Publikálva: 2024, szeptember 11 - 21:35
A város 2024-es borai:
- Fehérbor kategóriában: Promitor Vinorum (tulajdonos: Mgr. Matusek István) – Chardonnay 2023
- Szőlőterület: 3 ha (7 éves ültetvény)
- Dűlő: Galánta | Sárdmellék
- Termesztés módja: BIO gazdálkodás
- Éves termelés: 25 000 palack
- Filozófia: A Promitor Vinorum nem csupán a borról szól, hanem mindenről, ami a kulturált borfogyasztáshoz köthető. Az igényesség így a borok mellett kiterjed annak fogyasztási környezetére is. Az impozáns barik pincénk például ma Galánta egyik büszkesége. A ma már 90%-ban exkluzív jellegű különleges minőségi borok pedig mind-mind első osztályú dűlőkről származnak: Béla, Muzsla és Kürt térségéből. 2016-ban felújítottunk egy szőlőterületet a Mátyusföld szívében, gazdag agyag és hordaléktalajon, így kelhetett életre a Sárdmelléki dűlő. Ide egyrészt terroir jellegű, fagytűrő és új nemesítésű fajták kerültek: Olaszrizling, Rajnai rizling, Devín, Dunaj és Zweigelt. 2021-től ezen a területen már biogazdálkodás folyik, mely Szlovákiában még egyedülálló ágaskordon formában zajlik. 2019-től minden borunk minősítetten vegán és 2021-től a fehér és rozéboraink hisztaminmentesnek tekinthetők.
- Rozé kategóriában: Chateau Rúbaň (főborász: Ing. Ďörď László, PhD.) – Cabernet Sauvignon Rosé 2023
- Pincészetünk az ún. szlovákiai szőlészeti aranymetszésben található, Fűr községben. Statisztikailag kimutathatóan ez Szlovákia leginkább napsütötte vidéke, itt a legtöbb a napos órák száma. A nap hatása a szőlőre rendkívül fontos, hiánya semmivel sem pótolható. A löszös talaj, a környékbeli dombok és halastavak, a Duna, a Garam és az Ipoly együtt olyan mikroklímát alakítanak ki, mely a bornak egyedi, semmi mással össze nem téveszthető jelleget ad.
- Borászatunk modern technológiáit a hagyományos módszerekkel párosítjuk. Szüntelenül tanulunk, kísérletezünk, de főleg kóstolunk. A szőlőt kézzel szedjük és osztályozzuk, a szőlőszemek kezünk között változnak borrá, s az eredményt szeretettel és büszkeséggel kínáljuk Önöknek. Mi minden kortyban örömünket leljük.
- Címkéink stílusa a különböző motívumok ellenére egységes, stílusát tekintve minimalista tusrajz. A csaknem háromdimenziós papíron a tisztaság, az egyszerűség és a minimalizmus dominál. Ez az ábrázolás a kézműves mesterségek, az igényesség és az elegancia esszenciájára utal. Címkéink feltérképezik a régiót és annak történelmét. Egyedi, jellegzetes és kristálytiszta élményt kívánunk nyújtani a palack első megpillantásától, a vizuális élménytől kezdődően az utolsó kortyig .
- Vörösbor kategóriában: Bartal családi pincészet (tulajdonos: Bartal László) – Dunaj 2020
- Borleírás: Sötét tintavörös szín lila szegéllyel és viszkózus megjelenéssel. A bor illata koncentrált, érett meggyek és szeder jegyeivel, amelyet az ízben keserű csokoládé és cédrusfa finom aromája egészít ki. Az íz komplex, kerek, dominálnak benne a csokoládéba mártott meggy és az édesgyökér jegyei, amelyeket a hosszú tölgyfahordós érlelés hozott létre.
- A bor jellemzői: A Dunaj nagyon magas minőségű fajta. Sötétvörös színű bort ad, intenzív, teljes ízzel. Az ízben és az illatban érett cseresznye és meggy tónusok találhatók, amelyek egészen érdekes csokoládés jegyekig fejlődnek.
- A 18 hektáros gancházai borászatban különféle szőlőfajták találhatók meg: Rajnai Rizling, Kékfrankos, Zweigelt, Irsai Olivér, Pannónia, Dornfelder, Cabernet Sauvignon. Ezen kívül a tulajdonos különböző minőségi szőlőket vásárol fel, például: Rajnai Rizling, Chardonnay, André, Morva Muskotály, Piros Tramini.
- A kínálat bővítése érdekében más termelőktől vásárolt szőlőt is feldolgoznak a dél-szlovákiai borvidékről. Ilyen fajták például: Irsai Olivér, Morva Muskotály, Zöld Veltelini, Chardonnay, Fehérburgundi, André és mások, a vevői igényektől függően. Ezek a borok fahordókban érlelődnek.
- A szőlőt kézzel szüretelik, majd klasszikus módszerrel dolgozzák fel a minőségi fajtaborok elérése érdekében. Az erjedés rozsdamentes acéltartályokban, felügyelet alatt zajlik.
- A Bartal családi borászat borai Somorja városában a Fő utcán, valamint cégük székhelyén is megvásárolhatóak.
Városunk büszke arra, hogy ilyen kiváló borokkal képviselhetjük magunkat, és bízunk benne, hogy a most megkezdett hagyomány a következő években is folytatódik majd, újabb kiváló borokkal gazdagítva városunk hírnevét.
Ezt már olvasta?
Egy család és a dunaszerdahelyi zsidóság története
Nyolcvan éve, 1944. június 15-én, csaknem 3500 zsidó...