„Közösségünk nem lehetne sikeres, ha nem lennének olyan személyiségek, akik képesek és hajlandóak cselekedni városunk lakosainak érdekében”
– foglamazta meg ünnepi gondolataiban Hájos Zoltán polgármester a díjátadón.
„Szükséges hangsúlyozni, hogy városunk vezetésének fontos, hogy Dunaszerdahelyen is szülessenek gyermekek, hiszen ők a közösségünk szempontjából a jövő, az a nemzedék, amelynek átadhatjuk azt az hagyatékot, akár építészeti, vagy eszmei örökséget, amelyet elődjeink miránk hagytak. Ezért is alkottunk hagyományt a városi hivatalban, hogy az újszülötteket és szüleiket ünnepélyes kereket között köszöntsük gyermekeik megszületése alkalmából. Fontosnak tartjuk, hogy gyermekeink elsősorban anyanyelvi oktatásban részesüljenek, hiszen közösségünk számára fontos a nyelvünk, kultúránk, és hagyományaik megtartása”
– tette hozzá a polgármester, jelezve, hogy az önkormányzat kilenc óvodát és öt alapiskolát működtet, illetve azt is, hogy
„a fiatalok gyakran azért nem vállalnak gyermeket, mert nincs olyan ingatlanuk, ahol a gyermekeiket felnevelnék. E körülményre való tekintettel és annak kapcsán, hogy városunkban bevezettük a fejlesztési illetéket, egy városi alapítványt hoztunk létre, hogy elsősorban a fiatal dunaszerdahelyiek számára ne legyen előnytelen a lakás-, vagy családi ház vásárlásakor, vagy annak felépítése kapcsán a megnövekedett költség. Azok a városunkban állandó lakhellyel rendelkező fiatalok, akik lakást, vagy családi házat vásároltak, vagy családi házat építettek, másfél év elteltével pályázatot nyújthatnak be a városunk által megalapított Fészek Alapítványhoz, mellyel akkora összegre pályázhatnak, amely megfelel a lakás, vagy családi ház felépítésekor kiszabott fejlesztési illetéknek.”
Hájos Zoltán polgármester rámutatott arra is, hogy
„Dunaszerdahely jó hírnevét viszik sportolóink, népművészeti csoportjaink, kulturális egyesületeink a járásunk határain túlra, sőt külföldre is, ahol sokszor nemcsak, hogy sikeresen képviselik városunk sport klubjait, népművészeti csoportjait, hanem számos elismeréssel és díjjal térnek haza. Ezeket a sikereket és elismeréseket csak kemény munkával, elszántsággal és rengeteg támogatással lehet elérni. Dunaszerdahely város önkormányzata évente több mint 700.000 euróval támogatja a városunk területén működő sportegyesületeket és kulturális csoportokat”
– fogalmazott, majd köszönetet mondott
„a sportolóinknak, az edzőknek, a sport klubok vezetőinek, a kulturális egyesületek tagjainak, és vezetőinek, valamint a szülőknek, hogy az együttes erőfeszítéssel számos kiváló eredményt értek el, saját maguk és közösségünk büszkeségére.”
A dunaszerdahelyi önkormányzat idén 15. alkalommal adta át a városi díjakat. A kitüntetettek névsorát a március 19-ei városi képviselő-testület ülésén hagyták jóvá. Ekkor döntöttek Dunaszerdahely Város Díszpolgára, a Pro Urbe-díjak, a Pro Urbe Juvenis-díj, valamint a Pro Educatione-díj kitüntetettjeiről. Átadták továbbá Dunaszerdahely Város polgármesterének díjait és két polgármesteri emléklapot is, amelyek odaítéléséről a polgármester döntött.
A város díjait Hájos Zoltán polgármester, valamiont Puha György és Karaffa Attila alpolgármesterek adták át.
A Dunaszerdahely Város Díszpolgára cím viselője olyan belföldi vagy külföldi állampolgár, kiemelkedő személyiség, aki tartósan és különösen kiemelkedő módon érdemet szerzett a város fejlődésében, érdekeinek védelmében, jó hírnevének terjesztésében itthon és külföldön, valamint kimagasló eredményt ért el az egyetemes emberi értékek gyarapításában.
2024-ben Dunaszerdahely Város díszpolgára címet Dobrovits Mihály professzor vehette át a Vámbéry Tudományos Kollégium kezdeményezéséért, a Vámbéry Polgári Társulás munkájának sokéves segítéséért, Vámbéry Ármin emlékének negyedévszázadon át tartó dunaszerdahelyi ápolásáért a Vámbéry-napok és a Vámbéry Tudományos Konferencia rendezvényeken.
A díjazott betegség miatt egy későbbi időpontban veheti majd át az elismerést.
A Dunaszerdahely Város Pro Urbe-díja olyan egyéneknek vagy közösségeknek adományozható, akik tevékenységükkel érdemet szerzetek Dunaszerdahely Város fejlődésében, alkotó tevékenységet végeztek; a kultúra és sport, oktatás, nevelés és tudomány, társadalmi élet területén kiemelkedő eredményt értek el.
A városi képviselő-testület döntése értelmében 2024-ben Pro Urbe díjat vehet át Érsek Rezső a társadalmi élet és a művészet területén végzett sokrétű aktív tevékenysége, városi képviselői munkája és több évtizedes zenei pályafutása elismeréseként, életjubileuma alkalmából.
A városi képviselő-testület ugyancsak Pro Urbe-díjat adományozott Polačekné Angyal Piroska részére több generáció sport iránti szeretetre való neveléséért, a sport területén végzett eredményes pályafutása elismeréseként, életjubileuma alkalmából.
A harmadik Pro Urbe-díjat Dunaszerdahely város Önkormányzata a HC DAC Dunaszerdahely kézilabda klub részére adományozta a fiatal generációk sportra való neveléséért, városunk nevének öregbítéséért, a kézilabda klub kimagasló eredményei elismeréseként, köztük a történelmi siker, a szlovák bajnoki cím elnyeréséért. A díjat a kézilabda klub elnöke dr. Horváth Zoltán és a csapat tagjai vették át.
A díjátadó ünnepségen a Pro Urbe Juvenis-díjat is átadták. Ez az elismeréssel olyan 26. életévét be nem töltött személynek adományozható, aki tevékenységével érdemet szerzett Dunaszerdahely Város fejlődésében, kitűnő tanulmányi eredményt ért el, alkotó tevékenységet végzett, vagy kiemelkedő eredményt ért el a kultúra és sport, oktatás, nevelés és tudomány, társadalmi élet területén.
2024-ben ezt Husvéth Rebeka részére adományozta a boccia sportágban elért kiemelkedő teljesítménye elismeréseként – Rebeka 2. helyen végzett a portugáliai világbajnokságon, amellyel Dunaszerdahely Város jó hírnevét öregbítette.
A 2021-es év 23-as számú általános érvényű rendelete értelmében Dunaszerdahely Város Képviselő-testülete városi díj rangra emelte a pedagógusdíjat is, amelyet idén harmadszor adtak át. Ez a díj olyan pedagógust illet meg, aki valamely Dunaszerdahely Város területén található iskola vagy oktatási intézmény pedagógusaként az oktatás és nevelés területén becsületes munkát végez, és kiváló pedagógiai eredményeket ér el.
A testület 2024-ben Kálmán Miklós részére adományozta a díjat, elismerésként szakmai elhivatottságáért, lelkiismeretes munkájáért, kiváló eredményeiért a fiatal generációk nevelése és oktatása területén.
Hájos Zoltán polgármesteri díjakat és okleveleket is adományozott a gálaesten.
A Dunaszerdahely Város Polgármesterének díja elismerésre azok a magánszemélyek és csoportok terjeszthetők fel, akik Dunaszerdahely Város területén élnek, a város érdekében tevékenykednek, kimagaslót alkottak, kiemelkedő eredményt értek el a tudomány, a technika, a művészet, a sport, a nevelés területén, tevékenységet végeztek az emberi élet védelmének, a város vagyonának és lakosainak érdekében, továbbá olyan személyek, akik tevékenységükkel érdemeket szereztek a város gazdasági és kulturális fejlődésében, jó hírnevének itthon és külföldön való terjesztésében, véradóknak – akik a Jánsky-emlékérem arany fokozatának birtokosai.
Elsőként Bubniak Júlia kaphatta meg idén a polgármesteri díjat, a Dunaszerdahelyi Városi Hivatal elöljárójaként a közéletben végzett kimagasló színvonalú munkássága elismeréseként, valamint a városi közösségi rendezvények megszervezéséért.
Elismerésben részesült Péntek Mária és Péntek István is az Aranykert művésztelep és művészeti kiállítás sokéves szervezéséért, a kortárs magyar művészet támogatásáért, városunk hírnevének öregbítéséért.
Dunaszerdahely város polgármestere a Kortárs Magyar Galéria részére is polgármesteri díjat nyújtott át, a kulturális intézmény fennállásának 30. évfordulója alkalmából, a kortárs magyar művészet példaértékű támogatásának elismeréseként. A díjat Iván Péter igazgató vette át.
Dunaszerdahely Város Polgármesterének Emléklapját a polgármester olyan személyeknek és közösségeknek adományozhatja, aki kiemelkedő módon érdemet szerzett városunk vagy a régiónk fejlődésében, képviseletében és népszerűsítésében; az elismerés adományozható továbbá kiemelkedő munkahelyi, életkori vagy egyéb jubileum alkalmából, a köz érdekében vagy non-profit szervezet érdekében a sokéves tevékenység végzéséért.
Ezt 2024-ben Földes Henrietta részére adta át a polgármester az ápolói ellátás terén elért rendkívüli érdemeiért, melyekkel kiérdemelte a legmagasabb ápolói kitüntetést, a „Fehér Szív” elismerést.
Ugyancsak ebben az elismerésben részesült Krascsenits Daniel is, életművéért, odaadó munkája elismeréseként több generáció nevelése és oktatása terén.
A díjátadó részként Bertók Mátyás, a Bertok video vezetője adta át Hájos Zoltán polgármesternek azt a filmet, amelyet a városról készített.
Az elmúlt hónapokban Bertók Mátyás és csapata egy olyan film elkészítésén dolgozott, amely bemutatja azt a nagyszerű közösséget alkotó embereket, akik meghatározzák Dunaszerdahely mai arculatát, és példaképként szolgálhatnak a jövő generációinak. A filmmel az alkotók azt szeretnék elérni, hogy a lakosok büszkék legyenek azokra, akiknek a munkája és szorgalma nyomán jelentős várossá fejlődhetett Dunaszerdahely. Emellett a helyieket arra is szeretnék ösztönözni, bármerre is járnak a világban, ide mindig jó visszatérni.
A gálaesten tiszteletét tette többek között Nagy Darina, a városi hivatal vezetője, a városi képviselő-testület több tagja, a városi hivatal több vezető beosztású dolgozója, Dunaszerdahely testvérvárosából, Gödöllőről dr. Bajkó Norbert alpolgármester és a város delegációja, illetve Nagycenk település delegációja is.
A gálaest fényét többen növelték, fellépett a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola Mille Fiori kamarazenekara, Miškeová Sofia, Tóth Sára és tanáruk, Bazsó Horváth Zsuzsanna, zongorajátékával Ifj. Mezei Ernő, énekelt Bittera Sophie Iman, a Fókusz Gyermekszínpad tagja és Molnár Máté, a Neratovice téri Magán Szakközépiskola diákja, a győri El Paso Sporttánc Egyesület, valamint Nagy Kovács Andrea operaénekes. A gálaest két konferansziéja Bíró Éva és Tilajčík Edit volt.
A gálaestet élőben közvetítette Dunaszerdahely város médiavállalata, a Perfects, a DSTV és a dunaszerdahelyi.sk városi hírportál üzemeltetője.
(biró, et, dszi)