A Pozsonyeperjesről származó halottaskocsit a helybéli katolikus halotti szertartások alkalmával használták. Nagyjából száz éves, pompás díszítése megkopott, s műszaki állapota megromlott volt. A halotti szertartás méltóságát emelte a kocsi ékes, figurális díszítése, három oldalán homályosított díszítésekkel ellátott üvegablaka és belső selyem kárpitozása.
František Šmigrovský restaurátor kutatásai alapján idézzük:
„A megtisztított tengelyen előkerült a készítő mester szignatúrája H. Siegel (Hieonymus Siegel) a csehországi Trutnovból. A csaknem száz éves jármű műszaki állapota nagyon rossz volt. A múzeum gyűjteményébe a múlt század kilencvenes éveiben került.”
A másik halottas kocsi a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközségtől származik. Megközelítőleg száz éves. Az egyszerű, festett, fából készített járművet a temetési szertartások alkalmából használták. A a 20. század elején készített kocsi a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközségtől 1986-ban került a múzeum gyűjteményébe.
A restaurálás két szakaszban történt: 2018–2019-ben František Šmigrovský restaurátor műhelyében a kocsik alkatrészeinek fém, fa, bőr, textil és üveg elemeit alaposan letisztították és konzerválták, a hiányzó részeket pedig kiegészítették.
A restaurálási munkák befejezésére és a kocsi teljes felújítására – az eredeti állapotához legjobban hasonlító állapot visszaállítására – 2019 végén egy újabb pályázaton kapott pénzt a Csallóközi Múzeum. A restaurálási munka több mint 30 ezer euróba került.
Vágül 2020 májusában szállították el a restaurátori műhelyből a teljesen újjávarázsolt kocsikat. Végleges elhelyezésükre a Somorjai Honismereti Házban, annak fedett kocsiszínében került sor.
-csm-
Ezt már olvasta?
Az Univerzum árnyékában nyílt kiállítás a Kortárs Magyar Galériában
A Kortárs Magyar Galéria ünnepi évében újabb látványos,...