a könyvtár fogalmával, valamint az olvasás hatásaival. A foglalkozások legfőbb módszere a művészetterápia egyik ága, a fejlesztő biblioterápia. További módszerek: drámapedagógia, művészeti nevelés, projektpedagógia, meseterápia, mentálhigiénés módszerek.
A projekt megvalósítását három szakember végzi: Bolemant Lilla, Egyházi Dóra és Kiss Tímea. Már javában folynak az egyeztetések az egyes helyszínekről. Könyvtárosok és pedagógusok számára Somorján, Dunaszerdahelyen, Komáromban, Ipolyságon, Rimaszombatban és Királyhelmecen a városi könyvtárban kerülnek megrendezésre az egyes biblioterápiás foglalkozások. Ami már biztos, hogy emellett Pozsonyban, Nyitrán, Hodoson, Bodakon, Ipolyságon, Gombaszögön, Rozsnyón, Nagykaposon és Kassán iskolásoknak és felnőtteknek is szerveznek csoportfoglalkozásokat a szervezők.
(Egyházi Dóra/Felvidék.ma)
Ezt már olvasta?
Lebbenő szoknyák, dobbanó csizmák – 70 éves lett a Csallóközi
December 14-én, szombat este ünnepelte a Csallóközi...
A XV. Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny felhívása, 2025
A Csemadok Területi Választmánya Dunaszerdahely, a...