Dunaszerdahely önkormányzata nevében Karaffa Attila alpolgármester köszöntötte a kiállítót és a közönséget. „Városunk is támogatta a kiállítást, hiszen mindannyiunknak érdeke az, hogy olyan ügyeket támogassunk, amelyek bemutatják a Csallóközt, bemutatják a szülőföldünket” – fogalmazott Karaffa Attila. „A mi Aranykertünk akkor válik még inkább a számunkra is értékesebbé, ha azokat az értékeket, amelyek körbevesznek, sikerül bemutatnunk”, tette hozzá az alpolgármester.
Hideghéthy Andrea, a Szövetség a Közös Célokért igazgatója többek között elmondta, hogy az innovatív és színvonalas fotóművészeti kiállításra, mivel a Csallóköz rejtett értékeit mutatja be, múzeumpedagógiai foglalkozásokat szerveznek a dunaszerdahelyi alap-, és középiskolások részvételével, elősegítve a fiatalokban a művészet és kultúra iránti érdeklődést, a szülőföldhöz való kötődés kialakítását, valamint a helyi értékek megismerésének erősítését.
„Úgy gondolom, hogy a szülőföld szeretete látszik ezeken a fotókon is. Társulásunk pedig elhivatott abban, hogy ezt az érzést erősítsük az itt élő családokban, a fiatalokban és a gyermekekben. Elmondhatom, hogy egy nagy álmunk valósult meg, hogy a Csallóközi Múzeummal együtt megtehettük itt ezt” – mondta el Hideghéthy Andrea.
Nagy Iván, a Csallóközi Múzeum igazgatója szerint a múzeum alapítólevelében ott szerepel, hogy a múzeum dokumentálja a környezetet és annak változásait is, s maga a kiállítás épp ezt is célozza. „És igen, egyfajta múzeumpedagógiai programot lehet erre építeni, ami nagyon lényeges dolog. Várjuk az iskolákat, fontos, hogy a gyerekeknek is megmutassuk ezeket a képeket. (...) A múzeumok részt vesznek a regionális identitás kialakításában és erősítésében is. Fontos ugyanis, hogy szeressük a szülőföldünket, kötődjünk hozzá, s a képek által, a természet megismerésével is ezt tesszük”.
A kiállítás kurátora, Gazdag József, a Vasárnap családi magazin főszerkesztője pedig arra mutatott rá, hogy Fodor Péterrel épp az ilyen felvételeken keresztül alakult ki munkakapcsolat, hiszen a fotóművész képei hétről hétre ott láthatók a magazin hasábjain, sokak örömére.
„Az univerzumhoz képest (...) milyen parányi is az ország, amelyben élünk és milyen parányi az ember. És nem az egyes ember a világ közepe. Fodor Péter ezt a perspektívaváltást gyakorolja – a világnak a sokféleségét igyekszik megragadni, bemutatni, többek között azt, hogy a szép és a csúnya azok emberi kategóriák” – mondta Gazdag József.
Fodor Péter megköszönte a kiállítás létrehozásában nyújtott segítséget a szervezőknek, és kiemelte, hogy számára rendkívül fontos láttatni a régió rejtett értékeit, ám azoknak nem csupán a csodáit, de a temészetben történő pusztítás árnyoldalait is.
Az eseményen tiszteletét tette többek között Gútay László városi képviselő, az oktatási és kulturális bizottság elnöke és Varga Viktor, a Csallóközi Népművelési Központ igazgatója is.
A megnyitó háziasszonya Tilajcík Edit volt, a programot pedig Mezei Ernő zongoraművész játéka és Molnár Máté (Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola) szavalata keretezte.
(nagy)
Ezt már olvasta?
A Magyar Dal Napja – Dunaszerdahelyen az idén hatodszor
Az ősz kezdetén, a hónap második vasárnapján, szeptember...
Aki meghallja a holt anyagban az élet és a transzcendens szavát
Lőrincz Zsuzsa, a Prágában élő és alkotó festőművész,...