Az emlékév során több lokálpatrióta, helytörténeti esemény során eleveníti fel Dunaszerdahely város történelmi gyökereit, mutatja be településünk jeles személyiségeit, kiemelten a Pókateleki Kondé családot, illetve annak tagjait. A cél a lokálpatroitizmus és a regionalizmus erősítése, illetve a dunaszerdahelyi fiatalok számára ezen személyiségek példaképül állítása. Az emlékév e céljaiban ugyanis ráépül a 2021-es Szladits Károly-, illetve a 2016-os Csaplár Benedek-emlékévekre, annak hagyományait folytatva.
Az emlékévben szeretnék a szervezők a Pókateleki Kondé család Kisudvarnoki temetői sírjának az áthelyezését, rendbetételét, illetve az „SOS – Mentsétek meg lelkeinket” projekt elindítását. Ennek az iskolai és egyleti tervnek a célja az, hogy az iskolák és civil szervezetek kapcsolódjanak be kijelölt védett sírok rendbetételébe és gondozásába, így többek között a helyi papsírok (köztük díszpolgár), de más történelmi vagy katonasírok aktív gondozásába.
A szervezők az emlékévben művészeti, rajz és helytörténeti versenyeket kívánnak meghirdetni az óvodásook és az alapiskolák számára, valamint előadásokat terveznek az alap- és középiskolások számára a Szent György-templomban, a Csallóközi Múzeumban és további külső helyszíneken.
A megemlékezések sorába tartozna egy családtörténeti konferencia, illetve egy családtörténeti kiállítás is – mindekettőnek a helyszíne a Csallóközi Múzeum lesz.
A Pókateleki Zomor (Szomor, illetve Fekete, majd később Kondé) család a Csallóköz egyik legrégibb és legbefolyásosabb nemesi családja volt. 1342-ben Zomor fia Miklós kapta meg Péter csókakői és gesztesi várnagytól a Szerdahely melletti Pókatelkét.
Fiai, Jakab a pókateleki „Fekete”, míg János a pókateleki „Zomor” nevet használta – velük vált ketté a család, s ment két ágon, küzdve, pereskedve birtokaikért egymással az évszázadok során. A Pókateleki Zomor /Szomor ág tagjai voltak pl. Miklós (1416), Mihály, János (1561–69 között királyi személynök). A családi ág 1579-ben halt ki fiúágon Pállal.
A Pókateleki Fekete ága a családnak 1462-től, a családi ágat alapító Fekete Jakab dédunokájától, Jánostól kezdi el a Conde/Kondé nevet használni, aki Zsigmond királytól címert is kapott. A família szerdahelyi és környékbeli birtokait egészen a 19. századig meg tudta tartani.
E család tagja volt többek között Pókateleki Kondé Miklós nagyváradi püspök vagy Pókateleki Kondé József Benedek. Az évszázadok során a Pókateleki Szomor–Fekete–Kondé család a helyi egyház életében is jelentős szerepet vállalt: ők lettek a templom korai patrónusai, kegyurai, illetve legerősebb és legjelentősebb támogatói, templomatyái (a templom vagyonát, jövedelmeit, kiadásait kezelő laikus személyei) egészen a 16. századig. A Pókateleki Kondé család temetkezési helye (az 1700-as évek legvégéig) a Szent György-templom kriptája volt.
Nagy Attila
Ezt már olvasta?
A külügyi tárca reméli, mielőbb kivizsgálják a kibertámadást
A külügyminisztérium bízik a szlovák biztonsági...
Az isteni fény az, ami az emberek szívét felmelegíti
Advent negyedik vasárnapján, december 22-én felgyulladt...