Back to top

25 éve a gyerekekért

Publikálva: 2016, december 14 - 14:09
Negyed évszázados fennállását ünnepelte meg a Csallóközi Könyvtárban rendezett kiállításával december 12-én a dunaszerdahelyi 10. számú Szent György Cserkészcsapat.

25 év cserkészet című kiállításuk egyrészt a cserkészélet rejtelmeibe enged bepillantani, másrészt a csapat őrseinek munkáját mutatja meg huszonöt esztendőn átívelve.

A kiállításnyitót megtisztelte jelenlétével többek között a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség ügyvezető elnöke, Csémi Szilárd (Kismedve), illetve a csapat előző parancsnoka, Ajpek Gabriella cserkésztiszt és Karaffa Attila cserkésztiszt, Dunaszerdahely Város Kulturális Bizottságának elnöke is.
A megnyitón Lelkes Béla jelenlegi csapatparancsnok köszöntötte a vendégeket, s röviden ismertette a világ legnagyobb ifjúsági mozgalmának történetét, és „Bi-Pi”-nek, a brit hadsereg altábornagyának, a cserkészet megalapítójának, Robert Baden-Powellnek az életét.

„A két világháború között Dunaszerdahelyen is működtek cserkészcsapatok: a Szent Imre Cserkészcsapat, a Szent Margit Cserkészcsapat és a 213. számú Szent György Cserkészcsapat. Sajnos tevékenységükről keveset tudunk. A második világháború után a cserkészmozgalmat felváltotta a pionírmozgalom, a hatalmi rendszert kiszolgáló ifjúsági szervezet. Csak az 1990-es évektől alakulhatott meg újra a Cserkészet a Felvidéken. Épp Dunaszerdahely városa adott otthont a felvidéki magyar cserkészet újjászületésének: 1990. március 11-én megalakult a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség. A városi cserkészcsapat 1991. június 16-án tett ünnepélyes fogadalmat a római katolikus templom előtt, s a megalakuló csapatok közül a 10-es számot kapta. A csapat parancsnoka Ajpek Gabriella cserkésztiszt lett. A kiállítás célja ennek a 25 évnek a felelevenítése” – idézte fel az eseményeket Lelkes Béla csapatparancsnok.

A magyar cserkészmozgalom célja, mint megfogalmazták, hogy a társadalmat olyan életrevaló, hazája és nemzeti iránt elkötelezett, felelős, egészséges polgárok alkossák, akiknek fontos, hogy önmaguk folyamatos nevelése által az Isten felé növekedjenek. Ezért önkéntesei ifjúságnevelést végeznek, illetve életmodellt nyújtva, saját nem-formális nevelési módszerrel, a helyi közösségekkel együttműködve dolgoznak.
Ezért is fontosnak tartják a vallás gyakorlására, a természetszeretetre, a hazaszeretetre, s a magyarságuk megtartására nevelni a fiatalokat.

Lacza Ilona, a Csallóközi Könyvtár igazgatóhelyettese is üdvözölte a jelenlévőket. „Büszkeséggel és örömmel tölt el, hogy intézményünkben rendezték meg a kiállításukat városunk cserkészei. Ha végignézzük ezeket a képeket, számos emlék felidéződik bennünk, bennem is. Mi is itt cseperedtünk a cserkészettel együtt. Ma azt látjuk, hogy a gyerekek játszanak ugyan, de főképp az elektronikus dolgokkal – ezzel szemben a cserkészet visszaviszi őket a természetbe, és igazi családmodellt, közösségi értékrendet mutat számukra” – összegezte Lacza Ilona.

Karaffa Attila, a városi kulturális bizottság elnöke mint cserkésztiszt és mint önkormányzati képviselő is köszöntötte a 25 éves csapatot. „Engedjétek meg, hogy Dunaszerdahely Városa és polgármestere, illetve a magam nevében is köszönetemet fejezzem ki a munkátokért. A vezetés elsősorban jó példa, s kívánom nektek is, hogy ezzel a jó példával járjatok elől, s öregbítsétek csapatunk jó hírnevét. Legyetek büszkék arra, hogy ti is a 10. számú Szent György Cserkészcsapat tagjai vagytok!” – fejezte be beszédét Karaffa Attila.

Lelkes Edit cserkésztiszt ezután magát a csapatot mutatta be, illetve őrseit, a Kobra őrsöt, a Sokszínű zebrákat és tigriseket, és a Kolibri őrsöt.

A jubileumi ünnepségen ezután a cserkészgyerekek műsora aratott nagy tetszést a közönség körében.

Ezt már olvasta?

Cookies