Iván Péter, a Kortárs Magyar Galéria vezetője üdvözölte a megjelenteket, egyúttal megköszönte, hogy elfogadták a galéria meghívását, Szabó Ilona operaénekesnőnek, Nagy István zongoraművésznek pedig a csodálatos előadást, mellyel fogadták a tárlatnyitó közönségét.
„Az idén ünnepel a galéria, ezt pedig kitűnő tárlatokkal koronázzuk meg. Ráadásul ma az egyik kiállítónk is életjubileumot ünnepel, mégpedig Laco Sabo. Ezzel a kiállítással is kívánunk neki nagyon boldog születésnapot” – mondta a galéria igazgatója, majd kiemelt tisztelettel köszöntötte a megnyitón megjelent Laco Sabo szobrászművészt, Lestyán-Goda János szobrász, fafaragót, Dunaszerdahely polgármesterét, Hájos Zoltánt, az esemény fővédnöke, a pozsonyi Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ igazgatóját, Venyercsan Pált, Gútay Lászlót, a dunaszerdahelyi önkormányzat oktatási és kulturális bizottságának elnökét, valamint Peczár Károlyt, aki a kiállítás menedzselésével volt megbízva.
Dr. Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere megnyitó beszéde elején kiemelte: a mostani tárlat azért is rendkívüli, mert azon túl, hogy szép alkotásokat tekinthetnek meg az érdeklődők, egyúttal gratulálhatunk Laco Sabo szobrászművésznek, kerek évfordulója alkalmából. Fontosnak tartotta elmondani, hogy a Kortárs Magyar Galériának otthont adó Vermes-villa az idén még ebben a formájában mutatja még be a tárlatokat, ám hamarosan kézzelfogható eredményét láthatjuk az Európai Uniós támogatásoknak, valamint a testvérvárosunkkal, Győrrel való együttműködésnek, hiszen ennek köszönhetően a jövő évben megújul a galéria épülete. Köszöntőjét ajándékok átadásával zárta, hiszen mind a jubiláló Laco Sabonak, mind a vele közösen kiállító Lestyán-Goda Jánosnak az önkormányzat ajándékát nyújtotta át, majd szép élményeket kívánt a tárlatnyitó iránt érdeklődőknek.
Venyercsan Pál, a pozsonyi Liszt Intézet igazgatója nagy megtiszteltetésnek nevezte a felkérést a fővédnökségre, és személyes örömként emelte ki, hogy mindkét művész valamilyen módon kötődik a szűkebb pátriához, ahová ő is kötődik: az egyikük Szarvason született, a másikuk pedig Tótkomlóshoz kötődik, ahonnét ő is származik.
„Nincs is ennél szorosabb kötődés, mint amikor a magyarok kultúrája, mely a történelem viszontagságai által szét lett választva, újra találkozik Az alkotásokon keresztül pedig azt látjuk, milyen a közös történelem, a közös sors. A Liszt Intézet számára nagyon fontos a kultúrák összekötése, találkozása” – hangoztatta Venyercsan Pál, majd megköszönte Dunaszerdahely városának, hogy befogadta a kiállítást.
Az ünnepi szavak elhangzása után Laco Sabo kért szót, és elmondta, kiállító társával együtt szeretnék egy szívhez szóló tárlatvezetésre invitálni a megnyitó közönségét, mivel „bizonyára van értelme a szobor mélyebb tartalmáról beszélgetni” – hiszen szeretnék a szobrok mély titkait – amik ha nem bontódnak ki idejükben, lehet, hogy az örökkévalóságig sem bontódtak volna ki – egy kicsit közelebb hozni az érdeklődőkhöz.
Azt est bensőséges hangulatát – a közönséget elkápráztatva – emelte Szabó Ilona operaénekesnő és Nagy István zongoraművész, előadásukat hatalmas tapssal köszönte meg a tárlatnyitó közönsége.
A kiállítás megtekinthető 2024. november 30-ig.
A megnyitón készült további felvételeinket képgalériánkban tekinthetik meg.
Szöveg és kép: Rózsár Vince
Ezt már olvasta?
Tárlatnyitóval ünnepelte jubileumát Lipcsey György
Új kiállítással ünnepelt a Kortárs Magyar Galéria...
Lebbenő szoknyák, dobbanó csizmák – 70 éves lett a Csallóközi
December 14-én, szombat este ünnepelte a Csallóközi...