Back to top

Amit a zsír-és olajfajtákról tudni érdemes

Publikálva: 2021, július 29 - 20:20
Az emberi szervezetnek szüksége van zsiradékra. A zsírok energiatartalékként szerepelnek, vitaminok felszívódásában és egyes hormonok előállításában is közreműködnek, illetve a máj megfelelő működésében is fontos szerepet töltenek be. Nagyjából 15-30%-a az energiabevitelünknek a zsírokból/olajokból származik. Hogy a zsír vagy az olaj az egészségesebb, megosztó kérdés még mindig a mai napig. Míg 20 évvel ezelőtt az olaj fogyasztását reklámozták, addig ma ismét egyre többen térnek vissza az állati zsírok használatához.
Amit a zsír-és olajfajtákról tudni érdemes

Köznyelvben a zsírok alatt az állati eredetű, szilárd halmazállapotú zsiradékokat értjük, míg az olaj növényi eredetű, folyékony halmazállapotú. Kivételek azonban itt is vannak, például a kókuszzsír növényi, míg a csukamájolaj állati eredetű. A zsírokban telített zsírsavak vannak jelen, míg az olajokban telítetlenek. A szervezetnek mindkettőre szüksége van, csak nem azonos mértékben. 

Fontosabb tudnivalók a leggyakrabban használt olajokról a következők:

Napraforgóolaj- Hámozott, őrölt napraforgómagvakból állítják elő. Hideg sajtolással és magas hőmérsékleten, finomítással egyaránt előállítható. Magas benne a többszörösen telítetlen zsírsavak aránya, aminek köszönhetően részt vesz a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében. E- és A-vitaminokban egyaránt bővelkedik.  Jól tűri a hevítést, bő olajban sült ételekhez (rántott húsok, halak, zöldségek) ideális. Hazánkban a leggyakrabban használt olajféleség.

Repceolaj- A repce növény magjából készült növényi zsiradék. Sötét színű és jellegzetes aromával rendelkezik. A repceolajat az egészséges olajok közé sorolják, magas omega-3 zsírtartalommal rendelkezik. A hidegen sajtolt olajban található növényi karotinoidok, szterinek, K- és E-vitaminok csökkentik a koleszterinszintet és védik az érrendszert. Felhasználása hasonló a napraforgóolajéhoz.

Lenmagolaj- A len növénynek a magjából származik. Az egyik legértékesebb és legegészségesebb hidegen sajtolt növényi olaj, ideális a vegetáriánusok számára is. Csökkenti a koleszterinszintet, anyagcsere gyorsító hatású, serkenti az agyműködést, gyulladáscsökkentő. Gazdag Omega-3 zsírsavakban, E-vitaminban és béta-karotinban. Főzéshez, olajban sütéshez egyaránt használható.

Szezámolaj- Szezámmag préselésével állítják elő. Már az ókorban is ismerték és fogyasztották gyógyhatása miatt. Számos zsírban oldódó vitamint tartalmaz, magas a kalciumtartalma. Antioxidánsokban, lecitinben, fehérjében egyaránt gazdag. Az illata és az íze nagyon jellegzetes, a mogyoróra emlékeztet. Ázsiai konyha egyik leggyakrabban használt alapanyaga. Jól tűri a magas hőmérsékletet, ezért húsok, halak, zöldségek hirtelen sütésére is alkalmas. Salátákhoz hidegen is adagolható.

Tökmagolaj- Tökmag sajtolásával állítják elő. Színe sötétzöld, íze és illata markáns, állaga sűrűbb, nehezebben folyik, mint a többi magolaj. Magas szelén-és E-vitamin tartalmának köszönhetően gyulladáscsökkentő. A benne található többszörösen telítetlen zsírsavaknak hála pedig részt vesz a magas vérnyomásos megbetegedések és szívinfarktus megelőzésében. Férfiaknál kifejezetten hatásos a prosztataproblémák kezelésénél. Bizonyítottan immunerősítő hatású, sőt bőrfiatalító és hajerősítő tulajdonságokkal is rendelkezik. Legideálisabb hidegen fogyasztani salátákhoz, főtt tésztákhoz, pestóhoz.

Szőlőmagolaj- A szőlőmagból hidegen préselt olaj. Zöldessárga színű. Nagy előnye, hogy magas hőmérsékleten kevesebb káros égéstermék keletkezik, illetve, hogy sütése során is megtartja az ízét. Csökkenti a trombózis kialakulásának lehetőségét, nőknél enyhíti a változókor kellemetlen tüneteit, férfiaknál kedvező hatással bír az impotenciára, szívbarát, csökkenti a vér koleszterinszintjét. Kitűnő zöldségekhez, salátákhoz, sajtokhoz.

Olívaolaj- Az olajfa csonthéjas terméséből, az olajbogyóból préseléssel állítják elő. Zöldessárga színű, kissé édeskés ízű olaj, amely a mediterrán konyha alapvető hozzávalója. Napjainkban Olaszországban, Spanyolországban és Görögországban készítik a legtöbb olívaolajat. Ízük, színük, állaguk alapján rangsorolják őket, csakúgy, mint a borokat. A szervezet számára esszenciális zsírsavakat tartalmaz. Az összes ismert olajok közül a legegészségesebb. Magas hőfokon, bő olajban sült ételekhez azonban nem tanácsos használni.

Mogyoróolaj- Török mogyoró terméséből hideg sajtolással állítják elő. Íze intenzív. Székrekedés ellen is használják. Rendkívül jól tűri a magas hőmérsékletet, bő olajban sütéshez, grillezéshez, wokban készült ételekhez ideális. Saláták és szószok ízesítésére is használják.

Dióolaj- Diófa terméséből sajtolt sötét sárga színű, jellegzetesen dióaromájú, kissé fanyar ízű növényi olaj.Alzheimer-kórt késleltető hatást tulajdonítanak neki, természetes lázcsillapító. Alkalmas enyhe depressziós tünetek kezelésére. Saláták ízesítője, és jól passzol halételekhez vagy desszertekhez. Akik dió vagy mogyoróallergiával küzdenek nem fogyaszthatják.

Mandulaolaj- Édes és keserű mandulamag keverékéből állítják elő. A halványszínű mandulaolaj íze enyhén diós, ezért sok ételhez passzol, de sütésre nem ajánlott, mivel a magas hőmérséklet károsítja tápértékét. Amellett, hogy erősíti a szív- és érrendszert, segít stabilizálni a vércukorszintet. Lehet belőle salátaöntet, néhány cseppje megízesítheti kedvenc köretünket, tésztánkat. Külsőleg is használható bőrápolóként. 

Szójaolaj- Szójababból préselt olaj. Magas fehérje- és lecitin tartalma van. Semleges ízű, ezért sokrétűen használható a konyhában. A napraforgóolajhoz hasonlóan akár bő olajban sült ételekhez, akár majonéz készítéséhez vagy süteményekhez is ideális. Hőkezelés nélkül ajánlott felhasználni. 

Kukoricacsíraolaj- Az aranysárga színű, csemegekukoricára emlékeztető ízű olaj remekül illik a salátákhoz, krémekhez, párolt zöldségekhez, és magas füstpontja miatt sütésre is alkalmas. Rengeteg jótékony hatással bír, úgymint csökkenti a magas vérnyomást és koleszterinszintet, hatásos allergiás és fertőzéses megbetegedéseknél.

Kókuszolaj- A kókuszpálma magjának szárított beléből állítják elő. A főzőolajok közül ez kezd legmagasabb hőmérsékleten toxikussá válni. Legalább 20 különböző gyógyító hatást tulajdonítanak neki, ezért a világon a legegészségesebb ételek közé sorolják. Többek között vírus,- baktérium és gombaölő, anyagcsere gyorsító. A benne található laurinsav védi a szervezetet a kórokozókkal szemben, így erősíti az immunrendszert és fokozza a szervezet ellenálló képességét. Rengeteg E-vitamin található benne, ezért kiváló antioxidáns. Könnyen emészthető. Főbb változatai a szűz kókuszolaj, a hidegen sajtolt és a finomított kókuszolaj. Ezek közül a hidegen sajtolt kókuszolaj a legtisztább, tartalmazza a kókuszdió összes pozitív tulajdonságait. A konyhában számtalan módon felhasználható, akár süteményekbe, növényi pástétomok készítésére, rántott húsok, hasábburgonya sütésére.

És hogy mit kell tudnunk az állati zsiradékokról? Lássuk:

Sertészsír- A házi sertés szalonnájából és hájából kisütött zsír. Nagy arányban tartalmaz telített zsírsavakat, ezért megemelheti a vér koleszterinszintjét és szerepet játszhat egyes szívbetegségek kialakulásában. A magyar konyha egyik alapeleme, a hagyományos ételek elképzelhetetlenek nélküle. Manapság a mangalica zsír került előtérbe a kedvezőbb élettani hatása miatt. 

Kacsazsír- A kacsa bőr alatti és hasüregi zsírszöveteiből olvasztással állítják elő. A legegészségesebb állati zsiradék. Bár tartalmaz telített zsírsavakat, de a benne lévő egyszeresen telítetlen zsírsavak mennyisége ellensúlyozza azokat, melyek közül a linolénsav fontos szerepet játszik a kalcium csontokba való beépülésébe. A benne található szelén és cink erősíti az immunrendszert. A libazsírral együtt leginkább a francia konyhában közkedvelt.

Libazsír- A hízott liba bőr alatti és hasüregi zsírszöveteiből állítják elő olvasztással. Csakúgy, mint a kacsazsírnál, ebben is nagyobb a telítetlen zsírsavak aránya. Magas füstpontja miatt nehezen ég meg. 

Halolaj- Zsíros tengeri halak szöveteiből kivont zsír. Nagy arányban (30%-ban) tartalmaz Omega-3 zsírsavakat, amelyek köztudottan a szív egészségét biztosítják, vérnyomás- és koleszterinszint csökkentő tulajdonságúak és a normális agyműködéshez is elengedhetetlen. Fontos odafigyelni a tárolására, ugyanis helytelen módon sok káros anyag képződhet benne, ami miatt többet árt, mint használ.

Danáč Gabriella

Ezt már olvasta?

Cookies