Hozzátette: öt súlyos esetről érkezett bejelentés. Egy esetben a vérnyomás tartós emelkedéséről, két esetben összeomlás előtti állapotról, egy esetben anafilaxiás sokkról volt szó, egy esetben pedig rosszullét, izzadás és hányás lépett fel. Az ilyen reakciókat produkáló személyek anamnézisében szerepelt az allergiás reakció. A megfelelő gyógykezelés után az állapotuk stabilizálódott, hangsúlyozta Jurkemíková.
Enyhébb mellékhatásokat is jelentettek, ilyen a szúrás helyén érzett fájdalom, a vállfájás vagy végtagfájdalom, továbbá a hőemelkedés, hidegrázás, fáradtság, gyengeség, fejfájás, izom- és ízületi fájdalom. A szóvivő elmondása szerint ezek a mellékhatások a szervezet természetes reakciói az oltásra, általában enyhe lefolyásúak, és rövid ideig tartanak, ráadásul nem is jelentkeznek minden beoltott személynél.
A ŠÚKL felhívta a figyelmet, hogy az egészségügyi dolgozók és a forgalomba hozatali engedély jogosultjai kötelesek jelenteni minden feltételezett mellékhatást, függetlenül attól, hogy ezek mennyire súlyosak. Ennek fényében a hivatal úgy ítéli meg, hogy a beoltott személyek aktuális számához viszonyítva a jelentett feltételezett mellékhatások száma és súlyossága átlagosnak mondható.
ma7 / tasr
Ezt már olvasta?
Megoldódtak az elektronikus receptekkel kapcsolatos problémák
Január 10-től ismét felírható elektronikus úton az...
Sodrásban: Pillanatképek az európai migrációs válságról
Az MCC Felvidék 2025-ben is folytatja közéleti előadás...