A Régi sérelmek tanulságai című cikk szerzője, a baloldali újság kommentátora, Peter Javurek Potápi Árpád Jánosnak a nemzeti összetartozás napja alkalmából Bonyhádon elmondott beszédét idézte, melyben a nemzetpolitikáért felelős államtitkár kijelentette: "minden erőnkkel harcolni fogunk a felvidéki magyarság jogfosztását kimondó Benes-dekrétumok eltörléséért".
Amikor a győztes hatalmak a térképeket újrarajzolva arra a véleményre jutottak, hogy az lesz a legjobb ha nem lesznek németek a "nem német országokban", az újra létrehozott Csehszlovákiában "bekerült a csomagba a magyarok áttelepítése is, azért is, mert a háború előtti (csehszlovák) köztársaság szétverésében nem csak a szudétanémetek és Tiso-féle néppártosok vettek részt" - írta a cikk szerzője. Hozzátette: a történelem nem fekete vagy fehér, ezért sincs értelme annak, ha egyesek egy eseményt az "össznemzeti sértettség érzésének előhívására" használnak fel, miközben figyelmen kívül hagynak mindent, ami ahhoz vezetett. Szerinte pontosan így tesznek a magyar nacionalista jobboldal képviselői, akik időről időre előhozakodnak a Beneš-dekrétumokkal, mint a magyar földön történt minden rossznak az okával.
A demokratikus Németország és politikusai már régen tudatosították Versailles tanulságait, vagyis azt, hogy nem szabad okot adni olyan békekonferenciákra, ahol a győztesek olyan értelmetlenül kemény szankciókkal sújtják a legyőzötteket, amelyek a korábbinál is súlyosabb konfliktusokhoz vezetnek - írta a Pravda kommentátora, aki szerint a Beneš-dekrétumoknak azért nincs helyük a mai Európában, mert a földrész semmiben sem hasonlít arra a kontinensre, ahol a lakosság kitelepítése a kisebbik rossznak számított. A benesi dekrétumok tanulsága tehát csak az lehet, hogy soha ne ismétlődjenek meg, nem pedig az, hogy visszatérjenek a dekrétumokat megelőző állapotok.
Az 1945. április 5-én az akkori csehszlovák kormány által Kassán elfogadott kormányprogram az ország területén élő összes németet és magyart háborús bűnösnek mondta ki. Ez a dokumentum volt az alapja Edvard Beneš csehszlovák államfő azon hírhedt elnöki dekrétumainak, amelyek alapján a második világháború után több mint két és fél millió németet és mintegy százezer magyart fosztottak meg vagyonuktól, állampolgárságuktól és telepítettek ki vagy üldöztek el az országból.
Forrás: MTI
Ezt már olvasta?
Már januárban érkezik a magasabb nyugdíj
Már januárban a megemelkedett nyugdíjat fogja folyósítani...
Milyen járulékot fizetnek majd az új évben az egyéni vállalkozók?
Ahogy minden év elején, 2025-ben is emelkedik az egyéni...