Kadri Simson energiapolitikáért felelős uniós biztos a javaslat bemutatásakor elmondta, a jelenlegi téli időszak végéig biztosan magas szinten maradó energiaárak azonnali intézkedéseket követelnek, amelyek erősíteni fogják a gazdaságok jövőbeni ársokkokkal szembeni ellenállóképességét.
A bemutatott szöveg szerint az uniós bizottság
rövid távon sürgősségi jövedelemtámogatás biztosítását javasolja a rászoruló fogyasztók számára, például utalványok révén.
A tagállamoknak emellett lehetővé kellene tenniük a számlafizetések ideiglenes halasztását, illetve biztosítaniuk kellene a hálózatról való leválasztás elkerülését. Ideiglenes és célzott adócsökkentést kellene biztosítaniuk a kiszolgáltatott háztartások számára, a vállalatoknak pedig állami támogatást és célzott adócsökkentést kellene biztosítaniuk.
Középtávon, a szén-dioxid-mentes és rugalmas energiarendszer kialakítása érdekében az uniós bizottság a megújuló energiaforrásokba és az energiahatékonyság növelésébe való befektetések felgyorsítását, valamint az energiatároló kapacitás fejlesztését javasolta,
különösen a megújuló energiaforrások esetében. A brüsszeli testület továbbá fontosnak nevezte az ellátásbiztonság szabályozásának felülvizsgálatát az európai gáztárolókapacitás jobb kihasználása és működése érdekében, valamint közölték, hogy áttekintik a gázkészletek közös beszerzésének lehetséges előnyeit.
Az uniós bizottság emellett határokon átnyúló, regionális csoportok létrehozását is javasolja a gázellátás kockázatainak elemzésére, és a tagállamok megelőző és vészhelyzeti cselekvési tervei kidolgozásának támogatására. A testület szerint a fogyasztók számára lehetővé kell tenni, hogy az energiaszolgáltatók között szabadon választhassanak, adott esetben pedig szolgáltatót válthassanak.
Az uniós biztos sajtótájékoztatóján elmondta:
az Európai Bizottság támogatni kívánja a megújuló energiaforrások használatát, valamint az energiahatékonyságot célzó beruházásokat.
Áttekinti az energiatárolásra és a gázkészletek beszerzésére vonatkozó lehetséges intézkedéseket, valamint felméri a villamosenergia-piac helyzetét.
Kiemelte, a tiszta energiára való áttérést fel kell gyorsítani, ez jelenti a legjobb biztosítékot a jövőbeli áremelkedések ellen.
„A megújuló energiaforrásokba és az energiahatékonyságba történő beruházások nemcsak csökkentik az importált fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget, hanem megfizethetőbb nagykereskedelmi energiaárakat is biztosítanak, amelyek jobban ellenállnak a globális ellátási korlátoknak”
- fogalmazott. Szavai szerint az energiaellátás hiánya felhívta a figyelmet a tárolás fontosságára is az EU gázpiacának stabilitása szempontjából. Azt közölte, hogy az unió jelenleg az éves gázfelhasználás több mint 20 százaléka esetében rendelkezik tárolókapacitással. A tagállami tárolókapacitás azonban eltérő, van olyan tagország, amelyik egyáltalán nem rendelkezik tároló létesítménnyel.
Kadri Simson végezetül kiemelte:
a javasolt intézkedések segítenek időben reagálni a jelenlegi, kivételes, globális helyzet következményeként jelentkező energiaárak emelkedésére.
Hozzájárulnak egy megfizethető, igazságos és fenntartható energiaátmenethez Európában, valamint a nagyobb energiafüggőség megszüntetéséhez. A bizottsági javaslatban szereplő intézkedéseket tavasszal, amikor az energiaellátás várhatóan stabilizálódik, illetve csökken az energiaigény, módosítani kell - tette hozzá az uniós biztos.
mti / ma7
Ezt már olvasta?
Menetrendváltozás a városi tömegközlekedésben – december 15-től
A Dunaszerdahelyi Városi Hivatal tájékoztatja a kedves...