Mindkét tárgy 1965-ben került a Csallóközi Múzeum gyűjteményébe a somorjai múzeum tárgyait felügyelő gondnoktól, Latkóczy Imrétől. A zászlók jelentős értéket képviselnek; a felső-csallóközi céhek, a kézművesség méltatlanul elfeledett emlékei. A múzeum munkatársai a szakemberek segítségét kérték, és a pályázat elfogadása után sor került a restaurálási munkákra. Az 1832-ből származó drapp selyemdamaszt zászlón „AZ „ÉRDEMES. N.: SZŰRSZABÓ CZÉH ZÁSZLÓIA. A.: 1832.“” felirat arany betűkkel hirdeti a céh büszkeségét, történetét. A középen látható olajfestményeken (közös vászonra festve) az egyik oldalon Szűz Mária megkoronázása, a másik oldalon Remete Szent Pál és Szent Antal alakja látható.
A másik restaurált zászló 1806-ból származik, anyaga türkizkékes zöld selyem, a közepében olajfestmény (szintén egy vászonra mindkét oldalra festett kép) látható. A képeken egyházi tematikájú jeleneteket láthatunk a restaurálás után csodálatosan helyreállított állapotban.
A Csallóközi Múzeum állandó kiállításában a régiónk céhes emlékeit bemutató tárlatot gazdagítják majd a felújított zászlók.
Összeállította: Bevilagua Olga, a múzeum munkatársa
Ezt már olvasta?
Az okos eszközökkel való fizetés rendkívül népszerűvé vált
A felmérések szerint a szlovák lakosok a nyár folyamán is...